RockLife Rock Metal Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular

Sayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

Başarı Puanı : 6556
Rep Puanı : 13
Yaş Yaş : 33
İş/Hobiler İş/Hobiler : Öğrenci

TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Empty
MesajKonu: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 3:46 pm

50.) � Bilindiği gibi -273 °C'de atomlar titreşme yapmazlar. Buna bağlı olarak da bu sıcaklıkta bir direnç göstermezler. Çünkü direnç, maddenin cinsine bağlı olduğu gibi sıcaklığa da bağlıdır. � Kuantum fiziğinde bir molekülün � [en düşük enerji seviyesinde bile bir titreşme hareketi yaptığını gördük.] Ben buradan, cismin sıcaklığı ne olursa olsun, moleküllerinin her durumda bir enerjiye sahip olacağı anlamını çıkarıyorum. -273 °C'de bile bir molekül mutlaka titreşecektir. Titreştiğinden dolayı da bir dirence sahip olacaktır. � Bu çelişkiyi nasıl açıklayabiliriz?

49.) Sadece tek tarafını gösteren camlar nasıl yapılıyor?

48.) Herkes en düşük sıcaklık noktasını bilir: -273 derecedir. Benim merak ettiğim en yüksek sıcaklık noktası. -273 derecedeki bir maddenin molekülleri hareketsizdir. Bu maddeye ısı verelim, moleküller titreme hareketi yapacak, hareketlenmeye başlayacak. Isıyı arttıralım. Her hal değişiminde moleküllerin hızları sürekli artacak, öyle değil mi? Bu madde en son gaz halindeydi. Sürekli ısı vermeye devam edelim. Herhalde bu artış sonsuza doğru sürecek değil. Ben şöyle düşünüyorum: Einstein'ın teorisine göre hiç bir madde ışıktan daha hızlı gidemez. O halde bu moleküllerin hızları 300,000 km/sn'yi geçemeyecek. Yani en üst sıcaklık noktası belirmektedir. Ya sizce?

47.) Mıknatıs, demir, kobalt vb. ****lleri neden çekmektedir? Ayrıca, mıknatısın çekim etkisinin, çok yüksek sıcaklıklarda erimiş haldeki bu tür ****llere karşı zayıfladığı (hatta yok olduğu) söylenmektedir. Neden? Erimiş haldeki bu tür ****llerin mıknatıs tarafından çekilebilmesi için ne yapmak lazım? (Mesela , mıknatısın gücünü arttırmak veya erimiş haldeki bu ****llere elektron bombardımanı uygulamak çözüm olabilir mi?)

46.) Bir yıldızın karadeliğe dönüşebilmesi için kütlesinin belli bir limitin üzerinde olması lazım. Ama bir karadeliğin olay ufkuna sahip olması için (teoride) kütlesinin belli bir limit üzerinde olmasına gerek yok. Örneğin bir kalemi bile yeterince sıkıştırabilirsek bir karadelik elde edebiliriz. Burada önemli olan kütlenin değil yoğunluğun belli bir sınırın üzerine çıkması.Sorum şu: Bir atomun kütlesinin, atomun hacmine oranla çok küçük bir alanda, çekirdekte toplandığını biliyoruz. Acaba atom çekirdeğinin, ondan da öte proton ve nötronların her birinin kendi olay ufkuna sahip olacak yoğunlukları yok mu? Eğer varsa çekirdek içi kuvvetler bununla alakalı olabilir mi?

45.) Hız zamana bölünmüş mesafedir. Einstein hızın aynı olması için mesafe ve zamanın FARKLI olması gerektiğini düşündü. Bu da zamanda kuşkulu bir şeyler olduğunu gösterdi. Bana göre zaman ve mesafenin farklı olması gerekmiyor. Başka bir deyişle Einstein'ın ışık hızının mutlak, uzay ve zaman aralıklarının izafi olduğunu düşünmesi bana çok ters düşüyor. Şöyle ki Newton kuralları daha geçerli gibi gözüküyor: zaman ve mesafe aralıkları mutlaktır ve ışık hızı izafidir. Bunun açıklamasını da Einstein'ın kendi verdiği bir örnekle gösterebilirim. Elimizde bir yolcu vagonu olsun ve vagonun ortasında bir adam olsun, bu adamın elinde her iki tarafa aynı anda ışık saçabilen bir alet olsun. Adam aletin düğmesine bastığında vagonun sonundaki kapı ile başındaki kapıya ışık ulaştığında kapılar açılsın. Bu adamı da dışarıdan izleyebilen başka bir adam olsun. Şimdi tren giderken adam bu aletin düğmesine bastığında kapılar trenin içindeki adama göre aynı anda açılır ama dışarıdaki gözlemciye göre arka kapı daha önce açılır. Burada göreceli bir kavram söz konusu. Şimdi Einstein'ın söylediğiyle ne kadar tezat olduğunu göstermek ve sorumu sormak istiyorum. Albert Einstein diyor ki: Işık nasıl yayılırsa yayılsın hareket eden kişi de duran kişi de ışığı aynı hızda gittiğini görür. Burada durmak istiyorum. Tren örneğine dönelim: Trenin dışındaki gözlemci arka kapının daha erken açıldığını görüyor; bu durumda Einstein'ın söylediği gibi ışık hızı herkes için aynıdır yargısı yok oluyor. Eğer aynı olsaydı dışardan trene bakan kişi de kapıların aynı anda açıldığını görmüş olmaz mıydı? Bir şey daha söylemek istiyorum. Diyelim ki ışık hızından 6.279mil/sn hızla daha yavaş giden bir araçta olduğumuzu düşünelim ve arkamızdan ışık ışını yollansın. Bu durumda ben Einstein'ın dediği gibi ışığın hızını 186.279mil/sn mi? yoksa Newton'un dediği gibi 186.279-180=6.279mil/sn olarak mı görürüm?

44.) Yeryüzünden bakıldığında yarım daire şeklinde görülen gökkuşağının uçaktan bakıldığında çember şeklinde olduğunu öğrendim. Gökkuşağının oluşması neden çember şeklinde oluyor?

43.) Uzun zamandır merak ettiğim bir şeyi size sormak istiyorum. Madem ışık fotonlardan oluşuyor; niçin camdan geçiyor da diğer maddelerden geçemiyor? Eğer fiziksel nedenini açıklarsanız sevinirim...

42.) Bir belgeselde, bir astronotun su içmesini gördüm. Burada ilgimi çeken şey, su kütlesinin, yerçekimsiz ortamda dağılmadan küre şeklini aldığıydı. Normalde sıvılarda, atomların çekim kuvveti katılara göre daha zayıf olduğundan, sıvılar ancak bulundukları kabın şeklini alabilmektedirler. Herhangi bir kap olmadığı zaman sıvılar bir bütün gibi davranamaz ve saçılırlar.

41.) Size bir sorum olacak, yardımcı olursanız sevinirim. Biyoloji dersinde öğrendiğimize göre 1 mol gliserol ile 3 mol yağ asidi birleşerek yağı oluşturuyor ve bu olaya dehidrasyon sentezi deniyor. Yağ oluşumu sırasında da su açığa çıkıyor, yani üretiliyor. Kitaplarda ve bazı kaynaklarda develerin çok uzun süre susuzluğa dayanabildikleri, su ihtiyaçlarını hörgüçlerindeki yağları parçalayarak su oluşturup karşıladıkları anlatılıyor. Ama bildiğime göre hidrolizde, yani yağlar parçalanırken, su oluşmaz. Hatta tersine su kullanılarak yağlar parçalanır. Öyle ise bu olay mantıkla çelişmiyor mu? Başka bir açıklaması olabileceğini düşünüyorum. Teşekkürler.

40.) Bilgisayarın hard diski nasıl çalışır, nasıl bilgi saklar ve gönderir?

39.) Hard diski sürekli açık mı bırakmak gerekir?

38.) Modemde bilgisayar sinyali telefon sinyaline nasıl dönüşmektedir?

37.) Bulanık mantık (fuzzy logic) nedir?

36.) Bilimadamları yabancı ülkelere birkaç saniye içinde ulaşabilen bilgisayarları nasıl geliştirdi?

35.) C dilinin tarihi ve buna neden gerek duyulmuş olduğu hakkında bilgilenmek istiyorum.

34.) Sanal Gerçeklik genel olarak nedir?

33.) Voxel (voksel) nedir?

32.) MIPS ne anlama gelmektedir?

31.) "İstemci sunucu" nedir?

30.) Mikroçipler nedir?

29.) CD'ler nasıl çalışmaktadır?

28.) Bir matematik yardımcı işlemcisi nedir?

27.) Bir bilgisayar nasıl üretilir?

26.) Gök cisimlerinin kütleleri nasıl ölçülüyor? Bu kütleler tahmini kütleler mi yoksa kesin kütleler mi? (Örneğin; nötron yıldızlarının akıl almaz yoğunlukları ve kütleleri gibi)

24.) Niçin gıdıklanıyoruz?

23.) Erkek bireylerde niçin meme uçları bulunmaktadır?

22.) Allerjilerin evrimde bir yeri var mı? Görünüşte allerjiler yalnızca birer zayıflık. Eğer evrim daha iyi nitelikli özelliklerin baskın hale geçmesini öngörüyorsa, soğuk allerjisi ve diğer birçok sorunun halen var olmasının sebebi nerdir?

21.) Bağışıklık sistemimiz yapay veya doğal bir yolla güçlenebilir mi?

20.) İnsan embriyosunda bulunan asitler nelerdir?

19.) Kurbağaların derileri niçin nemlidir?

18.) Vitaminler vücudumuz için neden önemlidir? Hangi vitamin neye iyi gelir?

17.) Bir yaprağın rengini belirleyen şey nedir? Yaprakların renkleri sonbaharda niçin değişir? Ağaçlar niçin yapraklarını döker?

16.) Beynimizin niçin tamamını kullanamıyoruz?

15.) Kertenkeleler niçin kuyruklarını bırakır?

14.) Yaşlanma nasıl olur?

13.)

12.) Windows ile Windows NT arasındaki fark nedir?

11.) UNIX'te, usr/lib dizininde .so sonekli bir çok dosya bulunuyor.

10.) İnsan Beyninin bellek kapasitesi bayt terimleriyle nedir? Megabayt mıdır, Gigabayt mıdır, Google-bayt mıdır?

9.) Megahertz ölçüsünü düşünürsek, insan beyni ne kadar hızlı çalışır?

8.) Güneş ile aynı görünür parlaklığa sahip olması için bir süpernovanın Yerküre'ye uzaklığı ne olmalıdır? Bu uzaklıktaki bir süpernova Yerküremizdeki yaşam için ciddi bir tehdit oluşturur mu?

7.) İç Güneş Sistemi'ndekilere benzer kayaç gezegenlerin kütleleri ve büyüklükleri için üst sınır ne kadar olabilir? Güneş Sistemimiz dışında büyük, kayaç gezegenlere sahip başka sistemler olabilir mi?

6.) Yıldızların gökkubeye yerleştirilmiş alevler değil de Güneş benzeri oluşumlar olduklarını ilk kim dile getirmiştir?

5.) Yerküre'ye Ay'ın her zaman aynı yüzü dönüktür. Güneş Sistemimizdeki diğer uydular için de aynı durum geçerli midir?

4.) Evde basit bir radyoteleskop sistemi kurmak olanaklı mı? Bunun için ne tür aletler gereklidir? Ne tür sonuçlara ulaşabilirim?

3.) İlk yıldızlar nasıl oluştu?

2.) Gökbilimciler süpernovaları nasıl sınıflandırır? 1a tipi bir süpernova nedir?

1.) Kuzey gökkürede Kutupyıldızı var. Peki, Güney gökkürede kutba en yakın yıldız hangisidir?

Her linkte bir grafik var bunları toan nasıl sileceğimi bilen varsa bana yaardımcı olsun lütfen
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 3:46 pm

97.) �PPP Internet bağlantısı� ne demektir? TCP/IP nedir?

96.) Bilgisayarda �yazmaç� (register) nedir? Windows çok-kullanıcılığı desteklemekte mi? ActiveX controls, com, dcom nedir?

95.) Isınan hava neden yükselir?

94.) Dünya kendi ekseni etrafında saatte 1000 mil hızla dönüyor. Eğer bir otomobil ya da araç bu hızı aşabilirse ne olur?

93.) Elektronların hızı yaklaşık olarak ne kadardır?

92.) Boyumuzun uzunluğu yerin bize uyguladığı yerçekimi kuvvetini etkiler mi? Yani boyumuz uzun olursa daha mı az ya da daha mı çok yerçekimine maruz kalırız?

91.) Hepimiz renkleri aynı şekilde ve aynı tonlarda mı görüyoruz?

90.) Mitoz bölünme, hücrede tam olarak ne zaman sona erer?

89.) Karanlıktan aydınlığa çıktığımızda niçin bir anda gözlerimiz kamaşır? Aynı şekilde aniden karanlık olduğunda neden bir süre için görüş kaybı yaşanır?

88.) Funguslarda üreme ne şekilde gerçekleşir?

87.) Bir bardak şarabın, vücut için bir bardak sütten daha faydalı olduğu doğru mudur?

84.) Yaşayan tüm canlılar niçin ölmek zorundadır?

83.) Denizyıldızına ait kesik bir kol parçasından bütün bir denizyıldızının gelişebildiği gerçekten doğru mudur?

82.) Önbellek nedir, bilgisayarın hızı üzerindeki etkisi nedir?

75.) Yarasalarla ilgileniyorum. Araştırmaya nereden başlamalıyım ?

74.) Çekirgeler, yalnızca zıplayan eklem bacaklılar olarak tanımlanabilir mi?

73.) Yağmur kuşları besliyorum, anne kuş yaklaşık üç haftadır yuvadan çıkmıyor. Kuluçka sürelerinin ne kadar olduğunu ve bu kuşların doğal ortamlarının nereler olduğunu öğrenmek istiyorum.

72.) Sorum laktoza karşı tahammülsüzlük gösteren insanlar hakkında. Örneğin, annem bir çorba kaşığı kadar bile süt ürünü yiyemiyor, çünkü yediği zamanlar onu rahatlatabilecek hiçbir şey yapılamıyor. Bir keresinde bu rahatsızlığı tam on gün boyunca devam etmişti. Pirinç sütünün ve sakkaroz eritici tabletlerin iyi geldiğini duymuştum. Bu rahatsızlığı tedavi edecek başka bir ilaç ya da besin maddesi var mı?

71.) Pill ve akü yapımında kullanılaan kimyasal maddeler nelerdir ?

70.) Yağın besinlerden ekstraksiyonunda emniyetle kullanılabilecek çözelti varmıdır?

69.) Bir proje üzerinde çalışıyorum , Balmumunun kimyasal formülünü öğrenmek istiyorum.

68.) Saf kristal haldeki maddeler mutlak sıfır ( - 273 K ) sıcaklığında entropisinin sıfır olduğu bilinir. Teorik olarak , atomlarda (elektron gibi ) hareket etmezler mi ?

67.) [�] Kimya dersinde gazlar konusunda Charles kanununda kütlesi sabit bir gazın, sabit basınç altında hacminin mutlak sıcaklıkla doğru orantılı olduğunu ve her 1 santigratlık soğuma için hacminin 1/273'ünü kaybettiğini öğrendik. Buna göre bir gazın hacminin sıcaklık düştükçe azalması, teorik olarak -273 santigratta da hacmin sıfıra eşit olması gerekir. Ama biz gerçekte hacmin kesinlikle sıfıra eşitlenmediğini biliyoruz. Peki nedir bu mutlak sıfır noktası? Mutlak sıfır noktasının moleküllerin enerjisinin sıfıra eşit olduğu nokta veya moleküller arası boşluğun hiç kalmadığı nokta olduğunu söyleyebilir miyiz?

66.) [...] Okulda gazların genleşmesini işlerken bu genleşme oranının 1/273 olduğunu gördük. Aynı şekilde dünyanın basıklık oranının da 1/273 olduğunu biliyordum. [...] Acaba bu iki olay arasındaki ilişki nedir?

65.) Flaşla çekilen fotoğraflarda gözlerimiz neden kırmızı çıkar?

64.) Mozart dinlemek insanı daha mı akıllı yapar?

63.) Elektrik tellerine konan kuşlar neden çarpılmazlar?

62.) Dünya niçin yuvarlaktır?

61.) Barometre nasıl çalışır?

60.) Şimşek yerden yukarı doğru mu, yoksa bulutlardan aşağı doğru mu çakar?

59.) Sesin su altındaki hızı nedir?

58.) Denizlerin tuzu nereden gelir?

57.) Ortalama bir bulutun ağırlığı ne kadardır?

56.) Nasıl oluyor da bir patlayıcı olan nitrogliserin bir ilaç olarak kullanılıyor?

55.) Soğan neden göz yaşartır? (Fırat Dindar, Çiçek Güngör)

54.) Aspirinin aktif maddesi hangi bitkiden alınarak keşfedilmiştir?

53.) Richter ölçeği nasıl ortaya çıkmıştır?

52.) Şimdiye dek bir barometrenin kaydettiği en düşük basınç nedir?

51.) Yolcu uçaklarının uzun mesafeli uçuşlarında, Dünya'nın kendi ekseni çevresindeki dönüş yönü ve hızı uçuş süresini etkiler mi? Bir arkadaşım Türkiye'den ABD'ye gidiş süresinin dönüşten daha kısa olduğunu söyledi. Bu durum merak ettiğim konuyla ilgili mi? İlgilerinize teşekkür ederim.
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 3:46 pm

150.) İş arkadaşlarımla bir merminin yolu hakkında anlaşmazlığa düştük. Eğer namlu yatay şekilde ateş edersem, mermi tamamen durduğunda namluyla aynı doğrultuda mı kalır yoksa hafif sağa veya sola meyilli mi olur? Ortamda rüzgar olmadığını ve merminin namludan saat yönünde dönerek çıktığını varsayıyoruz.

149.) Yabancı ülkelerin bile AM frekanstaki radyolarını nasıl dinleyebiliyoruz?

148.) Nasıl rüya görüyoruz?

147.) Günlük olağan streslerin yanında sinir krizlerine neden olan fizyolojik koşullar nelerdir? Sinir krizi esnasında sinir hücreleri ölür mü? Sinir krizi öncesinde, esnasında ve sonrasında görülen belirtiler nelerdir?

146.) Bilgisayarları hep açık bırakmak mı iyidir, kapatıp açmak mı?

145.) Menopoz nedir? Menopoza girme yaşını geciktirebilir miyiz?

144.) Kahve neden uyku açar?

143.) Neden horluyoruz?

142.) Niçin esniyoruz?

141.) Niçin kıymetli taşların bir kısmı renkli, bir kısmı değil?

140.) Develerin neden kamburu vardır, ne işe yarar?

139.) Su kilo vermede gerçekten yararlı olur mu? ( Özge Yıldız )

138.) Şimşeğin çakış hızı nedir?

136.) Şimşek nedir, nasıl olur?

135.) Firewall nedir?

134.) Bilgisayarın hızı ile belleği arasında nasıl bir ilişki vardır? PC�nin hızını artırmak için bellek de artırılmalı mıdır?

133.) Bir web sitesi kurmak için ne tür donanımlar gereklidir? Ne kadar ROM ile RAM gereklidir?

132.) Sayılar Piramidiyle, biyo-kütle piramidi arasındaki ilişki nedir?

131.) Şarj nedir?

130.) Bulutlu ya da yağmurlu bir günde de güneşlenmek/yanmak mümkün müdür?

129.) Bir ampulün ömrü ne kadardır?

128.) Parmak izi eşsiz midir? Ya ikizlerde?

127.) Deneylerde niçin hep fareler kullanılıyor?

126.) Bitkiler de biz insanlar gibi bir bağışıklık sistemine sahip midir? Eğer sahiplerse, bu sistemin işleyişi nasıldır? Çeşitli bitki hastalıklarına karşı mücadele verebilirler mi?

125.) Paleomanyetizma nedir?

124.) Kanın pıhtılaşması nasıl gerçekleşir? Ölüm gerçekleştiğinde de kan pıhtılaşır mı? Eğer pıhtılaşıyorsa, bu ne şekilde olur?

123.) Neden kadınlara oranla daha çok erkeklerde kellik görülür?

122.) Saçın tam olarak bileşimi nedir? İnsanlar niçin kel kalırlar?

121.) Çok fazla dondurma yediğimizde bazen başımız ağrır. Bunun nedeni nedir ve bu durum tehlikeli midir? Normal bir baş ağrısından farkı nedir?

120.) Bir farenin kalp atışlarını herhangi bir ekipmana gerek duymaksızın hissedebilmek mümkün müdür?

119.) Niçin hıçkırıyoruz? Göğüs kaslarının düzensiz kasılmasından dolayı ortaya çıktığını biliyorum ama bu kasılmalar niçin düzensizdir? Hıçkırığımızı nasıl geçirebiliriz? Bir kaşık saf şeker yemek veya bir bardaktan ters şekilde su içmek gibi yöntemlerin iyi geldiği doğru mu?

118.) Bilgisayarım televizyonumda parazite yol açıyor, çözümü nedir?

117.) Bundan 10 yıl kadar önce oyun oynamak için kullanılan bilgisayar teknolojisinin en iyisi 16 bitlik nintendo sistemi iken (grafik açısından), günümüzde nasıl olup da neredeyse gerçek hayat kadar gerçekçi oyunlar yapılabiliyor?

116.) İnsan vücudunda hangi elementler bulunur?

115.) İnsan dünya üzerindeki varlığını ne kadar zamandır sürdürmektedir?

114.) Bir insana bir saat boyunca yetecek kadar oksijen üretilebilmesi için kaç bitkiye ihtiyaç vardır?

113.) Dünyamız üzerindeki karbon kaynakları nelerdir?

112.) Denizler ve tatlı sular yoğun bir şekilde kirletiliyor olmasına rağmen, bu suların içindeki oksijen miktarı nasıl korunuyor?

111.) Bir bilgisayarın belleği ile karşılaştıracak olursak, insan beyni ne kadar bilgiyi depolayabilir? Benzer şekilde, beynin işlem hızı nedir ve yapısı nasıldır?

110.) İşkembelilerde sindirim işlemi yaklaşık olarak ne kadar zaman alır? Midelerinde bir sürü bölme olduğunu biliyorum, acaba diğer memeliler ile kıyaslandığında çok daha uzun bir sindirim sürecine mi sahipler?

109.) İdrarın içeriğinde hangi maddeler bulunur?

108.) Normal bir idrar ne renk olmalıdır? Eğer idrar bu rengin dışında bir renkteyse, bu bize neyi anlatır?

107.) Klorofil ve hemoglobin arasındaki yapısal ve fonksiyonel benzerlikler ile farklılıklar nelerdir?

106.) Yazmaç (register) ile bellek arasındaki fark nedir? Bunların özel kullanımları nelerdir?

105.) Ağ içinde göbek (hub), anahtar (switch) ve köprü (bridge) arasında ne fark var?

104.) Kurbağalar (ve bazı diğer türler) niçin cinsiyet değiştirirler?

103.) Albino nedir? Niçin olur?

101.) Bitkilerde fotosentez ve solunum olayları nasıl bir arada yürütülür?
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

200.) Elektroliz bir çeşit hidrojen yapma yöntemidir, gök gürültülü fırtınalarda da doğal olarak hidrojen açığa çıkar mı?

199.) Atmosferdeki ozon tabakası, güneşin zararlı ışınlarını nasıl engelliyor?

198.) Uzay mekiklerinde kullanılan yakıtların özelliği ve içerikleri nedir?

197.) Asit yağmuru nasıl meydana gelir? Böyle bir durumda gerçekten gökyüzünden asit mi yağıyor?

196.) Normalde maddeler sıvı fazdan katı faza geçtiklerinde hacimleri küçülür. Ancak su dolu bir şişeyi buzdolabına koyduğumuzda, buz sudan daha fazla bir hacme sahip olarak şişeyi çatlatır. Bunun nedeni nedir?

195.) Sera etkisi nedir ve nasıl gerçekleşir?

194.) Periyodik tablo kimin tarafından hazırlandı?

193.) Bazı böceklerin karanlıkta ışık yaymasının nedeni nedir? Başka canlılarda da bu tip bir ışık yayma görülür mü?

192.) Sınıflandırmanın mantığı nedir? Neye dayanarak yapılır?

191.) Feromon nedir?

190.) Evrim teorisi doğuysa, ahlak ve töreler nasıl evrimleşmiştir?

189.) Organizmalarda mutasyon gerçekleşmesinin nedeni nedir?

188.) İnsanların birgün yanlarına alg dolu havuzlar alarak uzaya çıkabileceklerini, uzay gemisi içindeki bu alglerin onlara yeterli oksijeni sağlayabileceğini okudum. Bu gerçekten olabilir mi, bir alg ne kadar oksijen üretebilir?

187.) İlaçların içeriğinde bazı bitkilerden elde edilen etken maddeler kullanılıyor. Bu bitkilerin insan vücudu içerisinde işlev görmesi ne şekilde gerçekleşiyor? İyileştirme etkisini özel kimyasallar mı yoksa bitki tarafından üretilen özel hücreler mi yaratıyor?

186.) İnsanlarda göz küresi, doğum sırasında gelişimini tam olarak tamamlamış halde midir?

185.) Yüksükotu bitkisinin bir kalp rahatsızlığının tedavisinde kullanıldığını biliyorum. Peki bitkinin hangi özelliği veya hangi kısmı bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılıyor?

184.) Sorum Venüs böcek kapanı bitkisi hakkında. Gelişiminin belirli bir evresinden sonra dişli yapraklarını oluşturabilen bu bitkide, tam olarak gelişmişlik öncesinde azot ihtiyacı nasıl sağlanıyor?

183.) Size iki sorum olacak. Bilimadamları DNA örneğine bakarak bir insanın kalıtım olarak sahip olduğu hastalıkların yanısıra, sonradan kazandığı herhangi bir hastalığı da tespit edebilirler mi? İkinci sorum ise klonlama tekniği hakkında. Araştırıcılar tarafından bakteriler gibi basit organizmalar üzerinde çalışıldığını biliyorum. Acaba daha karmaşık organizmalar ile çalışılıyor mu?

182.) Çiy yerden mi yükselir, yoksa yukarıdan mı yağar?

181.) Kristaller nasıl oluşur?

180.) Ağır ****ller nedir, suyu kirletirler mi?

179.) Hortumun gözü neden durgun ve sakindir?

178.) Bir astronot uzaydayken dünyada deprem olsa, astronot dünyanın sallandığını uzaydan görebilir mi?

177.) Manyetik kuzey nasıl oluşur?

176.) Apandisit nedir, ne işe yarar, yaramıyorsa neden var?

175.) El Nino ile La Nina nedir? Aralarında ne fark vardır?

174.) İnsan vücudunda kaç adet gen bulunmaktadır?

173.) Dünya üzerindeki ilk böcekler ne zaman ortaya çıktı?

172.) Menstrual döngü nedir?

171.) Bitki hücrelerinin birer organeli olan plastidlerin birbirlerine dönüşebildiklerini, ancak bu plastid tiplerinden sadece kloroplast içerisinde genetik materyal bulunduğunu biliyoruz. Peki biyolojik açıdan bu kadar farklı olan bir yapı nasıl oluyor da diğer plastidlere dönüşebiliyor? Bu değişim sırasında kloroplastın sahip olduğu genetik materyale ne oluyor? Benzer şekilde, bir leukoplast kloroplasta dönüşürken genetik materyali nasıl oluşturuyor? Bu şekilde sonradan oluşan kloroplastlar ile, herhangi bir yeşil yaprakta bulunan kloroplast birbirinden farklı mıdır?

170.) Bitkilerde suyun emilimi nasıl olur?

169.) Suyun basıncı nereden gelir?

168.) Uranyum 238�in yarılanma süresini nasıl bulmuşlardır? Ve Radyoaktif bozunmanın sabit olduğunu nasıl ve nereden biliyorlar?

167.) Paralaks nedir, ne işe yarar?

166.) Çekirdeğin kütlesi ölçülebilir mi?

165.) Müziğin kısa dönem hafıza üzerinde bir etkisi olup olmadığını merak ediyorum. Eğer varsa ne şekilde bir etkisi var?

164.) Kedilerin ve diğer bazı hayvanların gözleri karanlıkta neden parlar? Bu bir biyolüminesans olayı mıdır?

163.) Bir sivrisinek tarafından ısırıldığımızı, kaşınmaya başlayıncaya kadar neden anlayamıyoruz?

162.) Endosimbiyotik kuram nedir?

161.) Operon hipotezi nedir?

160.) �Gen�, DNA molekülünün tamamı içerisinde, sadece soya ait bilgiyi kodlayan kısım olarak tanımlanabilir mi? Genin yapısı nasıldır?

159.) Sıcakkanlı hayvanların vücut ısıları nasıl sabit kalır?

158.) Tüp şeklindeki bir sindirim sisteminin, kese şeklindeki bir sindirim sistemi ile karşılaştırıldığında nasıl bir evrimsel üstünlüğü vardır?

157.) İnsan vücudunun iç ısısı 37ºC ise, derimizin dış yüzeyinin sıcaklığı ne kadardır?

156.) Edwards Sendromuna yol açan mutasyonun tipi ve nedeni nedir?

155.) Sinoatrial düğüm nedir? Kalbimizin üzerinde nasıl bir etkiye sahip?

154.) Bazı yılan türlerinin doğum yaptıklarını duydum. Acaba bu doğru mu? Hangi yılan türleri bu şekilde doğuruyor?

153.) Atomik düzeyde yansımayla kırılma arasındaki farkı nasıl açıklayabiliriz? Bir atom belli bir frekanstaki gelen ışığı yansıtacağına ya da kıracağına nasıl karar veriyor?

152.) Gökyüzü neden mavidir ve neden bu mavinin tonu hep aynı değildir?

151.) Mıknatıslar neden yapılır?
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 3:47 pm

250.) Atomik kütle birimi ne demektir?

249.) Atomların gerçekten var olduklarını nasıl biliyoruz?

248.) Lazer ışığı nasıl elde ediliyor ve kullanım alanları nelerdir?

247.) Periyodik tabloda, aynı periyotta, soldan sağa doğru gidildikçe, atomun çapının küçüldüğünü görüyoruz. Aynı kolonda, yukarıdan aşağı doğru inildikçe de, atom çapının büyüdüğünü biliyoruz. Bunun açıklaması nedir? Ayrıca 8A gurubunda bulunan bir soygaz ile, atom numarası kendisinden bir fazla olan, 1A gurubundaki alkali ****l atomunun çapları arasındaki büyük farkın sebebi nedir?

246.) Paramagnetik veya diamagnetik madde ne demektir?

245.) Tindal efekti nedir?

244.) Egzotermik, her zaman �tepkime sonucu ısı açığa çıkması� mı demek? Isı yerine ışık açığa çıkabilir mi?

243.) Ampulün içindeki tel hangi ****le aittir? Uzun süre açık kalan lambalarda bile bu incecik tel erimeden nasıl durabiliyor?

242.) Dünyada en çok bulunan ilk on element hangileridir?

241.) Sert su ne demektir? Nasıl yumuşatılır?

240.) Sabun, elimizdeki kirleri nasıl çıkartıyor?

239.) Lityum pille çalışan cep telefonlarının, normal pille çalışanlardan daha uzun ömürlü olmasının sebebi nedir?

238.) Açlık ve tokluk hissi nasıl oluşur?

237.) Çinko elementinin vücudumuzdaki görevi nedir?

236.) Sudan karaya geçiş, geniş bir yelpazede düşünecek olursak, ne gibi özelliklerin geliştirilmesine ve ortaya çıkmasına neden olmuştur?

235.) Bütün canlıların kanları benzer özellikte midir?

234.) İlk ve en son bulunan aminoasitler hangileridir?

233.) Aminoasitlerin yapısı nasıldır?

232.) Dünyanın en zehirli canlısı nedir?

231.) Vücudumuz suda neden batmaz?

230.) Bazı kuş türleri neden uçamaz?

229.) Pişirilmiş bir yumurtanın, çiğ yumurtadan daha kolay döndürülebilmesinin sebebi nedir?

228.) Otomobillerde bulunan hava yastığı nasıl çalışır?

227.) Hava balonları nasıl uçar?

226.) Kar yağdığında yollara serpilen tuz, ya da otomobillerde kullanılan antifriz donmayı nasıl engelliyor?

225.) Kolayı açtığımızda neden köpürür?

224.) Su böcekleri suyun üstünde nasıl batmadan durabiliyorlar?

223.) Yağmur damlaları neden yuvarlaktır?

222.) Aynı anda suyun 3 halini birden gözlemlememiz mümkün mü?

221.) Çelik nasıl elde edilir ve paslanır mı?

220.) Sıvı kristal ekranlar nasıl görüntü üretiyor ve nerelerde kullanılıyor?

219.) İnsan bedenindeki zehirler organizmaya nasıl etki ediyor?

218.) Fotokopi makinesi nasıl çalışır?

217.) Nükleer fisyon ve nükleer füzyon nedir?

216.) Fosillerde yaş tayininde kullanılan Karbon-14 yöntemi hangi prensibe dayanır?

215.) Süperiletkenlik nedir?Kullanım alanları nelerdir?

214.) Işık nedir? Bana öyle geliyor ki ışık kaynağından dışa doğru akan fiziksel bir cisimdir. Acaba öyle mi?

213.) Eğer bir cismi yerden 100 metre yükseklikten bırakırsak; sürtünmeden ısınır ya da yanabilir mi? Veya tam tersine soğuyabilir mi?

212.) Madde ve antimadde bir araya geldiği zaman birbirlerini yok ederler mi? Bu buluşma bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir mi?

211.) Nasıl oluyor da bazı ampuller 1.5 voltluk pille çalışırken bazıları 220 voltla çalışıyor? 5 voltluk bir ampule 220 volt uygularsam filaman erir mi? Verdiğimiz elektriğin alternatif akım ve doğru akım olması ampulleri etkiler mi?

210.) Karadelikler ışığı nasıl çeker?

209.) Uçaklar için uçuş esnasında mesafeler nasıl ölçülür?

208.) Bisiklet yarışçıları neden daha az sürtünme için ince tekerleği tercih eder? Fizik kurallarına göre yüzey alanının sürtünmeyi etkilememesi gerekmiyor mu?

207.) Otomatik kapılardaki fotoelektrik alıcılar nasıl çalışır? Yani bir insanın gölgesi nasıl oluyor da bir kapıyı açabiliyor?

206.) İnsan kaydedilmiş sesini dinlediğinde neden beyninde algılamış olduğu kendi sesinden farklı bir ses duyar ?

205.) Saç spreyinin saçı yapıştıran kimyasal özelliği nedir?

204.) Balkabağının yüzüp yüzmeyeceğini denedik, suya bıraktığımız tüm balkabakları yüzdü? Neden?

203.) Değişik ısılarda, ve kuvvetli havalandırma altında tutulan çeşitli kaplardaki suyun ne kadarı buharlaşma sonucu kaçacaktır? Bunun çok iyi kanıtlanmış bir deney olması gerekiyor, ancak deney öncesi ne kadar su kaybolacağını varsaymak için gerekli veriyi bulmak çok zor.

202.) Bir şeyi katı halinden doğrudan gaz haline ve sonra da doğrudan tekrar katı hale çevirecek doğal ya da yapay bir süreç var mıdır?

201.) Kar eridiğinde beyazlığı nereye gider?
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 3:47 pm

300.) Nitrojen-3-iyodür� ün (NI3) patlayıcı olduğunu duymuştum. NI3� ü patlayıcı yapan nedir? Ayrıca sadece ıslak iken kararlı olduğunu duydum doğru mu?

299.) Anti-oksidan özelliğe sahip yiyecekler nelerdir?

298.) Doğal asit baz indikatörleri var mı?

297.) NMR yöntemi nedir?

296.) Saç spreyinin kimyasal içeriği nedir?

295.) Kafeinsiz kahve nasıl elde ediliyor?

294.) İyonik bağlar ile kovalent bağları birbirinden ayırt etmemize yarayan özellikler nelerdir? Bir bileşiğin iyonik mi moleküler mi olduğunu anlamak için ne çeşit testler yapılabilir? İyonik olduğunu tahmin ettiğimiz bir bileşiğin sudaki çözünürlüğüne mi bakarız?

293.) Tereyağının kimyasal yapısı nedir?

292.) Tampon çözelti ne demektir?

291.) Bir bileşiğin sadece formülüne bakarak iyonik mi yoksa moleküler mi olduğunu anlayabilir miyiz? Nasıl?

290.) Karbonat nedir? Nerelerde kullanılır?

289.) Molarite ile Molalite arasındaki fark nedir?

288.) Nitrik asit kullanarak, gümüş ve bakırdan oluşmuş alaşımı, gümüş (Ag++) ve bakır (Cu++) iyonlarına ayrıştırdık. Karışıma NaCl eklemekle, AgCl çözünmeyen çökelti oluşturdu. Sorum şu: Neden bu çökeltiyi seyreltik HNO3 ile yıkadık? Bunu yapmamız, gümüş klorürün (AgCl) toplam kütlesinde değişiklik yapar mı?

287.) Standart çözelti ne demektir?

286.) Rujun kimyasal yapısı nedir?

285.) Sıcaklık düştükçe, gazların çözünürlüğündeki artışın sebebi nedir?

284.) Grafit ve elmas, karbon elementinin izotopları ise neden grafitten elmas üretip zengin olmuyoruz?

283.) Nükleer enerji santrallerinin çevreye etkileri üzerine bir ödev hazırlıyorum, Çernobil nükleer kazasının nasıl olduğunu açıklar mısınız?

282.) Tuzların sudaki çözünürlüklerinin asidik mi, bazik mi yoksa nötr mü olduğunu nasıl anlıyoruz. ?

281.) Evrensel indikatör ne demektir?

280.) Negatif pH değeri var mı? Molaritesi 1' den büyük olursa, çözeltinin pH' ı eksi çıkıyor. Bu mümkün mü?

279.) Yerçekimsiz bir ortamda kütle ölçümü yapılabilir mi? Ayrıca bir kütle diğer bir kütleyi neden çeker? Bunun sebebi atomik düzeydeki zıt yüklü parçacıkların birbirini çekmesi olabilir mi?

278.) Kütle ile ağırlık arasındaki fark nedir?

277.) Merkezkaç kuvveti diye bir şey var mı? Eğer yoksa neden çoğu zaman günlük olayları açıklamak için merkezkaç kuvvetini kullanıyoruz? Mesela su dolu bir kovaya düşey eksende bir dairesel hareket yaptırdığımızda suyun dökülmesini engelleyen nedir?

276.) Helikopter pervaneleri ile araba tekerlekleri ileri doğru döndükleri halde, neden geriye doğru dönüyorlarmış gibi görünür?

275.) Plastik şişelerdeki sütlerin, tetrapak kutulardaki sütlere oranla daha sağlıksız olduğuna ilişkin bir yazı okudum doğru mudur? Yazıda belirtilen gerekçe, plastiğin ışığı geçirdiği, ışığın da sütün besin kalitesini düşürdüğü şeklindeydi. Bunda bir gerçek payı var mı?

274.) Çarpım tablosunu öğrenmenin kesinlikle en iyi yolu hangisidir?

273.) Aynalar üstünde buğu oluşması nedendir, nasıl önlenir?

272.) Mayalanma yoluyla elde edilen alkollü içkilerde neden %14 etanolün üzerine çıkılamıyor?

271.) Doğal boyalar ile yapay boyalar birbirinden nasıl ayrılır? İnsan yapımı boyaların içinde neler vardır?

270.) Sodayı şişeden ya da tenekeden bardağa döktüğünüzde bardakta oluşan köpük nedir? Ölçülebilir mi? Dökülen bardağın cam ya da plastik olması, buz koyulup koyulmaması köpüğün miktarını etkiler mi?

269.) Bal mı yoksa şeker mi daha çok nem çeker?

268.) Bir buhar odasında otururken, tenime doğru soluduğumda, yani kolumu ağzıma dayayıp dışarı doğru nefes verdiğimde, tenime değen havanın yakıcı derecede sıcak olduğunu, hatta içinde bulunduğum odadan da daha sıcak olduğunu fark ettim. Nefesim kolumu yakarken, ben buhar odasında rahatsız olmadan oturabiliyordum. Bunun nedenini açıklayabilir misiniz?

267.) �Tava sıcak, yağ soğuksa içine konan yiyecek tavaya yapışmaz� şeklinde bir inanış vardır ve doğrudur. Bunun neden böyle olduğuna ilişkin mantıklı bir açıklamanız var mı? Tava ile yağ birlikte kızdırılınca neden içine koyulanlar yapışıyor?

266.) Akan suyun donmadığını herkes biliyor, benim sorum, akan suda donma hangi noktada oluyor? Donma, suyun hacmi, akış hızı ve çevrenin ısısıyla ne kadar ilintili? Örneğin, bahçemde bir su hortumu varsa ve bu hortumun bağlı olduğu musluğu açık bırakarak suyu sürekli akıtırsam, suyun donmaması için hangi akış hızında ne kadar su gerekli ve hangi derecede su donmaz. Bunun için bir denklem, ya da formül var mı?

265.) Soda elektiriği iletir mi?

264.) Bilgisayar çipi yapımında silikon kullanılmasının sebebi nedir? Silikona özgü kimyasal özellikler mi? Yoksa, silikon yerine başka maddeler de kullanılabilir mi?

263.) Kromozom, gen ve genom arasındaki farklar nelerdir?

262.) Yağmur yağdığında niçin ortalık toprak solucanları ile doluveriyor?

261.) Günlük yaşantımızda birçok mutajen maddeye maruz kalıyor olmamıza rağmen nasıl oluyor da zararlı mutasyonlar geçirmiyoruz?

260.) Dış gebelik nedir?

259.) Plajlardaki kum nereden gelir?

258.) Usturlap nedir, nasıl çalışır?

257.) Son aldığım halojen ampulün üzerinde �aşırı miktarda mor-ötesi radyasyona maruz kalma tehlikesi� yazan bir uyarı vardı. Bu bir 12 Volt 20 Watt masa lambası, ve sürekli ona yakın olacağım. Bu ne kadar tehlikeli bir durum?

256.) Merserizasyon nasıl bir süreçtir? Pamuklu kumaşta ne gibi fiziksel değişikliklere yol açar?

255.) Yılanlarda vücut içerisindeki organlar vücut şeklinde nasıl uyum yapmıştır?

254.) Yakamozun sudaki bakterilerden kaynaklandığını duydum. Bu doğru mu?

253.) Eradikasyon nedir?

252.) Kuşlarda uçmaya yönelik adaptasyonlar nelerdir?

251.) Arılarda besinin yerinin özel bir dans ile kovandaki diğer bireylere anlatıldığını okudum. Bunu tek bir dans tipi ile mi yapıyorlar? Farklı konumlar ne şekilde anlatılıyor?
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

350.) AIDS virüsünün yayılmasında, mikoplazma�nın rolü nedir? Mikoplazma ve HIV virüsünün bağlantısı nedir?

349.) Sivrisinekler, kan emmek üzere ısırdıkları deriye, pıhtılaşma önleyici bir madde verebildiğini biliyoruz. Peki, daha önce AIDS virüsü taşıyan bir insandan kan emmiş olan bir sivrisinek, bir sonraki konakçısına AIDS bulaştırabilir mi?

348.) Mesajcı RNA ne şekilde işlev görür?

347.) Yılanlar ve kertenkeleler, niçin sürekli dillerini dışarıda tutar?

345.) Karnımız neden guruldar?

344.) Canlı varlıkları cansızlardan ayıran temel kriterler nelerdir? Sadece yaşam fonksiyonlarını saymak yeterli mi, yoksa yapısal değişiklikleri de saymak mı gerekiyor?

343.) Burnumuz, farklı kokuların ayrımına nasıl varıyor? Koku olarak algıladığımız şeyin aslı nedir?

341.) Konakçı vücut öldüğünde AIDS virüsüne ne oluyor?

340.) Balinaların ortalama ömrü ne kadardır?

339.) Kutup bölgelerinde yaşayan hayvanlar neden donarak ölmez?

338.) Gündüz boyunca denizlerin üzerinde uçuşan martılar geceleri nereye gidiyor? Palmiye ağaçlarında mı uyuyorlar?

337.) Toprak solucanları nasıl görürler? İkiye ayırdığımız bir toprak solucanı yaşamaya devam edebilir mi? Nasıl ürerler? Kaç tür solucan vardır?

336.) Niçin sadece bazı bitkiler donuyor veya dondurulabiliyor?

335.) Tohumlar canlı mıdır?

334.) İnsan gorilden mi evrimleşti??

333.) Günümüzde yaşayan karasal memeliler niçin eski çağlarda yaşamış olan akrabalarına oranla çok daha küçükler?

332.) Bilimsel çalışma yönteminin temel basamakları olarak adı geçen hipotez, teori ve kanun kelimelerinin gerçek karşılıkları nelerdir?

331.) Teratojen nedir?

330.) Simbiyoz nedir? Evrimsel açıdan bir önemi var mıdır?

329.) Yeni üretilen ilaçların hayvanlar üzerinde denenmeden test edilmesinin başka bir yolu var mı?

328.) Radyoaktif maddeleri zararsız maddelere çevirebilecek olan canlı türleri, örneğin radyasyon tüketen bakteri türleri var mı?

327.) Jurassic Park filminde olduğu gibi bir dinozoru klonlamak gerçekten mümkün mü?

326.) Amber içerisinde korunmuş olarak bulunan sivrisinek fosillerindeki kan ne şekildedir? Pıhtılaşmış durumda mıdır, ayrışmış mıdır, yoksa normal şeklinde sıvı halde midir?

325.) Ağrı veya acı hissi oluştuğunda, vücut tarafından belirli kimyasalların salgılandığını biliyorum. Bu kimyasalların bir kan testi veya benzeri bir teknikle tespit edilmesi ve bu veriye dayanarak bir insanın ne kadar acı çektiğinin saptanabilmesi mümkün mü?

324.) Niasin ****bolizmada ne gibi bir etkiye sahiptir? Hangi besinlerde niasin bulunur?

323.) Multipl skleroz hastalığı nedir? Neden ortaya çıkar? Bu hastalığın tedavisinde interferon kullanımına ilişkin bir yazı okumuştum. Bu konu hakkında biraz bilgi verir misiniz?

322.) Parmaklarda olduğu gibi eklemler neden kütler?

321.) Günümüzde nesli tehlike altında olan kaç tane tür var?

320.) Okyanuslarda bulunan hidrotermal kaynaklar etrafında biyolojik komüniteler bulunur mu? Hidrotermal kaynaklarda herhangi bir yaşam formu mevcut mudur?

319.) İnsanlar ve satranç arasındaki ilişki nedir?

318.) Bilgisayarlar nasıl satranç oynar?

317.) A****llerle ilgili bir ödev hazırlıyorum. Fosfor ve sülfür a****lleri nasıl bulundu ve nerelerde kullanılıyor? Açıklar mısınız?

316.) Nitrik asit kimya endüstrisinde nerelerde kullanılıyor?

315.) Sülfürik asit kimya endüstrisinde nerelerde kullanılıyor?

314.) Soygazlar nasıl keşfedildi? Soygazların yer aldığı ilk bileşikler nasıl elde edildi ve oluşan bileşiklerin yapıları nasıldı?

313.) Bazı sakızlar veya şekerler, nasıl oluyor da ağzımızı serinletiyor?.

312.) Yağlı boyalarda kullanılan renk pigmentlerinin kimyasal içeriği nedir?

311.) Kimya bilimcileri kimyasal maddeleri satın mı alıyorlar, yoksa kendi karışımlarını kendileri mi yapıyorlar?

310.) Camın satandart sıcaklık ve basınçta sıvı olduğunu duydum. Bu gerçek mi? Camın erime sıcaklığı nedir?

309.) Hidrojenin neden nötronu yok? Nötronu olmaması, hidrojenin soygaz sınıfına dahil olmamasının sebebi midir?

308.) Bir çözeltide alkol olup olmadığını test etmek için bir yol var mı?

307.) Suyun içine kattığımız yağ, neden kaynama noktasının düşmesine sebep olur?

306.) Tekrar şarj edilebilen pillerin çalışma prensibi nedir?

305.) Soğan soyarken neden gözlerimiz yaşarır? Kimyasal olarak bunun açıklaması nedir?

304.) Saf su bir çözelti özelliği gösterir mi?

303.) Ateş bir madde midir, yoksa enerji mi?

302.) Kinetik enerji ile termal enerji arasında nasıl farklar vardır?

301.) Radyoaktif elementlerin proton ve nötronlarının sayısı nasıl hesaplanıyor?
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 3:48 pm

400.) Bütün kütleler ışığı çeker, çünkü fotonlar hızlarından dolayı bir kütleye sahiptirler. Yoksa kütleler ışığın enerjisini mi değiştiriyor çünkü bildiğim kadarıyla ışığın durağan kütlesi yok.

399.) Kütlesi olan her parçacık bir kütleçekim alanı oluşturur. Madem ki kütle enerjiye dönüşebiliyor, kütlenin meydana getirdiği kütleçekim alanı, kütle enerjiye dönüştüğünde ne olur?

398.) Bir odadasınız, bütün pencereler açık ama oda direk olarak güneş ışığına maruz kalmıyor. Hava sıcaklığı dışarıda ve içeride 40 oC ve odanın sıcak olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Biraz fizik kullanarak giydiğiniz tişörtün renginin serinlemenizde size yardımcı olabileceğini düşünerek hangi renk tişörtü tercih edersiniz?Beyaz mı? çünkü beyaz dışarıdan gelen kızılötesi ışınları yansıtarak sizi ısıtmasını engeller Siyah mı?çünkü vücudunuz bir sıcak cisim olduğundan olabildiğince çabuk ısı kaybetmesi gerekir ve siyah tişört de bütün ışığı emeceğinden bu iş için en uygun renktir.

397.) DNA nasıl okunuyor?

396.) Sürekli olarak beynimizin her bölgesini kullanıyor muyuz? Okulda olduğumuz süre boyunca beynimizin hangi bölgelerini en fazla kullanıyoruz?

395.) AIDS virüsü neye benziyor?

394.) Diğer gezegenlerde bir yaşam formu olup olmadığını öğrenmek için ne yapmak gerekir?

393.) Karbon monoksit alyuvarlara niçin oksijenden daha kolay bağlanıyor?

392.) Gen mühendisleri bir proteini sentetik olarak nasıl elde ediyor?

391.) Tırnaklarımız neden uzuyor?

390.) Turner sendromu nedir?

389.) Hepatit-B hangi yollarla bulaşır? AIDS�den daha tehlikeli olduğunu duydum, bu doğru mu?

388.) Yağ nedir? Vücutta nasıl birikir?

387.) Çok fazla içki içmenin vücuda ve karaciğere etkileri nedir?

386.) Klorofil neden yeşil?

385.) Kırmızı kuşaklar nasıl meydana geliyor ve insanlara bir zararı var mı?

384.) Arılar birisini soktuktan sonra neden ölür? Bu bütün arı türlerinde olur mu?

383.) Bilinen en ölümcül virüs hangisi?

382.) Balıklar uyur mu?

381.) Kış uykusuna giren hayvanlar nasıl oluyor da o kadar uzun bir süre açlık ve susuzluğa dayanıyorlar?

380.) Toprak solucanları toprağın içerisinde nasıl ilerliyorlar? Çöpleri yiyorlar mı yoksa ileri iterek mi ilerliyorlar?

379.) Sıcak ve soğuk kanlı hayvanlar arasındaki temel farklar nelerdir? Sürüngen ve memeli kanları arasında bir takım farklılıklar olduğunu biliyorum, ancak bunun dışında fiziksel veya fizyolojik farklılıklar var mı?

378.) Bir insanı dondurmak ve sonra yeniden hayata döndürmek mümkün mü?

377.) Ağır egzersiz yapmakta olan bir insanın ortalama oksijen ihtiyacı dinlenme halindeki bir insandan ne kadar fazladır?

376.) El tırnaklarının ayak tırnaklarından daha hızlı uzamasının nedeni nedir?

375.) Esrar bitkisinin içilmesinin temel yan etkileri nelerdir?

374.) Yunusların kulakları var mıdır?

373.) Alyuvarlar ve akyuvarlar arasındaki farklar nelerdir?

372.) Siyam ikizleri nasıl oluşuyor?

371.) Mitokondrinin yapısı nasıldır ve hücre içerisindeki görevi tam olarak nedir?

370.) İnsan vücudunun sıcaklığı neden 37ºC?

369.) Böcek yumurtalarının yapıları hakkında biraz bilgi alabilir miyim?

368.) Yumurta hücresine birden fazla sperm girebilir mi?

367.) DNA örneğinden yararlanarak organizmaları yeniden yaratmak mümkün mü?

366.) Lösemi nedir?

365.) Mars gezegeninde bulunan buz kütleleri içerisinde anaerobik bakterilerin yaşıyor olma ihtimali var mı?

364.) Soğuk algınlığında niçin bademciklerimiz şişer? Bademciklerin alınması bir çözüm mü?

362.) Soğuk algınlığının sebebi ve tedavisi nedir?

361.) İnsanın tam olarak taksonomik sınıflandırılması nedir?

360.) Böcekler niçin bu kadar çok sayıda yumurta bırakıyor?

359.) İnsan vücudunda bulunan kıkırdağın işlevi nedir?

358.) Mikroskop altındaki örnekleri ölçmeye yarayan mikrometre nasıl kullanılıyor? Her objektifte görülen alan ayrı ayrı ölçülüp daha sonra örneğin boyutu mu hesaplanıyor?

357.) En yüksek büyütme gücüne sahip mikroskop hangisidir?

356.) Genetik olarak müdahale edilmiş mikroorganizmalar doğaya bırakılmadan önce ne gibi işlemlerden geçiriliyor?

355.) Dünya üzerinde yaşam nasıl başladı?

353.) Havalandırma sistemlerinin, akciğerler üzerinde ne gibi bir etkisi var? Soğuk kış aylarında görülen tıkanmalar, klimaların yarattığı soğukta da görülür mü?

352.) Evrimin kanıtı olarak neleri sayabiliriz?

351.) Acı biber yemek, dile veya ağız içine herhangi bir fiziksel zarar verir mi?
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 3:48 pm

450.) Bir hayvanın başka bir hayvanın yavrusunu taşıması mümkün olabilir mi? İnsanlara uygulanan tüp bebek tekniğine benzer bir yolla, tehlike altındaki türlere ait yavruların, başka hayvanlar tarafından doğurulması sağlanabilir mi?

449.) Güneşte uzun süre kaldığımızda saçımızın rengi neden değişir?

448.) Melaninin kimyasal kompozisyonu nedir ve vücudumuzda nasıl üretilir?

447.) Değişik materyallerin kuruma süreleri neden birbirinden farklı? Örneğin pamuklunun naylon ya da polyesterden daha uzun sürede kuruduğunu deneyle saptamış bulunuyorum, ama nedenini bilmiyorum.

446.) Kağıt, karton kesmek neden güzelim dikiş makaslarını köreltir?

445.) Beynin kullanılmayan bölümlerine sızmanın bir yolu olabilir mi? Yani çalışmadan bilgiler oraya depolansa...

444.) Anafor (burgaç) bir gel-git olayı mıdır? Neden olur?

443.) İnsanoğlunun giderek artan küresel ısınmayı durdurmaya başaracak ve kendi kendini böylece yok etmesini önleyebilecek şansı var mı?

442.) Dışarıda termometre ile ısıyı ölçerken, güneş ile gölge arasında büyük farklılıklar oluyor. Doğru ısı hangisi?

441.) Kaos teorisi, meteoroloji ve hava tahminlerinin büyük bir parçasını mı oluşturmaya başladı? Atmosferin doğrusal olmayan bir sistem olduğu kuşku götürmez, fakat bilgisayar modelleri oluşturmada ya da hava durumu kalıplarını tanımada kaos teorisi kullanılıyor mu acaba? Eğer öyleyse, daha gelişmiş ve ayrıntılı modellerin 48 saatin ötesi için daha doğru tahminler yapabileceği söylenebilir mi? Yoksa böyle bir modeli kullanılabilir hale getirmek için çok fazla veri mi toplamak gerekir?

440.) Yılanlar neden deri değiştirir?

439.) Dünya üzerinde kaç timsah türü bulunuyor?

438.) Vücudumuza giren tüm yabancı organizmalar, bağışıklık sistemimiz tarafından yok ediliyor veya en azından bunlara karşı vücutta belirli bir tepki oluşturuluyor. Peki, nasıl oluyor da annenin vücudundaki hücrelerden farklı bir genetik kompozisyona sahip olan fetus, bağışıklık sistemi tarafından yok edilmeye çalışılmıyor? (Önder Candaş)

437.) Uyurken neden daha çok üşüyoruz? (Önder Candaş)

436.) Saçlar neden kıvırcık oluyor? Saçın yapısı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

435.) İnsanların sıvı oksijen ile nefes alması mümkün mü?

434.) Gözlük kullanımı görüşe ne şekilde yardımcı oluyor?

433.) Zihinsel engelli bir çiftin çocuğu olursa, o da zihinsel engelli mi olur?

432.) Baş ağrısının nedeni nedir?

425.) Neden insanlar diğer memeliler gibi doğduktan çok kısa bir süre sonra yürümeye başlayamıyor?(Deniz Cin)

424.) Kafama takılan bir şey var; en son gelişmeler ortogenezin mi yoksa allopatrinin mi doğruluğunu gösteriyor, veya her ikisinin de mi? Yani o dev boynuzlu İrlanda Geyiği�nin boynuzları, vücudu iri olduğu için mi o kadar büyüktü (alopatri), yoksa yönlendirilmiş evrim denen durdurulamayan seçilim yüzünden mi (ortogenez)? Aynı durum insan beyninin büyümesinde, kama dişli kaplanlarda da var ve yukarıdaki iki kuram da bu olayları kendince açıklayabiliyor! Acaba olayın aslı nedir?(Mutlu Erdoğan)

423.) Bitki beslenmesi hakkında bir deney yapmak istiyorum, ancak malzeme eksiğim var. İki farklı yoğunluğa sahip, birbirine karışmayan iki farklı sıvı ve sadece bu sıvılardan birini geçirebilme özelliğine sahip (seçici geçirgen) bir zar nereden temin edebilirim?(Hasan Özdem)

422.) Bazı besinler için

421.) Merhaba, ben lise 1 öğrencisiyim. Bu sene biyolojide proteinleri işledik. Aklıma bir soru takıldı. Et ve benzeri ürünler proteince zengindir. Biz yüksek sıcaklıkta proteinlerin yapısının bozulduğunu biliyoruz. Demek ki etler de pişirilince verdiği enerji azalır. Öyleyse neden eti çiğken yemiyoruz?(Ebubekir Keskin)

420.) Herhangi bir tadı olmayan çiçek özlerinden nasıl oluyor da bal gibi çok tatlı bir madde yapılabiliyor?

419.) Burnumuzun koku almasında işleyen tüm mekanizmalar acaba bu güne kadar hiç bir koku almamış yada tatları alamayan biri için de geçerli mi?(Mesut Büyük, S.Ü. T.B.M. Yüksekokulu Haberleşme Bölümü)

418.) Hayvanların sesler çıkarmasının nedeni nedir?

417.) Kanguruların neden keseleri var?

416.) Pandalar nasıl besleniyor? Nesilleri neden tehlikede?

415.) Bazı bitkiler neden dikenli? Bu dikenler ne işe yarıyor?

414.) Kellik kalıtsal bir hastalık mı? Kalıtımının X kromozomuna bağlı olduğunu duydum, bu doğru mu? Eğer öyleyse niçin kadınlarda daha sık görülmüyor?

413.) Uzun gün bitkisi ne demek?

412.) Burun kanamasının nedeni nedir?

411.) Bir genin baskın veya çekinik oluşu ne demektir ve bu neye göre belirleniyor?

410.) Damarlarımız niçin dışarıdan mavi renkte görünüyor?

408.) Merhabalar, Ben Ankara Fen Lisesi son sınıf öğrencisiyim. Yaptığım proje araştırması için şu soruya cevap arıyorum: �C.caretta türü deniz kaplumbağaları, yumurtadan çıktıktan sonra denize yönelimlerini nasıl sağlıyorlar? Manyetik alan, ışık gibi faktörlerden nasıl ve ne şekilde etkileniyorlar?(M.Ali Öztürk)

406.) Sesim telefonda nasıl iletiliyor?

405.) Görünür ışığın enerjisi (yada frekansı) radyo dalgalarından daha büyüktür dolayısıyla görünür ışığın radyo dalgalarından daha iyi yayılması gerekmez mi? Ama bunun tam tersinin doğru olduğunu görüyoruz. Görünür ışığı plastik veya ağaç parçasıyla durdurabiliyoruz ama daha az enerjili olan radyo dalgaları bu maddelerden sorunsuz geçiyor, bunun sebebi nedir?

404.) Sıcak suda yıkanmış tabaklar neden daha çabuk kurur?

403.) Uzayın geçirgenlik sabiti diye bilinen değerin fiziksel anlamı nedir?

402.) Suda yüzen bir ağaç blok ve bloğun üstünde de bir kütle var, bu durumda ağaç blok yarısına kadar suya batmış durumda. Eğer kütleyi bloğun altına yapıştırırsak (suya batacak şekilde) bloğun üzerindeki su seviyesi nasıl değişir?

401.) Star Trek filmindeki ışınlanma cihazlarının bir geçerliliği var mıdır?
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

500.) Jüpiter'in çekim kuvvetini bir itki kuvveti olarak kullanmak mümkün mü?(Can Büyükaşık)

499.) Gözlemi yapılmış ışık hızından daha hızlı parçacık var mı?(Özgül Akkoç)

498.) Bilinen en büyük tatlı su balığı hangisidir?

497.) Köpekbalıkları gerçekte, filmlerde gördüğümüz kadar tehlikeli mi?

496.) Köpekbalıkları neden durmadan yüzüyorlar?

495.) Nötron,bir elektronla bir protonun çekirdekteki sıkıca paketlenmiş halimidir?(Ahmet Güven)

494.) Yerde biriken kar neden alttan doğru erir?(Ümit Güler)

493.) Benim öğrenmek istediğim kurşun kalemlerin içinde gerçekten kurşun olup olmadığı. Eğer gerçekten varsa bu sağlığa zararlı değil mi? (Yener Tanrıverdi)

492.) Standart Model tam olarak ne demektir?(Can Büyükaşık)

491.) Sorum çok net sizce uzaylı diye bir şey varmı? (Selçuk Daslı)

489.) Gazoz neden köpürür?(Ayça Kutlu)

488.) Fotonları bir şekilde durdurmak mümkün mü?Mümkünse bu nasıl görünür, özellikleri nasıl olur?Eğer mümkün değilse neden mümkün değil?(Can Büyükaşık)

487.) Einstein Görelilik Kuramında tam olarak ne anlatmak istemiştir?(Can Büyükaşık)

486.) Bildiğim kadarıyla Einstein E=m(c)2 formülüyle herhangi bir cismin ışık hızına çıkabileceğini ifade etmişti.Bildiğim Kadarıyla kuram çökertildi ve ışık hızına çıkacak bir cismin moleküllerine ayrılacağı kabul edildi.Peki cismin moleküllerine ayrılmasının sebebi nedir ve bu nasıl olur?(Can Büyükaşık)

485.) Dünya neden Yuvarlak? (Müdahir Korkmaz)

484.) aspx nedir? (Mahmut Yaşar)

483.) Kuyrukluyıldız nedir ve hangi maddelerden oluşmaktadır?

482.) Gözümüzde bulunan �kör nokta� nedir? Günlük hayatta "kör nokta"nın varlığını neden hissetmiyoruz?

479.) Dikkatli bir gözle çevreme baktığımda, yüzlerce böcek türü görüyorum. Böcekler nasıl bu denli çeşitli ve bu kadar yaygın? Bazen etrafımızın böceklerle sarılı olduğu fikrine kapılıyorum...

478.) Bazı hayvanlarda neden bir başkalaşım evresine gerek duyuluyor?

477.) Doğa niçin bu kadar çeşitlilik istiyor? Hemen hemen her canlı grubundan bu kadar çok sayıda, farklı şekilde beslenen ve farklı koşullara uyum yapmış türler olması neden gerekli? Bunun yerine her türlü ortam koşuluna kolaylıkla uyum yapabilen ve her şeyle beslenebilen tek bir canlı türü olsaydı ne olurdu?

476.) Büyük kedigiller (aslan vs.) de kediler gibi mırıldar mı? (Başak Aray)

475.) Yürüyen merdiven nasıl çalışır?

474.) Evde kullandığımız tartı (baskül) nasıl çalışır?

473.) Kağıt nasıl yapılır?

472.) Messier kimdir? Messier Kataloğu nedir?

471.) Lexell Kimdir?

470.) Sodyum Nitrat Nedir? Neden etlere ve et ürünlerine sodyum nitrat konur? Sağlığa zararlı mıdır?

469.) Tuzun buzu erittiğini biliyoruz, bu tuzlu eriyik de 0 derecenin altına iniyor. Buzun neden eridiğini anlıyorum, ama tuzlu suyun neden 0 derecenin altına indiğini anlayamıyorum. Bu soğuk nereden geliyor?

468.) Etyemez (vejeteryan) beslenme tarzı daha mı sağlıklı? Öyle ise neden, öyle değil ise yine neden?

467.) Boşlukta nesnelerin ağırlığına ne olur? Eksilir mi, artar mı, yoksa aynı mı kalır?

466.) Güneş yanığı neden tenimizi kızartır?

465.) Yengeçlerin büyüklükleri ne kadar farklılık gösterebiliyor? Nesli tükenmiş olan yengeç türleri var mı?

464.) Köpeklerin dilleri neden sürekli dışarıdadır?

463.) Balıkta solunum nasıl gerçekleşir? Bir balığın solumasını zorlaştıracak faktörler neler olabilir?

462.) Güvelerin çok hızlı ürediklerini farkettim. Bu kadar çabuk ve çok sayıda üremeyi nasıl başarıyorlar?

461.) Ornitorenk nasıl bir hayvandır? Gagası ne işe yarar?

460.) Kediler neye göre "büyük kedi" ve "küçük kedi" olarak tanımlanırlar?

459.) Balıklar solungaçları aracılığıyla soluduklarına göre neden burun delikleri var? ( Yusuf Büyükdağ )

458.) Domuzlar neden çamur banyosu yapar?

457.) Fil hastalığı nedir?

456.) Gözlerimizi uzaktaki bir nesneye odakladığımızda yakındaki bir nesnenin, örneğin gözmüzün hemen önünde tuttuğumuz bir kalemin çift görünmesinin nedeni nedir?

455.) Teorik olarak insan DNA'sını kloroplast üretebilecek ve insanı da bu sayede kendi besinini sağlayacak hale getirmemiz mümkün mü?

454.) Ölen bir insan neden kaskatı kesilir?

453.) Spor yapmaya başlamadan önce yapılan ısınma hareketleri ne işe yarar?

452.) Ahtapotu besin zincirinin bir halkası olarak düşünürsek, ne ile beslenir ve hangi canlılar ahtapot ile beslenir?

451.) Çimen neden yeşildir?
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

550.) Neden bazı insanlar sivrisineklere diğerlerinden daha çekici gelir?

549.) Sivrisinekler bizi neden ısırır; ısırdıktan sonra neden kaşıntı ve şişliğe sebep olur?

548.) Dünyada kaç tane sivrisinek türü var?

547.) İlk paraşüt ne zaman yapıldı?

546.) Jet-lag�in fizyolojik açıklaması tam olarak nedir ve bunu önlemenin bir yolu var mı?

545.) Bazen bir anı daha önceden de yaşadığımızı hissetmemizin açıklaması nedir? ( Betül Beyhan )

544.) İnsan yüzerken terler mi? ( Devrim Erçetin )

543.) Bakterilerde genetik çeşitlilik hangi yollar ile ortaya çıkıyor?

538.) Ben 8 yaşındayım korsanlar hangi yılda vardı?

535.) Biyolojik sınıfın muhtevası ele alındığında neden insanlar, hayvanlar ve mikroorganizmalarda DNA çift sarmalı canlısal konum ve aktivasyonda iken, bu durum olasılığı bitkilerde sıfırdır (ki bu da rekombinasyonu botanik malzemelerde etkisiz durumda bırakır)?

534.) Sorum şu: Bir bitkinin 24 saatte ürettiği oksijen ve karbondioksit oranları yüzde olarak nedir? Yani bitkiler atmosfere oksijen mi daha çok bırakırlar, yoksa karbondioksit mi? Veya bu oranlar bitki türlerine ve mevsimlere göre değişir mi? Teşekkürler.

533.) İnsanlar hayvan değilse, niçin hayvan hücresi taşıyoruz da bitkiler gibi farklı bir hücre taşımıyoruz?

532.) Büyükbabam öldükten iki yıl sonra mezarının değişmesi gerekti. Ceset çıkarıldığında gömüldüğü günkü gibi çürümemiş olduğu fark edildi. Kefen bile çürümemişti. Sadece sol ayağının diz kapağından aşağısı bin yıllıkmış gibi çürümüştü. Onun dışında göbeğinin şişliği bile aynıydı. Büyükbabamla aynı anda gömülen cesetse tamamiyle çürümüştü. Bunun nedeni nedir? ( Gülşah Göstaş )

531.) Canlı nedir? (�Canlılık özelliğini taşıyan varlıklardır� cevabını istemiyorum.) (Zühtücan Soysal )

530.) Niçin hapşırırız? ( Burcu ??? )

529.) Trafik ışıkları, bir arabanın yavaşlayıp durduğunu ve trafik ışığının değişmesini beklediğini nereden anlıyor?

528.) Bir mikrop bir odada ne kadar yaşayabilir? Evdeki hasta misafirin ortalığa doğru öksürmesi ve hapşırmasıyla odaya yayılan mikropların hastalık bulaştırma ömrü ne kadardır?

527.) Flüoresan ampuller normal ampullerden gerçekten daha mı verimli?

526.) Ben düz tabanım ve tedavi için sürekli ortopedik ayakkabı tabanlıkları kullanıyorum. Bu tabanlıklar ayak kemerimi destekleyerek daha yukarıda durmasını sağlıyor. Tabanlığın alt kısmında, normal bir ayakta bulunan çukur bölgeye denk gelen, ****l bir destek var. Tabanlığın tam olarak ne işe yaradığını merak ediyorum. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

525.) Hayvanlar, işe yarayan özelliklerini koruyacak şekilde evrimleştiklerine göre neden kuyrukları var ve bu kuyruklar ne işe yarıyor?

524.) Farklı şekilde isimlendirilmiş papağan çeşitleri olduğunu duydum. Papağanlar hakkında bilgi verir misiniz? Muhabbet kuşu da bir papağan türü müdür?

523.) Suni döllenmeler ile eşlerin çocuk sahibi olması esnasında, spermlerin dondurularak saklanabildiğini biliyoruz. Peki aynı yöntem yumurta hücreleri için de uygulanamaz mı?

522.) Bitkilerde olduğu gibi hayvanlarda da endemik türler var mı? �Endemik� kabul edilmenin şartı sadece belirli bir alanda yayılım göstermek mi? O halde, bitkilere göre daha �hareketli� olan hayvanlarda endemizm oranı daha düşüktür diyebilir miyiz? (Önder Candaş)

521.) DNA çalışmaları hangi alanlarda kullanılıyor? Çeşitli sebze ve meyvelerin genleriyle oynandığını, ayrıca çeşitli suçların aydınlatılmasında da DNA örneklerinden yararlanıldığını biliyorum. Peki bilim adamları bunların dışında ne gibi DNA çalışmaları yapıyorlar?

520.) İnsanların 200 yıl yaşaması mümkün olabilecek mi?

519.) Siyam kedilerinin kürklerinin neden belli bölgeleri koyu, belli bölgeleri açık renkte? Bu hayvanların kürk renkleri dışında başka değişik özellikleri de var mı?

518.) Morötesi (ultraviyole) ışınlar deriyi nasıl etkiliyor, nasıl bronzlaşıyoruz?

517.) Organik, anorganik ve inorganik bileşikler arasındaki fark nedir?

516.) Kanser hücrelerinin kontrolsüz bölündüğünü biliyoruz, peki nasıl oluyor da belirli bir sistem içerisinde kontrollü olarak bölünmeye devam etmekte olan hücreler bir anda �kontrolsüz� bir hale geliveriyorlar? Kanserojenler, hücrenin yapısında tam olarak neyi değiştiriyor?

515.) Örümcek ağı gerçekten dünyanın en sağlam maddesi mi?

514.) Kuluçkaya yatmış olan bir tavuğun, belirli aralıklarla yumurtalarını çevirmesinin nedeni nedir?

513.) Keneleri neden sadece yakarak çıkarabiliyoruz? Bunu başarabilmenin başka bir yolu yok mu?

512.) Eski filmlerden birinde bir şey dikkatimi çekti, komşu iki çocuk iki konserve kutusu ve bir ip aracılığı ile birbirleriyle konuşuyorlardı. Bu gerçekten mümkün mü? Eğer mümkünse nasıl oluyor?

511.) Mide ve bağırsak gazı nasıl oluşur?

510.) Kuru buz nedir, ne işe yarar?

509.) Un patlar mı? Unun yakıldığında patladığını duydum. Öyle mi? Öyle ise, neden?

508.) e üzeri x karenin integrali nasıl bulunur?(Dinçer Bilgin)

507.) Samanyolu�ndaki karadelik hakkında bilgi verir misiniz?(Coşkun Önder)

506.) Çorlu T.B.L.�si son sınıf öğrencisiyim. Darıca Hayvanat Bahçesi�nde çektiğim bu fotoğraf, kafamda cevabını alamadığım sorular uyandırdı: Birçok kaplumbağa içinde bir timsahın bulunması, belki de yıllarca küçücük bir bölme içinde yaşayacak olması, bu iki canlı arasında uyumsuzluk yaratmayacak mı? Timsahın bu hareketi, kendi cüssesinden de güç alarak, kaplumbağalar arasında bir lider konumuna geçme çabası olabilir mi? Yoksa cinsel bir isteğin işareti mi? Bir şempanze veya köpeğin, insan ilgisine verdiği karşılık, bu iki canlıda da mevcut mu? Salgıladıkları feromonların, iki sürüngen arasındaki iletişimde aldığı rol nedir? Bilim adamları, ellerine geçen son bulgularla şekillendirdikleri evrimi, hayvan davranışları açısından bakarak hangi derecede inceliyorlar? Genel anlamda son sorum: Evrim, kimi canlılarda, tür ve cins arasındaki ayrıma ışık tutabilmiş midir? Bu konudaki son araştırmalar hangi yöndedir?(Gülşah Korkmaz)

505.) Merhaba; fenotipi belirleyen genlerin (heterozigot ise) baskın genler olduğunu biliyoruz. Örneğin siyah göz mavi göze baskındır, ama neden? Bunu belirleyen ne? Ve bunun evrimsel yararı ne, yani niye siyah göz maviye baskındır?(Mustafa Dalgıç)

504.) �Ben kendimi bildim bileli...� deyimini herkes bilir. Peki biz kendimizi ilk defa ne zaman biliriz? Doğuşumuzdan yaklaşık üç yaşına kadar süren yaşamımızın bebeklik bölümünden niçin en ufak bir şey bile hatırlamayız? (Ali Çağatay Yüksel)

503.) Yengeçler uzuvlarından birini kaybettiği zaman, yerine yenisi çıkarken geçirdikleri safhalar nelerdir? Kabukları buna bir engel teşkil etmez mi? (Özgür Alparslan)

502.) Deniz canlıları nasıl oluyor da bu kadar gelişebiliyorlar (evrimsel açıdan)? Çünkü suyun altına belli bir derinlikten sonra hiç güneş ışığı girmez, yani mutasyonun ana kaynağı ortadan kalkar! Yoksa başka mutajenik saldırılara mı uğruyorlar, öyle ise onlar nedir?(Mutlu Erdoğan)

501.) Samanyolu�nu nasıl oluyor da görüntüleyebiliyoruz? (Coşkun Önder)
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 3:49 pm

600.) Bitkilerin bulunduğu odalarda uyumak zararlı mıdır?

599.) Mor renkli bitkilerin neden sadece yüzeyleri mor gözükürken iç kısımları yeşil renktedir?

598.) Erkek ve dişi çam kozalakları birbirinden nasıl ayırt edilir?

597.) Eğer meyveler, hayvanlar tarafından yenmek böylece tohumların çevreye dağılmasını sağlamak amacıyla oluşturuluyorlarsa neden bazı bitkilerin meyveleri acı ya da zehirli oluyor?

596.) Neden bazı bitkilerin çiçekleri geceleri kapanır?

595.) Çam ağacı gibi bitkilerin iğne yaprakları onlara, yapraklarını döken geniş yapraklı ağaçlara göre çevreye uyumda ne gibi avantajlar sağlar?

594.) Balık ve et derin dondurucuda -20C de ne kadar süre bekletilebilir?( Ayhan İmir )

593.) Derin dondurucudan henüz çıkartılmış sebze veya etler, çözülmesini beklemeden , derin dondurucudan çıkartır-çıkarmaz kızartılabilir ya da pişirilebilir mi?( Ayhan İmir )

592.) Merhabalar. Geçen hafta içerisinde bir haber okudum ve haberde unutkanlığa neden olan proteinin saptandığı savunulmakta idi. Yeteri kadar İngilizce bilmediğimden dolayı, ilgili haberin detayını anlayamadım. Sizden ricam, bu haberde belirtilen �Phosphatase� proteininin hangi maddelerde bulunduğu konusunda beni aydınlatmanız. Şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim. (Tarık Demirkan)

591.) Maya kullanmadan beyaz peynir üretilebilir mi? Üretilebilirse, bu beyaz peynir normal beyaz peynire göre besin maddeleri ve lezzet açısından bir farklılığa sahip olur mu? (Ahmet Yavuz Pekel)

590.) Sivrisineklerin bir kısmı ultrasonik dalga boylarındaki yayınlarda uçamayıp yorgun düşerek ölüyor bir kısmı ise hiç etkilenmiyor. Nedeni hakkında bir bilgiye rastladıysanız ve bana da aktarırsanız memnun olacağım. Ayrıca buharlaşan sivrisinek tabletleri de, çoğu türleri etkilemiyor! Ayrıca tatarcık, yakarca ve üvez denilenler hep aynı türler mi?Kuşların algıladığı maksimum ses frekansı hakkında bilgi mevcut mu? Mevcutsa türlere göre (güvercin, martı gibi) farklılık var mı? Son olarak, balıkların algıladıkları ses frekansı aralığı biliniyor mu? (Niyazi Davran)

589.) Virüs bir canlı mıdır yoksa bir cansız mı? (Deniz ???)

588.) Neden kaşınırız ve neden bazen vücudumuzda kaşınan bir bölgeyi bulamayız? (Gökhan Karagül)

587.) Kolanın zararlarını kısaca açıklar mısınız? (Ekin Deniz İlhan)

586.) Sineklerin bir yere kondukları zaman ön ayaklarını kaldırıp birbirlerine sürtmelerinin sebebini merak ediyorum. (Esra Ünaldı)

585.) "İnme" nedir? "İnme"ye ne sebep olur?

584.) Yengeçler neden yan yan yürür?

583.) Günümüzde motorlu araçlarda kullanılan alternatif yakıtlar var mı? Eğer varsa bu yakıtlar ne kadar verimli olabiliyor? Petrol yerine bu farklı kaynakların kullanımı, geç olmadan yeterince yaygın hale gelebilecek mi?

582.) Gözyaşı nasıl üretilir? Gözyaşı sadece sudan mı oluşur?

581.) Merhaba, benim 40 günlükten beri başlayan allerjim var. O günlerde çiçek polenine, ev tozuna, bitkilere, güneşe, bazı yiyeceklere, penisiline idi. Şu an 23 yaşındayım. Çapa, Hacettepe vs. hastanelerde yattım, genelde atopik dermatit dediler ama detaylı birşeyler söylenmedi. Zamanla arttı, ama şu an sadece ilaç allerjisi olarak kaldı bende. Yani HİÇBİR ilacı alamıyorum bebek asprini hariç. Eğer alırsam, ki birçok defa başıma geldi, ilacın çeşidine göre komaya giriyorum, penisilin türevlerinde hastaneye zor kaldırılıyorum, ölümüme az kalmış oluyor. Şimdi de ilaç allerjisi testi yaptırmaya korkuyorum çünkü bana damardan yada başka bir şekille penisilin verirlerse kurtarırlar belki ama 10-15 gün süren ateş ve soyulma safhaları geçiriyorum bunlar için vakit bulamıyorum. Sizce ne yapmalıyım ilaç içmemeye devam mı? Teşekkürler. (Birgün Taban)

580.) Pasta süslemeciliğinde kullanılan gümüş, altın ve alüminyum drajeler,drajeler üzerine bu ****llerin kaplanmasıyla elde edilir. Bu ****llerin gıdalarda kullanılması gıda kodeksine göre serbesttir. Bu ****ller tüketildiğinde insan sağlığını nasıl etkiler? (İsmail Gülbüken )

579.) Şöyle bir deney yapsak: Bir kişi tren raylarına kulağını dayasa, bir diğeri de makul bir mesafeden rayların üzerine çekiçle vursa acaba sesi dinleyen kişi hangi kulağıyla daha önce duyar? Raya dayalı kulağıyla mı yoksa havayı dinleyen kulağıyla mı?( Kadir Korkmaz )

578.) Dünyada yer çekimsiz bir alan oluşturulabilir mi? Oluşturulursa kısa bir şekilde açıklayabilir misiniz?( Furkan Gökduman )

577.) Standard Şartlar (+25 °C) altında bulunan bir atom, Mutlak Sıfır (0 K) noktasına göre ne kadar bir enerji potansiyeline sahiptir? ( Sadullah Sarıgül )

576.) Dünyayı değiştiren beş denklem isimli kitapta Faraday'ın çalışmalarından da bahsediyordu. Faraday mıknatısı telin etrafında gezdirince akım oluştuğunu görmüş. Mıknatısı sabit tutup teli hareket ettirince yine aynı sonucu almış. Ama bilim adamları bu iki olayın fiziksel olarak farklı olduğunu ve sonucun farklı olması gerektiğini düşünmüşler. NEDEN? ( Dinçer Bilgin )

575.) Ben bir hemofili hastasıyım ve tarihini, dünya ülkelerindeki tedavi yöntemlerini ve hemofili hastası ünlüleri (Edgar Allan Poe...) ayrıntılı olarak öğrenmek istiyorum ama internette yaptığım aramalar sonucunda (ingilizce dahil) doyurucu ve ayrıntılı bilgilere ulaşamadım (yada benim gözümden kaçtı?). Bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum. (Mesut Varlık)

574.) Thalodomide isimli ilaç, bir zamanlar kolsuz ve bacaksız çocuklar doğmasına neden olmuştur. Bu ilacın etken maddesi nedir. Bu ilaçla ilgili ayrıntılı bilgi vermenizi, ayrıca günümüzde doktorların cilt probleri için verdikleri Roaccutane isimli ilacın etken maddesiyle bir bağlantısı var mıdır. Aydınlatırsanız memnun olurum. Bu bilgiyi Bilim Teknik dergisinde de görmek istiyorum. (Mevlüde Soylu)

573.) Doğada ilk başta proteinler mi vardı yoksa enzimler mi? Proteinlerse, proteinler enzimler olmadan sentezlenemez; enzimlerse, enzimin yapısında protein bulunmaktadır. Bir türlü yanıtını bulamadım. (Müge Gürler)

572.) Genetik kopyalama konusundaki çalışmalar nasıl gidiyor? (Gülay Koç)

571.) Ben 7. sınıf öğrencisiyim. Dergilerinizi fırsat buldukça okuyorum. Benim kafama takılan bir soru var. Acaba mutasyonların ve doğal seleksiyonların evrimleştirici gücü var mı? (Enes Şaki)

570.) İdrarda asit bulunur mu? Bulunmazsa neden köpürür? Bulunursa bu asitten elektrik üretilebilir mi? (Yusuf Büyükdağ)

569.) Böbreklerimizden biri olmadan hayatta kalmayı nasıl başarıyoruz?

568.) Hub'la swich arasındaki fark nedir? ( Melih Çağlayan )

567.) Bir insan hiç uyumadan kaç saat durabilir?

566.) Yağmur yağmadan önce bulutlar neden gri renkte olur?

565.) Yıldırım gökten yere mi yoksa yerden gökyüzüne mi doğru hareket eder? ( Koray Bakar )

564.) Adhezyon ve kohezyon ayrıntılı olarak nedir? Islaklık hissinin bu durumlarla bir alakası var mıdır? (Yasin Mercan)

563.) Gözler nasıl görür? Görme işlemi esnasında gözlerden herhangi bir dalganın yayılması söz konusu mu? Bazen bakılan veya dikkat edilen nesne üzerinde bakışların etki yaptığı görülüyor, bu nasıl açıklanır? (İsmet Duman)

562.) Sabahları uyandığımızda boyumuz neden birkaç cm daha uzun olur? (Can Sinanoğlu)

561.) Evrim, Asyalıları bulundukları çöl ve buzul ortamları yüzünden çekik gözlü bir ırk haline getirmiştir. Bunun olması için, yani çekik gözlülerin seçilmesi için, çekik gözlü olmayanların zaman içinde elenmesi yani ölmesi gerekmektedir. Ama hangi canlı sadece gözüne toz kaçtığı için veya gözleri beyaz renkten dolayı kamaştığı için ölür ki? Daha basit (bir canlıyı öldürmeyecek kadar) örnekler de bulabiliriz!Son olarak, ben bir elektron mikroskobu almak istiyorum, acaba nerden alabilirim?( Erdoğan ???)

560.) İnsanların en yakın atası maymunlarsa, onlarda neden kuyruk var da bizde yok ve nasıl yok oldu?

559.) Hücre �artık büyüme, bölün� emrini nereden, ne zaman ve nasıl alıyor? Her defasında aynı hacme kadar mı, yoksa aynı ağırlığa kadar mı büyür? ( Hakkı Özkeskin )

558.) Canlılar öldükten hemen sonra ağırlıkları değişir mi? Değişirse azalır mı, yoksa artar mı? Azalır veya artarsa neden?

557.) Sol elimi sağ elim kadar kullanabilmem mümkün mü? Bazı solak insanların her iki ellerini de aynı oranda kullanabildiklerini gözlüyorum. Bunun sebebi nedir? (Rumeysa Can)

556.) Sinekler ya da diğer bazı böcekler, duvarda, tavanda hatta pencere camında yürümeyi nasıl başarıyor?

555.) Kaslar yorucu bir antrenmandan sonra neden titrer?

554.) Koyu tenli ya da esmer insanlar, açık tenli insanlara göre güneşten daha az mı etkilenir? Eğer bu doğruysa sebebi nedir?

553.) Herhangi bir dairede ikamet edenler her zaman üst kattaki komşularından şikayet ederler. Sesin üst kattan daha fazla gelmesinin nedeni ne olabilir? İlginiz için teşekkür ederim...(Mehmet Çamaşırcı)

552.) Sivrisinekler insanlara nasıl hastalık bulaştırıyor? Sivrisinek aracılığıyla insandan insana AİDS bulaşması mümkün mü?

551.) Sivrisinekler kışları nereye giderler? Bir sivrisineğin ömrü ne kadardır?
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 4:10 pm

650.) Size temel geometri tanımlarıyla ilgili bir soru sormak istiyorum. Noktanın tanımını yaparken iki doğrunun kesiştiği yer olarak belirtiyoruz. Doğruya ise sonsuz noktanın yanyana gelmesiyle oluşan şekil diyorum. Ancak nokta olmadan doğru tanımlanamadığına göre, noktayı nasıl doğru kullanarak tanımlıyoruz. Basite indirgersek önce hangisi tanımlarsak tanımlayalım öbürünü kullandığımız için bence bir paradoks oluşuyor. Sizce bunun net cevabı varmı.Varsa ne?(Onur Büyükkalkan)

649.) Bizim ufuk diye bildiğimiz şeyin belli bir mesafesi var mı? Varsa bu mesafe ne kadar?(Ömer Boz)

648.) Altın oran ve fractal nedir, matematikte işe yararlar mı?(Mustafa Dalgıç)

647.) Mikro dalga firin kullanmak tavsiye edilmeyen birsey midir? Yemekleri nasil pisirir, mantigi nedir? Besin degeri kaybina neden olur mu?(Devrim Yasar)

646.) Distilasyon yöntemleri nedir?(Ayşe Aybey)

645.) polarimetre yöntemi nedir? (Ayşe Aybey)

644.) Bilim ve Teknik Kulübü�ne muhabir olabilmek için gerekli koşullar nelerdir?(Tuğçe Ay)

643.) Kelliğe ne sebep olur? (Sinem Şen ), Saçlarımız nasıl uzar, uzama hızı hep aynı mıdır? (Hakkı Özkeskin)

642.) Atatürk�ün bilim ve teknolojiye verdiği önem hakkında bilgi verir misiniz?(Aydan Polat)

641.) Avcı kuşlar hakkında bilgi verir misiniz?(Burçin ???)

640.) Bilim ve araştırma nedir? Bilim ile araştırma arasındaki bağlantı nedir Araştırma olmadan bilim olur mu?(Selin Ünal)

639.) Yaşayan ağaçların yaşını ölçmek için yararlanılan "artım burgusu" aleti ve bu aletle yaş tayini yapılan ağaçların istatistiksel bilgileri (Türkiye ve dünya ölçeğinde). Kaynak araştırması.(Baki Eyce)

638.) Marmara denizinde oldukça fazla deniz anası mevcut.Deniz anasının çoğalmasının deniz kirliliği ile bir bağlantısı var mı? Bildiğim kadarıyla deniz anasına temas edildiğinde yalnızca alerjik bir reaksiyona (kızarıklık gibi) neden oluyor. Başka etkileri de var mı?( Merda Gezgin)

637.) Benim sorum renklerin oluşumuyla ilgili. Benim beyaz gördüğüm bir rengi başka birisi belki kırmızı olarak algılıyordur, veya yeşil olarak ne bileyim farklı bir renk olarak algılıyordur. Bunu ayırt etme imkanımız nasıl olur? Sonuçta algıladığımız şeyler aynı şey veya nesne olduğu için ona ortak isim takmışız, mesela ben otları yeşil görüyorum arkadaşım da kırmızı ama adı yeşil. Çok uzattım ama bu düşünceyi nasıl çürütürüz? Teşekkür ederim. (Erhan Hakalmaz)

635.) Merhaba ve başarılar hepinize. Sorum şu: bonobolar şempanzelerden mi türemiştir? Öyle ise bu neden, hangi zamanda gerçekleşmiştir? (Cem Korkmaz)

634.) Kokain nedir?

633.) Patates cipslerinin zararı var mıdır, kanser yapıcı özellikte midirler? (Mustafa Dalgıç)

632.) İnsanlar esnerken karşılarındaki insanlar niçin esnerler? (Gökhan Kurtuluş)

631.) Gökyüzünde yazın görülen bulutlar, kışın görülenlerden farklı mıdır?

630.) Kasırgalar nasıl oluşuyor?

628.) Ozon tabakası nasıl oluştu?

627.) Nasıl oluyor da bazı insanlarda, Van ve Ankara kedilerinde olduğu gibi, iki farklı göz rengi olabiliyor?

626.) Canlılar niçin ölür? (Marry Jaffar)

623.) ESP yeteneği nasıl geliştirilebilir? (Samir S.)

622.) Neden kara kaplumbağaları büyük oluyor da su kaplumbağaları küçük oluyor? (Ekin Deniz İlhan)

621.) Farklı ortamlarda yetişmiş aynı iki bitkinin klorofil ekstreleri incelenirse aynı mı yoksa farklı mı çıkar? Bunun sebebi nedir? (Ceyda Tay)

620.) Biz insanlar neden beynimizin hepsini kullanamıyoruz? Mesela Newton, Mendel, Bohr... beyinlerinin daha fazla bölümünü kullandıkları için mi bizden daha zeki yoksa biz mi kullanmayı bilmiyoruz? Teşekkürler! (Tamer Geveci - Samsun)

619.) İnsanın uyurken horlaması neden kaynaklanmaktadır? İnsanın horlaması ciddi bir rahatsızlık mıdır? (Ezgi Yağcı)

618.) Bir insanda 46'dan fazla kromozom olabilir mi? Olursa ne olur? (İbrahim Kıvanç)

617.) Sabah kalkar kalkmaz yumruğumuzu sıkmakta neden zorluk çekeriz yanıtlarsanız sevinirim. (Esra Ünaldı)

616.) "Susuzluk dünyanın gelecekteki önemli sorunları arasında yer alacak." Bu tür cümlelerle hep karşılaşıyorum. Ama kafamda bazı soru işaretleri var. Dünyamızın %70 'i su ile kaplı iken nasıl susuzluk çekeceğiz? Çeşmelerde boşa akıttığımız sular yok oluyor mu? Suyun dönüşümünü düşündüğümde yok olmadığının farkına varıyorum çünkü çeşmelerde boşa aktığını düşündüğümüz sular toprağa karışmıyor mu? Toprağa karışan sular buharlaşıp tekrar musluğumuza gelmeyecek mi? Su yok olur mu? ( Emre Altıparmak )

615.) Beyaz renk nasıl elde ediliyor meslela renkler birbirine karıştırıldığında çeşitli renkler çıkıyor ama BEYAZ renk nasıl elde ediliyor? ( Ömer Uludağ )

614.) Spirulina sp. yetiştiriciliği hakkında ve diğer bilgilere sahip olmak istiyorum. Merakımı giderirseniz çok mutlu olurum. Saygılar, iyi çalışmalar. (Pınar Başhelvacı)

613.) Gözlerimiz kapalıyken, herhangi bir yerimize dokunulduğunda bu yerin neresi olduğunu beynimiz nasıl ayırt edebiliyor? (Bulut Ümit)

612.) Köpekbalıkları doğurarak mı yoksa yumurtlayarak mı çoğalırlar? (Yeliz Engin)

611.) Acaba, E vitamini nasıl üretiliyor? (Kaan Kızılkaya)

610.) Türkiye�de moleküler biyoloji ve genetik bölümünden mezun olduktan sonra iş bulma imkanı var mı? (Tuğçe)

609.) Sitoplazmanın içindeki organellerin adları ve görevi nelerdir? (Derya Kirman)

608.) Menstruasyon fizyolojisi hakkında bilgi verebilir misiniz? (Evrim Çakmakçı)

607.) Rüyalarımızı beynimizle gördüğümüzü biliyoruz, bunu tam olarak açıklar mısınız? (Pelin Baydar)

606.) Bir bitki alıyoruz cam fanusun içine koyuyoruz. Fakat cam fanusun içinde sadece karbondioksit var, oksijen yok. Daha sonra bu fanusu alıp bol ışıklı bir ortama bırakıyoruz. Bitki fotosentez mi yapar? Oksijenli solunum mu? Yoksa ölür mü? (Uğur Bağcı)

605.) Bitkilerde hafıza, duyma, hissetme vb... var mıdır? (Gülşah Göstaş)

604.) Paleontoloji ve dinozorlarla ilgileniyorum bana yardımcı kaynaklar önerebilir misiniz?

603.) Entegre ve Diyot Çeşitleri Nelerdir? ( Korhan Çilingiroğlu )

602.) Evlerde kullandığımız herhangi bir aletin ,(televizyon ,müzik seti vb gibi) bir bilgisayar ve bu iş için yazılmış bir bilgisayar programıyla basit bir düzeyde de olsa (açıp- kapama) kontrolü mümkün müdür ? Bu konuda yapılan bir çalışma varsa nasıl ulaşabiliriz ?( Hüseyin Köse )

601.) biyo gaz üretimi bu gaz ın üretim tesisi nasıl kurulur daha doğrusu bu gazı nasıl elde ederiz neler gerekir böyle bir tesis kurmak için neler gerekli şimdiden teşekkürlerimi sunar çalışmalarınızda başarılar dilerim saygılarımla ( Bilgi Yağız )
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 4:10 pm

700.) Mısır patlayınca niçin beyaz rengi alıyor? (Halil Çete)

699.) �Keçilerde süt verimini artırmak amacıyla melezleme çalışması

698.) Bazen yatakta yattığım sırada aşağı düşüyormuş veya bir yere düşüyormuş hissine kapılıyorum. Bunun nedeni nedir? Teşekkürler. (Gizem Akıncı)

697.) Bir örümcek, ağını örerken ipliğini nereden bulur? (Ezgi Yağcı)

696.) Fermentasyon (oksijensiz solunum) nedir? Nasıl oluşur? Formülü nedir? (Cansu Çankaya)

695.) Müon ne demektir?(Ahmet Turgutlugil )

694.) Mesela gök yüzüne doğru bir ışıldağı tutup yaktığımızda o ışık sonsuza kadar gider mi?Ayrıca ışıldağı kapattığımızda o ışık ışınları uzayın sonsuz boşluğunda ilerlemeye devam edermi?(İskender Yalçınkaya)

693.) Klonlama ile ilgili son gelişmeleri nasıl öğrenebilirim?(Melvea Avcı)

692.) İyonlasmis oksijenle molekuler oksijen arasindaki fark nedir?(Melis Yoprak)

691.) Uzay boşluğunda dünya ve gezegen dışında neler var?Yıldızlar nasıl oluştu?(Meltem Akpınar)

690.) Uzun saclilarin boyu daha mi kisa olur?Sac kestirmek boyun uzamasina yardimci olur mu?(Merve Caydere)

689.) Uzayda var oldugunu söylediginiz karadeliklerin nasıl oluştugunu anlayamadım ve anladıgım kadarıyla bu karadelikler görünemiyolarmış.görünemeyen bişeyin varlıgını nasıl anlayabiliyosunuz?(Sibel Taş)

688.) İnsanlar neden böcek yemez oysaki böcekler doğadaki en çok proteini yapısında bulunduran canlılardır?(Mücahit Aydın)

687.) Foton ve atom arasındaki ilişki nedir?(Ömer Boz)

686.) Yıllardır merak ve ilgiyle izlediğim bilim teknik dergisi için tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.MÜ Eczacılık fakültesi mezunuyum ve biyokimya dalında master yaptım; biyosensorler ve biyoaktif preparatlar ile ilgili bilgi almak istiyorum. Acaba nasıl üretiliyorlar,nasıl çalışıyorlar ve bilgi alabileceğim Türkiye de bu konuda çalışan merkezler var mı?

685.) Marmara denizinde oldukça fazla deniz anası mevcut.Deniz anasının çoğalmasının deniz kirliliği ile bir bağlantısı var mı? Bildiğim kadarıyla deniz anasına temas edildiğinde yalnızca alerjik bir

684.) İşyerime 15 metre mesafede ayrıca evime de 10 metre mesafede baz istasyonu var.Hergün 24 saat saat bu baz istasyonunun yaymış oldugu elektromanyetik dalgalara maruz kalıyorum. Saglıgımla ilgili herhangi bir sakıncası olup olmadıgını ögrenmek istiyorum ?

683.) TANRI sandığımız olgunun insanın var oluşundan bu yana ziyaretlerini sürdüren dünya dışı varlıklar olma olasılığı var mı? (Şule Doğan)

682.) Birkaç sene önce okuduğum bir iki kitap sayesinde Eski Mısır kültürüyle ilgili bazı bilgiler edindim ama beni düşündüren Keops Piramidi oldu; size sorum bu piramidin yapılışı ile ilgili yeterli bir bilgi verebilmeniz.(Gökhan Kapar)

681.) 15 yaşındayım. Amatör olarak gökyüzünü gözlemlemek istiyorum. Ne yaparsam en iyi verimi alabilirim?(Can Sosyal)

680.) Tarih biliminde tarihi buluntuların yaşını belirlemek için Karbon 14 yöntemi kullanılır.Bu yöntem nasıldır ve tarihi buluntuların yaşları nasıl belli olur? (Can Özüretmen)

679.) Amatör olarak teleskop yapılabilir mi? Evetse nasıl? Ya da bunu Türkiye�de nasıl öğrenebilirim?

678.) Güç ve kuvvet arasındaki fark nedir? (Doruk Atışkan)

677.) IQ testleri gerçekten doğru sonucu verir mi ? Bir insanın zekasını sadece birkaç testle ölçerek sonucu belirlemek bana inandırıcı gelmiyor.Sizin bu konudaki görüşleriniz? (İnfe Harman)

676.) İnsanlar ve yakın akrabaları saydığımız maymunlar karşılaştırıldığında, özellikle yaşam becerileri bakımından büyük farklılıklar görülmektedir. İnsanların bu denli özellikli becerilere sahip olmasında, acaba hangi organların evriminin rolü vardır ve bu aşamalar ne kadar önemlidir? (Önder Candaş)

675.) Jeolojik devirler boyunca, dünyanın çok büyük doğal yıkımlara maruz kaldığı bilinmekte. Canlı türlerini yüksek oranda etkileyen bu afetlerin, insanın ilk atalarını da büyük ölçüde ortadan kaldırdığı ve bu nedenle insan türünün gelişmesini geciktirdiği düşünülebilir mi? (Önder Candaş)

674.) Bahçemizde serbestçe dolaşan tavukların yumurtalarının döllenmiş veya döllenmemiş olduğunu nasıl anlarız? Her yumurta yenebilir mi? (Önder Candaş)

673.) "Haşimoto tiroidi" hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

672.) Çok teorik bir sorum olacak. Yaşadığım yerde sık sık elektrik kesilmeleri oluyor. Bisiklet dinamosuyla bilgisayarımı ve televizyonu çalıştıracak kadar elektrik üretebilir miyim? Yani demek istediğim, bisikletin üstüne otursam ve çevirebildiğim kadar hızlı bir biçimde pedalları çevirsem, bilgisayarımı çalıştıracak kadar elektrik üretebilir miyim?

671.) Aurora Borealis (Kuzey Işıkları) nedir? Oluş nedeni nedir? Niçin sadece kuzeyde görünür?

670.) Yunuslarla balinalar nasıl uyur? Nefes almak için periyodik olarak suyun yüzeyine çıkmaları gerektiğini biliyorum, öyleyse, uyuyakalıp ta nefessizlikten ölmezler mi?

669.) Çekirdeksiz üzüm nasıl oluyor? Ve çekirdek olmayınca nasıl yeniden üreyebiliyor?

668.) Vücudumuzun herhangi bir bölümünü sert bir cisme çarptığımızda neden morlaşır? (Hakan Aygün)

667.) Hayvanlar aleminde; insana göre çok daha kuvvetli, daha dayanıklı, daha büyük, çok daha hassas ve ince özelliklere sahip olan ve hatta insanda olmayan birtakım özel fonksiyonları yerine getirebilen organlara sahip türler olduğunu görüyoruz. Bu anatomik farklılaşmanın nedeni ve sağlayabildiği üstünlükler nasıl izah edilebilir? (Önder Candaş)

666.) Stephen J. Gould "Darwin ve Sonrası" adlı kitabının 106. sayfasında "ön uyum" ilkesinden bahsediyor çok harika bir teori bu, ama kabul gördü mü? (Mutlu Erdoğan)

665.) Bir insan 30 cm.den baktığında en az kaç cm x cm'lik bir alanı görebilir? Yani bir insanın gözünün çözünürlüğü nedir? (E. Mehmet Kıral)

664.) Okulumuzun biyoloji kulübü üyeleri olarak akvaryumda balık beslemeyi düşünüyoruz. Balıklarla ilgilenecek arkadaşlarımız evlerinde fanusta yetiştiriyorlar.Akvaryumda bakım için gereken farklı uygulamalar nelerdir? (Gülşah Göstaş)

663.) Kuşlar göç ederken yönlerini nasıl tayin ederler? (Ece ÖKTEN)

662.) Doğuştan görme özürlüler rüya görür mü? (Füsun Tabakoğlu)

661.) Evrim hakkında zürafaların boynu uzamış da niçin keçilerinki uzamamış dendiğinde nasıl cevap vermem lazım? (Marry Jaffar)

660.) Dikkatli bakıldığında gözün önünde siyah bir nokta görülmektedir. Bunun sebebini öğrenmek istiyorum, teşekkür ederim. (Pınar Karcakaya)

659.) Merhaba, ben inşaat mühendisliğinde okuyorum ama biyolojiye karşı da bir ilgim var. Sorum kısaca şu: 2 yıl kadar önce fark ettim (tabi yanılmıyorsam), hücredeki ATP tek katlı zarla çevrili olan hücreden çıkamaz ama çift katlı zarla çevrili olan mitokondriden çıkar. Bunun üzerinde biz çok yorum yaptık ama herhangi bir sonuca varamadık. Bu konuda bir açıklama yaparsanız sevinirim. (Hüseyin Albayrak)

658.) Merhabalar, bu bölüm dediğiniz gibi sizi çok uğraştırıyor olmalı, ama biz de eğer sormazsak (en azından ben) çok huzursuz oluyoruz... Bir ata tür coğrafi nedenlerden dolayı 2 farklı populasyona ayrılıyor, bir zaman sonra bu 2 populasyon 2 farklı tür oluyor ve ÇİFTLEŞEMİYORLAR. Neden (evrimsel ve genetik açıdan)? (Mutlu Erdoğan)

657.) Bitkilerde büyüme hormonu gündüz ışıktan parçalandığı için bitkiler geceleri daha çok uzar. İnsanlarda da buna benzer bir durum var mı? (Batuhan Çetin)

656.) Büyük moleküllü maddeler hücre zarından nasıl geçer? (Dışeps APİŞ)

655.) Hücre zarından hangi moleküller geçebilir? Hücre zarından geçebilen moleküllerin farklı özellikleri ne olabilir? Bu sorular 6. sınıf 1. ünite soruları... (Can Ayter ve Elif Altuncu)

654.) Merhaba... Şu sıralar okuduğum bir yazı benim kafamda bir çok soru işareti oluşturdu. Yazı şöyle; domatesteki lykopin, kırmızı rengi veriyor ve domates güneş yanıklarını iyileştiriyormuş... Bu nasıl oluyor, lykopinin nasıl bir etkisi var, güneş yanığını tedavi eden domates acaba diğer yanıklara nasıl etki eder??? Güneş yanığı ile diğer yanıklar arasındaki farklar nelerdir? Eğer bu sorularıma cevap verirseniz inanın çok sevinirim! (Esra Öz)

653.) Hücrenin tarihi nedir? (Cem Özdemir)

652.) Enzim reaksiyonlarının hızına etki eden faktörler nelerdir? (Ece Gürbüz)

651.) Türkiye�nin hangi bölgelerinde zehirli akrebe rastlanır. Zehirli akrepleri ayırt etme şansımız var mıdır? Evdeki akreplerden nasıl kurtulabiliriz. İlaç dışında bir tavsiyeniz olabilir mi?(Zafer Korkmaz)
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 4:11 pm

750.) Astronotların sağlık problemleri,nedenleri ve tedavi yontemleri hakkında bilgi alabilirmiyim?(Gülay Eren)

749.) Pozitif düşünmek, vücutta gerçekten pozitif enerji oluşmasına neden olur mu?(Nurcan Öztürk)

748.) Hafıza (genetik ve biyolojik olarak) nelere bağlıdır; unutkanlığı gidermek ve hafızayı güçlendirmek için ne yapabiliriz?(Renas Tufan)

747.) Mevsimlerin (hava durumunun) insan psikolojisi üzerinde etkisi var mıdır?

746.) Niye gaz çıkarırız, gaz sancısı niye oluşur?

745.) Hafıza oluşumunda RNA�nın görev yaptığını duymuştum, bu görev nedir?

744.) Havadaki oksijen nasıl ayrıştırılır?(Mert Uçar)

743.) Duygusal Zekâ Nedir?

742.) Sismometrenin çalışma prensibinden bahseder misiniz?

741.) Neandertal adamı diye adlandırılan varlıklara ne oldu?

740.) Maçlarda topun hızını nasıl ölçüyorlar?(Tolga Orhan)

739.) Enerji tasarrufu sağlamak maksadıyla kış saati uygulamasına 27 ekim itibarı ile geçtik. Böylelikle mesai saatimizin 1 saati karanlığa kalmış oldu.Ve bütün iş yerleri aydınlanma maliyetlerini artırmış oldu. Tasarruf nereden sağlanıyor? Daha optimum bir tarih seçilebilir miydi?(C.Kürşad Konukçu)

738.) Transistörün yükseltici olarak nasıl çalıştığını merak ediyorum?(Samet Cesur)

737.) Helikopter nasıl çalışır?(Ertan Kazıklı)

736.) Kurşun geçirmez cam gerçekten var mı? Nasıl oluyor da cama kurşun işlemiyor, camı kırmıyor?

735.) Silika unu nedir? Faydaları nelerdir? Neden yapılır?

734.) Hava ılıkken nasıl oluyor da dolu yağabiliyor?

733.) Tabancada susturucu nasıl çalışır? Bu susturucu kulakları sağır edebilecek kadar yüksek bir sesi nasıl oluyor da �ffft� sesine dönüştürebiliyor?

732.) Sıfırı ilk kez kim, nasıl ve niye icat etti?

731.) Yaprak döken bitkilerde kışın solunum nasıl yapılır? (Ömer Demir)

730.) Renk nedir?İnsanların renk dediği şey sadece ışığın değişik dalgaboylarında gözüne çarpması mı?Fiziksel olarak renk nasıl açıklanır?(Can Kabadayı)

729.) Klorofil özütlenebilir mi? Evetse nasıl? (Onur Türkmen)

728.) İnsanın ister pozitif, ister negatif enerjiyi etrafına yayma gücü var mı? Bu yayma nasıl bir etki yaratır 3. şahıslar üzerinde? (Benim kastettiğim etkileme, konuşma veya bakma değil. Sadece zihinde yaşanan durumun etrafa yansıması...) Cevabınızı bekler, iyi çalışmalar diliyorum... (Hasan Köylüoğlu)

727.) Merhaba. Bazı insanlara süper zekalı deriz. Peki bu genetiğe bağlı mıdır? Zeka nasıl geliştirilir? Şimdiden teşekkürler, başarılarınızın devamını dilerim. (Tülay Serbest)

726.) Biyolojiyle yapılan kopyalama olayları nelerdir? (Sinan Aktemur)

725.) İnsan, beyninin kullanım kapasitesini nasıl artırabilir? (İsmail Taş)

724.) Canlıların dış görünüşlerindeki evrimi kavrayabildim fakat sadece Homo sapiens�e özgü beyin hacminin aniden artışını nasıl açıklayabiliriz? (Hakan Selvi)

723.) Radyasyonun bitkiler üzerindeki etkileri nelerdir? (Safa Kütük)

722.) -A bitkisi; kısa boylu, yapraklar dar parçalı, güçlü kök sistemine sahip -B bitkisi; uzun boylu, yapraklar geniş parçalı ve güçlü kök sistemine sahip Bir botanikçi yaptığı araştırma sonucu A ve B bitkilerine ait özellikleri kaydediyor. Daha sonra A bitkisinin tohumlarını bir dere kenarına ektiği zaman B bitkisinin aynısını elde ediyor. Yukarıdaki bilgilere dayanarak; "-B bitkisi dağ ortamına aktarıldığında yaşamsal faaliyetleri bir süre sonra azalarak sona erer." yargısı kesin doğru mudur? Açıklayıcı bilgi gönderir misiniz? (Oğuz Orkun Doma)

721.) Ziraat mühendisiyim. Biyogaz hakkında bilgi almak istiyorum. (Osman Güven)

719.) Neden cep telefonlarındada solar enerji kullanılmıyor?(Ural Seyhan)

718.) Ben kütle ve ağırlık arasındaki farkı soracaktım.Ben normalde 70 kg'mım. bu benim kutlem mi oluyor, yoksa ağırlığım mı. Kütle cismi meydana getiren madde miktarı ağırlık ise bu madde miktarına etki eden kuvvet oldugu ıcın ben bu sorunun cevabını benim kütlem olarak cevaplıyorum. Tabi bu bır tartışma konusu oluyor. F=mg (ağırlığım ıse...70 x 9,8=700 gibi bir sayı da benim ağırlığım olur diyorum. Bana bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim....tesekkurler.(Çağdas Değer)

717.) Güneş tutulması sırasında neden güneşe çıplak gözle bakamıyoruz?(Gözde Sever)

716.) Meteor nedir?(Barış Ahi)

715.) Güneş tutulması neden gerçekleşir?(Ece Ogunlu)

714.) Dünya'ya en yakın yıldız hakkında ne biliyoruz?(Cumhur Yelken)

713.) Elmayı yedikten sonra çöpü neden kararıyor? Elmadaki glikoz ve havadaki oksijenle bir alakası var mı? (Merve Nama)

712.) Talasemi, diğer ismiyle Akdeniz anemisi nasıl bir hastalıktır?

711.) Sürekli olarak kulak çınlamasının nedeni nedir? Tedavisi var mıdır? (Gökhan Özcan)

710.) Türkiye�de yetişen şifalı bitkiler nelerdir (adları, nerelerde yetiştiği, genel özellikleri, verdiği şifa vb.)? (Mehmet Ali Altınok)

709.) Adenozin trifosfat (ATP) bileşiğinin en son fosfat bağında neden en yüksek enerji bulunur? (Coşku Catori)

708.) Koenzimlerin yapısında neden vitaminler vardır? Örneğin neden başka organik bileşikler değil? Cevaplarsanız sevinirim. (Ali Sanık)

707.) Siyam ikizlerinin oluşumu, yaşayışları hakkında bilgi edinebilir miyim? (İnci Taş)

706.) Güneşe bakınca neden hapşırırız? Bunun bir sebebi var mıdır? (Derya Boğatepe)

705.) Yumurta ile çoğalan canlılarda her yumurta bir "doğum" mudur? Yoksa bir kısmı sadece periyodik bir "menstruasyon" mı sayılır? (Önder Candaş)

704.) Aydınlıktan bir anda karanlığa geçince neden bir süre göremeyiz? Gözlerimizin karanlığa alışması nasıl olur? (Büşra Arlı)

703.) Cıva istisna olmak üzere tüm ****ller normalde tabiatta katı halde bulunurlar. Cıvanın niçin tabiatta sıvı halde bulunduğunun cevabını sizden öğrenebilir miyim? (Yüksel Ereskici)

702.) Neden bazı kuşlar evcilleştirilemez ? (İlayda Gürbüz)

701.) Proteinlerin belirli bir sıcaklıktan itibaren yapılarının bozulduğunu biliyoruz. Peki eti pişirdiğimizde veya sütü kaynattığımızda (içindeki mikropların ölmesi için) proteinlerin de yapısı bozulmuyor mu? Öyleyse yediğimiz etin ya da içtiğimiz sütün ne faydası olur (protein bakımından)? Cevap verirseniz çok sevinirim... (İsmail Özgen)
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 4:11 pm

801.) Merhaba, ben hemofili ile wanvilibrand hastalığı arasındaki farkı merak ediyorum. Bu konu ile ilgili bir çok hemotolog ile görüşmeme rağmen net bir bilgi alamadım. Benim eşim wanvilibrant hastası ayrıca benim kuzenim. wanvilibrand taşıyıcısı olup olmadığımı bilmiyorum bunun yolu var mı? Çocuk sahibi olmak istememize rağmen bu yöndeki endişelerimiz ve bilgisizliyimizden ötürü bunu 3 yıldır erteliyoruz. Acaba gebelik döneminde çocuğun hasta olup olmadığı testlerle anlaşılır mı? sağlıklı bir bebeğimizin olması için daha farklı gebelik yöntemleri var mı? Bu konuda bizi aydınlatırsanız minnettar oluruz ve eğer mümkünse bu konuda bize uzman isin önerir misiniz?(Ünzile Aksu)

800.) İnternet'in insanlık için çok önemli ve yararlı bir buluş olduğu gerçek. İnsanların istediği bilgiye, dünyanın her yerinden istediği zaman ulaşabilmesi müthiş bir şey. Benim merak ettiğim bu kadar bilginin nerede ve nasıl saklandığı ve bu ortamın kimlerin konrolünde olduğu...Teşekkürler.(Ahmet Akdi)

799.) Dokunmatik ekranlar nasıl çalışıyorlar? (Suat Gençer)

798.) ASCII kodları hakkında bilgiye ihtiyacım var. Açıklama yaparsanız sevinirim. (Emre Akın)

797.) Göçmen kuşlar neden "V" şeklinde giderler?(Ertan Kazıklı)

796.) Parkinson hastalığı neden oluşmaktadır? Bunun kullanılan ilaçlar ya da dış etkenlerden oluşma yüzdeleri nelerdir?(Nevin Öztürk)

795.) Bazı insanların dişleri sarı,bazılarının ki beyaz,bazılarının ise açık sarı renkte olur.Bunun nedeni nedir?Ayrıca bir insanın dişinin çürük olması vücudun hangi bölgelerine etki eder?(Ezgi Yağcı)

794.) Ben birşey merak ettim ve bunu sizinle paylaşmak istedim insan uzun süre koştuğunda kulağı kapanıyor ve sesleri garip bir effektle alıyor tabiki siz k.b.b doktoru değilsiniz ama ben bunun açık hava basıncıyla ilgili olduğunu zannediyorum çünkü eğildiğim zaman tekrar kulağımdaki o garip perde açılıyor, bu sorunun derginizin merak ettikleriniz kısmında yayınlayıp açıklığa kavuşturursanız çok sevinirim.(Adem Dokuyucu)

793.) Taşikardi ne demektir biraz açıklar mısınız?Teşekkürler..(Seçil Sönmez)

792.) Böbrek taşı ses dalgalarıyla kırıldıktan sonra atılması ne kadar zaman alır?Babama doktoru bol hareket ve bol su içmesini söyledi.Direkt olarak böbrekten kırılmış taşları atan bir sistem yok mu?Olursa nasıl olabilir?(Can Kabadayı)

791.) Kemik kırılmalarında hastaya balık yedirilmesinin sebebi nedir? (Ebubekir Keskin)

790.) Klinefelter sendromu nedir ve belirtileri nelerdir? (Emel Kandar)

789.) Sinir hücrelerinde uyartının tek yönlü olmasının sebebi nedir? (Sami Aktem)

788.) Bir insanın şeker seviyesinin normalin çok üstünde olmasına rağmen şeker hastalığının hiçbir belirtisinin görünmemesi mümkün mü? Bu ayki sayınızda bu konuya yer vermişsiniz, ancak soruma cevap bulamadım. Lütfen bu konu hakkında bilgi verir misiniz? (Gülçin Kültür)

787.) Dünya'ya 2006 yılında göktaşı çarpacağı doğru mu?(Leman Deniz)

785.) Vitaminler neden depo edilemez? (Ali Sanık)

784.) İlk dillerin farklılaşması nasıl olmuştur? Ayrıca, zencilerin siyahlaşması nasıl oldu? (Sümeyye Coşkun)

783.) Merhaba; neden bazı kokular bize kötü geliyor da bazı kokular güzel geliyor? Bir keresinde bir programda bir bilim adamı bunun evrimsel olduğunu söylemişti! Şöyle ki; H2S kötü kokar çünkü insana zararlıdır, besinlerin çoğu iyi kokar çünkü yararlıdır... ama bu durumda bizim (insanoğlunun) H2S�i kötü algılayabilmesi için onun tarafından bir dönem (H2S tarafından) seçilime zorlanması gerekmez mi? Olayın aslı nedir? (Mutlu Erdoğan)

782.) Aynı tadı aldığımız halde niye aynı yiyeceklerden hoşlanmayabiliyoruz? İneklerin otun tadından hoşlanmaması mümkün mü? (Aydın Sabancı)

781.) Fındık kabuğu unu, soya küspesi karışımında kültür mantarı üretimi olur mu acaba? (Betül Gürsoy)

780.) Şu an dünyadaki geçerli evrim teorisi heterotrof hipotezi mi? (Can Kabadayı)

779.) Nasıl düşünüyoruz? Maddesel olarak beynimizin de çevremizdeki objelerden farkı yok. Onlar da atomlardan ve elektronlardan oluşuyor. Fakat onlar düşünemiyor da biz nasıl düşünebiliyoruz? (Mustafa Soyer)

778.) Allotrop yapıların kimyasal özellikleri hakkında kesin bir bilgi verebilirmisiniz?

777.) Kızlık zarı diğer hayvanlarda da bulunur mu?

776.) Avustralya'da yaşayan/yaşamış herhangi bir maymun türü var mı? Ve,göçmenlerin adaya taşıdığı tavşan dingo gibiler dışında, yaşayan/yaşamış herhangi bir kesesiz memeli tür var mı? (Eyüp Şeker)

775.) Şekeri çok yüksek olan bir insanda,şeker hastalığının hiç bir belirtisi yoksa ona diyabet teşhisi konulabilir mi?şeker hastalığıyla ilgili kısa da olsa bilgi verir misiniz?(Gülçin Kültür)

774.) Ünlü dünya satranç şampiyonu GARRY KASPAROV şampiyonluğunu kime kaptırdı?(Berk Köseli)

773.) Sürekli olarak kulak çınlamasının nedeni nedir? Tedavisi var mıdır? (Gökhan Özcan)

772.) Halley Kuyruklu Yıldızı kaç yıl süre aralıkla gözlenir?(Ece ÖKTEN)

771.) Dolma kalem ve tükenmez kalem mürekkeplerinin içerisindeki karışımlar nelerdir? Kağıt üzerinde mürekkebin kurumasını sağlayan nedir?(Asuman AYDIN)

769.) Sunî beyin üretildi mi? (Can Soysal)

768.) Dünya yüzeyinde biranda kaç sinek mevcuttur?(Serhat Ertürk)

767.) Bakterilere büyüme hormonu geni transfer edilerek nasıl büyüme hormonu oluşturulur?(Birce Altıok)

766.) Meyve sineklerinde göz gelişimini neler etkiler?

763.) Antropolojik bir araştırma yapıyorum,konum Türk kadınının süslenme ve giyinme özellikler.Bu konuda nerden bilgi edinebilecegimi bilmiyorum,sitenizi devamlı takip ettigim için ilk olarak size basvurmak istedim.Bana bu konuyla ilgili bilgi veya bilgi kaynakları gösterebilirseniz cok memnun olurum,ilginize şimdiden tesekkür ederim.(Aslı Ucar)

762.) derginizde tıp böl.de gen tedavisiyle güçlü kaslar yazısında IGF-1 aşısından bahsedilmekte.çocuk felci geçirmiş olanların zayıf kaslarına uygularak tedavisi olamaz mı bu konuda nerelere başvurabiliriz.ayrıca kök hücre ve genler üzerindeki çalışmalar insan üzerinde yapılıyormu.yine zayıf kasların tedavisinde kullanılabilirmi .bu tedavi imkanları bir çok insanın umudu olacağı için önemle rica ederim.(süheyla çakır)

761.) Su kilo vermede ne kadar yardımcı olur?

760.) Potasyum klorat hangi alanlarda ve ne amaçla kullanılmaktadır?(Emine Budaklı)

759.) Neden geceleri uzaktan gördüğümüz şehir lambaları yanıp sönüyor gibi görünürler?(Nurcan Öztürk)

757.) Tahtakurusunun nasıl bir parazit olduğunu merak ediyorum ve de fotoğrafını görmek istiyorum. (Başak Soysal)

756.) Web-tasarım sayfaları düzenlemek için bilgi rica ediyorum. Css, frontpage, photoshop...Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.(Kadriye Uyar)

755.) Amonyak bulunan bir ortamda propilenin oksidasyonuyla oluşan akronitril nasıldır nerelerde kullanılır nasıl oluşur?(Gamze Akpınar)

754.) Renklerin insanlar üzerindeki etkisini anlatan açıklama istiyorum?(Kenan Askan)

753.) Petrol nerelerde kullanılır?(Salih Gürün)

752.) Dolma kalem ve tükenmez kalem mürekkeplerinin içerisindeki karışımlar nelerdir? Kağıt üzerinde mürekkebin kurumasını sağlayan nedir?(Asuman AYDIN)

751.) Asit yağmurlarının sebepleri ve zararları nelerdir ?(Gülis SAĞLAM)
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

849.) Bende direnç renk kodlarının bir tablosu var, ancak anlayamadım. Lütfen bana bu renk kodlarının tablosunu ve anlamlarını anlaşılır bir biçimde gönderir misiniz?(Ersagun Elaçmaz)

848.) Korkunca �ödüm patladı�ya da �ödümü patlattın�diye bazı deyişler vardır. Buradaki �öd� ün safra kesesi olduğu kabul edilirse ger?ekten korkmak insan vücudunda böyle bir fizyolojik sonucu doğurabilir mi ? (Fikriye Yardım)

847.) KİREÇ TAŞININ YOĞUNLUĞUNU ACABA NASIL ÖLÇEBİLİRİZ?(Can Uzun)

846.) Pozitron ışımasında bir proton bir nötron ve bir pozitron parçacığına dönüşüyor. Bunların toplam kütlesi protonunkinden büyük olduğuna göre protonla bir parçacık birleşiyor mu? Birleşiyorsa parçacığın adı ne?

845.) Fizikte serbest düşme sonucu limit hızın kütleye bağımlı formülü nedir?(İhsan Katırcı)

844.) Farklı işaretli, farklı yüklü ve farklı kütlesi olan üç ****l küre bir düzlem üzerinde rasgele yerleştiriliyorlar. Bu üç küre de aynı anda serbest bırakılıyor. Kürelerin üstte farklı olduğu belirtilen bütün verileri ve serbest bırakılmadan önce bırakıldığı noktalar verilmiş. Bu kürelerin gideceği yollar bir-veya üç veya n sayıda-denklem ile ifade edilebilir mi? Bu mümkün müdür?(E. Mehmet Kıral)

843.) Herhangi bir dairede ikamet edenler her zaman üst kattaki komşularından şikayet ederler. Sesin üst kattan daha fazla gelmesinin nedeni ne olabilir?(Mehmet Çamaşırcı)

842.) Saydam maddeler ile saydam olmayan maddelerin molekül seviyesinde ne gibi farklılıkları vardır? Yani molekül yapısı, dizilişi nasıl oluyor da ışığı geçiriyor veya geçirmiyor?

841.) Bir molekül grubu ısıtıldığında titreşimi artıyorsa bu titreşim frekansı belirlenebilir mi? Ve bu molekül grubunun olası bir titreşim düzeni var mıdır?

840.) Işık bir dalga ise uzayda hiçbir maddeciğin olmadığı bir alandan (Boş bir yer olduğunu varsayalım) geçebilir mi?(Kadir Korkmaz)

839.) Gökyüzü neden mavi ve güneş batarken ufuk neden turuncu renge bürünüyor? (Eray Öztürk)

838.) Doppler etkisi tam olarak nedir? Trafikte araçların hızını ölçmede bu etkiden mi yararlanılır? Nasıl bir uygulama vardır? (Yusuf Büyükdağ)

837.) Uzaya roket fırlatımasında hangi kuvvetker etkili olur? (Elçin Kuş)

836.) Fizikte bir ışık kaynağının verdiği ışık şiddetini ölçmeye yarayan araca ne denir? (Uğur Uçar)

835.) Durgun sıvıların bulundukları kaba yaptıkları basınca ne denir? (Mert Uçar )

834.) Evrim sürecinde rol alan 3 tane yararlı mutasyon örneği (kısa açıklamalarıyla birlikte) verebilir misiniz? (Esma Karabıyık)

833.) Hayvanların kromozom sayılarını gösterir bir liste istiyorum. Özellikle filin kromozom sayısını merak ediyorum.Teşekkürler... (Ramazan Şahin)

832.) Neden Arachnida�lar (Tarantula) çiftleştikten sonra dişileri erkekleri yerler? (Serhat Özer)

831.) Merhaba,deniz kabuğunu kulağımıza dayadığımızda neden dalga sesi duyarız? Teşekkürler. (Özlem Pekduraner)

830.) Pasif içicilik nedir? Neden pasif içicilik diğer içicilerden daha zararlıdır? (Yaşar Yapıcı)

829.) İnsan yılda veya bir günde kaç kirpik döker? (Yaşar Yapıcı)

828.) Köpekbalıklarının hareket etmediklerinde nefes alamadıkları doğru mu? (Doğan Şule)

827.) Merhaba. Hidroliz reaksiyonlarında ATP harcanır mı? ATP'nin hidrolizinde su veya ATP kullanılır mı? (Abdulhalim Kılıç)

826.) Çizgili kaslar istek içi çalışan kaslardır. Ancak titreme istek dışı bir olaydır. Bunun nedeni nedir? (Ersagun Elaçmaz)

825.) Bütün enzimlerin protein yapılı olduğu söylenir. Protein yapılı olmayan enzimler yok mu? Mesela ribozom (nükleik asit yapılı). Bunu ve daha varsa protein yapılı olmayan enzim onlar hakkında detaylı bilgi. Teşekkürler... (Ali Şen)

824.) Biz proteinlerin yüksek ısıda denatüre olduğunu biliyoruz. Peki biz evde yemeklerimizi yüksek ısıda pişirdiğimize göre böyle bir durum söz konusu olmuyor mu? (Ali Şen)

823.) Selam. Bildiğim kadarıyla saç tipleri genlere bağlı olarak oluşuyor. Benim çocukluğumda saçlarım dümdüzdü ancak birkaç senedir saçlarım kıvırcık hale geldi bunun nedeni nedir? Genlerde bir farklılaşma olması mümkün mü? (Samet Karahüseyin)

822.) Yolda yürürken dikkatimi bir şey çekti. Dökülmüş sarı yaprakların yoğun olduğu bir yerde yürürken yaprakların arasında yeşilimsi birkaç yaprak fark ettim. Elime aldığımda onun ters dönmüş sarı yapraklardan biri olduğunu gördüm ve acaba neden bu kadar sarı yaprak düz düşüyor da ters düşenlerin sayısı bu kadar az dedim? Ağaçtan düşen bir yaprağın düz ve ters düşme olasılığı eşit midir? (Can Kabadayı)

821.) İnsanların dış görünüşleri psikolojilerini nasıl etkiler?(Yaşar Yapıcı)

819.) Kara deliklerin yüksek cekim kuvvetleri oldugunu ve bu çekim kuvvetinden ışıgın bile kurtulamadıgını yazmıştınız ama ışıgın kütlesi yoksa kara delik ışığı nasıl çekmektedir?(ÜMİT ÇELEN)

818.) Kolestrolü düşürmek için ne yapılmalı?(Nur Sakızlıoğlu)

817.) İyi günler, adım Ahmet Yıbar.Babam 1993 yılında kullandığı zocor adlı kollestrol düşürücü ilaç sebebi ile kas erimesine yakalandı, şu an oturup kalkmakta ve yutkunmakta zorluk çekiyor.Şu an 55 yaşında.Çapa ve ingilterede tedavi oldu ama bir iyileşme olmadı TÜBİTAK sitesinde kas hastaları için yeni umut başlığını gördüm ama giriş yapamadım. Bu konuda geniş bilgi verirmisiniz?Her hangi yeni bir tedavi şekli var mı? Teşekkürler

816.) İletim dokusu olmayan bitkiler var mıdır? Bu özellik bitkilerin sınıflandırılmasında ne gibi bir önem taşır? (Gözde Artagan)

814.) Bitkilerde sentrozom yok ise bitkilerde hücre bölünmesi nasıl ve hangi organel tarafından gerçekleşiyor? (Ersagun Elaçmaz)

813.) İnsanların akciğerlerinin hava alma kapasitesi nasıl artırılabilir, akciğerlerin hava alma kapasitesini (diğer insanlarla kıyaslayacak biçimde) basit bir şekilde nasıl ölçebiliriz? İnsanların akciğer kapasiteleri ortalama ne kadardır? (Mehmet Kale )

812.) Multiple skleroz adlı hastalık hakkında bilgi Verirseniz çok memnun olurum.Teşekkürler. (Deniz Özüer)

811.) Kefir nedir? Nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? (Faruk Çöl)

809.) Neden süt taşar? (Ali Sanık)

807.) Bitkisel hormonlar hakkında bilgi almak istiyorum. (Hasan Basri Özdemir)

806.) Merhaba ben 11 yaşındayım. Bir gün okulda konu işlerken aklıma bir soru takıldı. Hücreler neden bölünerek çoğalırlar? (Sıla Arslan)

805.) Atom bombası ve hidrojen bombası yapımında gerekli enerji düzeyi ne kadardır?(Yunus Çoğal)

804.) Büyükbas hayvan gübresinden biogaz üretiminin nasıl yapıldiğını çok merak ediyorum. Bu tarz bir üretim yapabilmek için nasıl bir tesis kurmak gerekir? Üretilen gaz daha sonra kullanılmak amacıyla depolanabilir mi? tesisisn şematik olarak tarifi mümkün mü?Çok teşekkür ederim.(Mehmet Azkın)

803.) Program hazırlamak için kullanılan program her bilgisayarda var mıdır? (Ersagun Elaçmaz)

802.) Kök hücrelerinin kan kanserinin tedavisinde nasıl kullanıldığını merak ediyorum. Kök hücreleri kan iliği hücrelerine nasıl uyum sağlıyor? (Tayfun Öztürk)
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

900.) Ben yanardağlardan çıkan gazların atmosferi terk edip etmediğini merak ediyorum?(Fatih Admış)

899.) Mısır piramitleri nasıl inşa edilmiştir ve sırları nelerdir? (Raziye Tekin)

898.) Uyurken birden boşluğa düşme hissi neden ve nasıl olur? (Raziye Tekin)

897.) Ezberimizdeki şeyleri nasıl unuturuz? (Raziye Tekin)

896.) Evrenimiz,bir başka evren ile komşu ya da bu evrenin içinde olabilir mi?Saygılarımla..(Hasan Can Topgül)

895.) İnsan vücudundaki herhangi bir hareketin, bir olayın en temel noktasına dek açıklandığı olmuş mudur? Örneğin:kolumuzu kaldırırken geçirilen (en basitten hareketin kendisine kadar) süreç nedir?(Sönmez Yıkılmaz)

892.) Bazı kaynaklarda dünyanın en alçak yeri ABD nin Kalifornia bölgesi olarak geçiyor.Bazı kaynaklarda da lüt gölü civarı olduğu geçiyor.Açıklamalı cevabınızı bekliyorum?( RASİH BULDAN )

891.) Elektromagnetik kirlenme hakkında bilgi alabilir miyim? Cep telefonları,baz istasyonlarının bu kirlenmedeki rolü nedir? Bu kirlenmeye sebep başka nelerdir?

890.) Merhabalar,bir sorum olacaktı.Dinçer Bilgin'in "e üzeri x karenin integrali nasıl bulunur" sorusundaki cevaplarınızda (e üzeri x) in karesi ya da e üzeri (x in karesi) olarak yazılması gerekmez mi?(Tabii ki soruda da) Sizin yazınızda bu açıkca belirtilmiyor. Bu şekilde yazılım doğru olmamalı.Şöyleki 2 üzeri 3 karenin dersek 2 farklı yazılım akla gelir.Birincisi (2 üzeri 3)ün karesi=64 veya 2 üzeri(3 ün karesi)=512. Hangisi? Bunu açıklarsanız sevinirim.Saygılarımla...

889.) Ablam krem sürüp haftalarca güneş altına yattığı halde ben 3 günde gölgede hiçbir şey sürmeden ablamdan kat kat daha bronz oluyorum. Bunun sebebi nedir? Teşekkürler. (Güven Aygün)

888.) Bebekler neden ilk anda yürüyemez ve konuşamaz? (Ersagun Elaçmaz)

887.) Kas hücresindeki proteinler hakkında bilgi istiyorum. (Fatih Şeker)

885.) Selam.. Ben balıkların hafızalarının niçin anlık olduğunu, bununla birlikte ölme risklerinin yüksek olup olmadığını (yemek yediklerini unuttukları için) merak ediyorum.. Ayrıca tüm TUBİTAK çalışanlarına böyle bir köşe hazırladıkları için teşekkürler ediyorum... (Beyza Batır)

884.) Elektromagnetik kirlenme hakkında bilgi alabilir miyim?cep telefonları,baz istasyonlarının bu kirlenmedeki rolü nedir?bu kirlenmeye sebep başka nelerdir?

883.) Bilgisayarlar satrancı genelde insanlardan daha iyi oynar. Peki bilgisayar programcılarının bilgisayarlardaki satranç oyununu zorlaştırmasının sebebi nedir?(Ersagun Elaçmaz)

882.) Neden insanlarla bazı hayvanların (örneğin kedi) reflekslerinde çok büyük hız farkı vardır, insanın hem iç hem dış uyaranlara karşı refleksi hızlandırılabilir mi? (Mehmet Kale)

881.) Merhaba,Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunuyum. Görme sistemiyle ilgili okuduğum kitaplarda nedenine rastlayamadığım bir konuyu sormak istedim: Gözümüzün retina tabakasındaki alıcı hücrelerin neden ışığın gelme yönünün tersinde dizilmiş olduklarını merak ediyorum. Teşekkür ederim. (İlhami Ünal)

880.) En çok su ihtiyacı olan hayvan hangisidir? (Yaşar Yapıcı)

879.) Dilimiz istediğimiz şekli alabilme yeteneğine sahip. Ama dokuları kıkırdak değil. Peki kıkırdak değilse hangi tür dokudur?(Ersagun Elaçmaz)

878.) Radar nasıl çalışır?(Ersagun Elaçmaz)

877.) mehaba ! ben gıdalarımızda bulunan katkı maddelerinin insan sağlığını nasıl etkilediğini merak ediyorum.aynı zamanda günümüzde birçok besin maddesinde katkı maddeleri var artık insanlar nasıl dengeli beslenebilirki , bu katkı maddelerinin hepsi zararlı ise dengeli beslenmenin nasıl olabileceğini düşünemiyorum.

876.) Bazı insanlar gunde 3-4 saat uyuyarak zamanlarini cok iyi kullandiklarini basarili olduklarini soyluyorlar ben gunde 7-8 saat uyuduktan sonra dahi uykumu alamiorum bunun sebebleri ne olabilir arastirmamda beslenme ortaya cikti ne yapmam gerektigini ve bilimsel aciklamasini yazarsaniz cok sevinirim calismalarinizda basarilar dilerim?

875.) Hücrede yapı ve canlılık olaylarının yönetimi nasıl sağlanır? DNA dediğimiz hücredeki özel molekül ne iş yapar? (Beyza Batır)

874.) Memeli eritrositlerinde bulunan nukleus, protein sentezinden sonra kaybolur. Deve ve lamada bu durum neden gözlenmez? (Eren Yılmaz)

873.) Düşme sonucu(2 Yıl önce) kuyruk kemiğim kırılmıştı. Şimdi boyumun 4cm. kadar kısaldığını farkettim.Sırtımda ağrılar var.Yaşım 39. Bu olay sonucunda boyumun kısalması normal mi?Boy yaşlandıkça kısalır mı?Kısalırsa,neden?(Emine Batır)

872.) Açık tohumlu her daim yeşil bitkilerde neden trakeid varken trake bulunmaz? (Sedat Gündoğdu)

871.) Yerfıstığı meyve midir? Tohum mudur? (Fahri Ergün)

870.) Su kaplumbağaları nasıl uzun süre suyun altında kalabiliyorlar? Solungaçları olmadığını duymuştum. Yoksa hava kesecikleri mi var? Bu konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim. (Seda Eroğlu)

869.) Leyleklerin hamilelik dönemi ne kadar sürer? Leylekler genelde nerelerde yaşarlar? (Vildan Seçil)

868.) Kızlık zarı insan dışında başka primatta neden yok, hatta daha önce ayrıldığımız lemur ve sıçanda bile var! Şempanzelerde bile yoksa çok baskın ve mantıklı bir seçilim olmalı, nedir bu? (Mutlu Erdoğan)

867.) Çiçekli bitkilerdeki çiçekte bulunan taç yapraklarda kloroplast bulunur mu? Bulunursa fotosentez yapabilir mi? (Ersagun Elaçmaz)

864.) Ağrımız olduğunda bedenimizin bir kimyasal salgıladığını biliyoruz. Bu kimyasal kan tahlili yoluyla niceliksel olarak saptanarak ağrının şiddeti belirlenebilir mi?

863.) Kıtasal kayma gerçekten oluyor mu? Nedeni nedir? farklı kıtalarda aynı fosillerin bulunması nasıl açıklanabilir? Kıtaların hepsi bir gün bir araya gelerek bir süper kıta oluşturabilirler mi dersiniz?

862.) Dünyanın manyetik alanı bozunmakta mıdır? Eğer öyleyse ne hızda bozunuyor? Bu orana bakarak dünyanın yaşını saptayabilir miyiz?

861.) Sudaki bir hava kabarcığına alkol eklendiğinde, kabarcığın aşağı yukarı nabız gibi attığı gözlemleniyor. Bunun bir yüzey gerilim sorunu olduğunu düşünüyorum ama emin de değilim. Ev ödevim için bu bilgiye ihtiyacım var, alkolün eklenmesi yüzey gerilimini mi arttırıyor?

860.) Bazı kurbağaların cinsiyet değiştirebildikleri doğru mu, bu nasıl oluyor?

859.) Altın nasıl oluşuyor ve elde ediliyor?

858.) Havalandırma sistemlerinin özellikle yaşlıların akciğerleri üzerindeki etkisi nedir? Tıkanma, nefes alamama gibi rahatsızlıklar yapar mı? Kış aylarında soğuğa maruz kalanların havalandırma etkisi gibi semptomlar göstermesi olası mıdır?

857.) Havuzlar ya da göller üstten alta doğru donarken, süt neden alttan üste doğru donar?

856.) Bilim adamları Antarktika�daki buzullara bakarak yaşını nasıl anlıyorlar?

855.) Banyo küvetinde ya da denizde derimiz neden buruşur? Bu osmoz ile ilgili bir şey mi yoksa?

854.) Havadan bahsederken alçak basınç, yüksek basınç ne demek?

853.) Eğer derimizdeki hücreler düzenli olarak yenileniyorsa, yaralar izleri ve dövmeler nasıl kalıcı olabiliyor?

852.) Damarsız çiçeksiz bitkilerde iletim demetleri yoksa fotosentez için gerekli su ve mineralleri nasıl taşır? (Ersagun Elaçmaz)

851.) Neden gözlerimizi kapattığımızda sadece siyah rengi görürüz? Mesela neden kırmızı renk görünmez de siyah? Siyah rengin dalgaboyu veya gözlerimizin yapısıyla bir alakası olabilirmi?(KEMAL ÖZDEN)
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 4:12 pm

949.) Bir web sayfasına gore: Yeni ölen bir insanın gözbebeklerinde son gördüğü anın enstantanesi kalıyormuş..bu ne kadar doğrudur açıklarsanız.(Mert Taşan)

948.) Allerjiden kaynaklanan göz kızarıklığını tamamen gidermenin bir yolu ya da tedavisi yok mu? Özellikle toza ve ışığa allerjik olanlarda bu durum sürekli olarak gözlerin kızarık kalması ve çok pahalı ve kortizon gerektiren ilaçların sürekli ancak kontrollü olarak kullanılmasını zorunlu kılıyor.(Deniz Ergun)

947.) Zengin sayı nedir?

946.) Civanın insanlar üzerinde yaratacağı etkiler neler? Civa zehirlenmesi olduğunda gerçekleşen belirtileri ve ne zamana kadar sürecegini merak ediyorum(Esra Çınar Altınkaya)

945.) Yürüyüşün,kalp hastalarına moleküler düzeyde faydası nedir?(Cem Pehlevan)

944.) İnsan gözü neden seğirir? Bu, bizden başka canlılarda da olmakta mı?(Seçil Tezer)

943.) Hafızamızı güçlendirmemize yarayan vitaminler nelerdir ayrıca beynimizin daha iyi çalışması için hangi vitaminleri yada yolları öneriyorsunuz?(Hakan Yalçınkaya)

942.) Bilgisayar, tv vs.aygıtların içinden çıkan zararlı ışınların etkisi nedir?(İbrahim Cantimur)

941.) Sülfür zehirlenmesinde belirti ve ilkyardım esasları nelerdir?(Suna Aydın)

940.) Kalp basıncı nedir?(Safa Yerliyurt)

939.) Bir CD-ROM sürücüsünü CD yazıcıya çevirebilir miyiz? Ayrıntılı şemasını ve neye mal olabileceğini öğrenebilir miyim? Teşekkürler.(Burak Yılmaz)

938.) Simbiyoz canlılar: 1.Parazitizm, 2.Kommensalizm, 3.Mutalizm nedir? (Ece Erbilgin)

937.) Bukalemunlarda göz yapısı ve görme fonksiyonu hakkında detaylı bilgi istiyorum.(Hürriyet Korkmaz)

936.) Normal bir bilgisayarda bizde Excel, Word, PowerPoint, Paint tipi programlar yapabilir miyiz?(Ersagun Elaçmaz)

935.) NetMeeting isimli iletişim programı hakkında detaylı bilgiye ihtiyacım var ve bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.(Erkut Acar)

934.) Bilgisayarda mevcut uygulamalarla resimlerimi ekran koruyucu olarak belirli aralıklarla gelcek şekilde nasıl ayarlayabilirim?(PowerPoint'teki sunular gibi)?(Ali Dal)

933.) Merhaba, ben çok iyi bir kullanıcı olmamakla beraber İnternet'le ilgileniyorum. Sorum şu: Bazen mail aracılığıyla gönderilen lan,dat,doc ve benzeri türden dosyalar oluyor, bunların kısa tanımlamasını ve bu türden gelen dosyalara nasıl ulaşılacağını merak ediyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.(Serdar Sünbül)

932.) Nefes aldığımızda, akciğerlerimize aldığımız havanın ne kadarı oksijen? Soluduğumuz hava dışarıdaki havayla aynı konsantrasyonda mı? Eğer öyleyse soluduğumuz havanın sadece %21�ini mi kullanabiliyoruz? Geri kalan hava hiç kullanılmadan dışarı mı veriliyor? (Hüseyin Akçay)

931.) Asitli yiyeceklerin midedeki besinlerin parçalanmasında etkisi ne orandadır? (Nalan Barış)

930.) Selam, ben RNA ve DNA'nın yapı ve görevlerinin neler olduğunu öğrenmek istiyorum (Elif Olcay)

929.) Yapmam gereken bir iş olduğunda ya da arkadaşlarla bir sohbet ortamında uykum geliyor ve uyuklamaya başlıyorum bu durum hayatımı etkilemeye başladı. Sinavlarıma çalışamıyorum, arkadaşlardan uzaklaşıyorum bunun nedenlerini cok merak ediyorum.(Cevat Aydın)

928.) Klinefelter sendromundaki belirtiler oluşunca kesinlikle bir klinefelter vakası var diyebilir miyiz?(Ahmet Güçeli)

927.) Hormon tedavisi hangi durumlarda olur, bu konuda bilgi alabilir miyim?Örneklerle ve nasıl olduğu konusunda bilgi istiyorum.(Emel Kandar)

926.) Toplumda sara nöbeti diye bilinen hastalığı biraz açıklarmısınız? Bu nöbete yakalanan insan neden kaslarına hakim olmayıp keskin tepkiler veriyor.Bu kişilerin ağzına soğan değdirilmesi ne işe yarıyor?(Hüseyin Akçay)

925.) Matematikte bugün hocamız mükemmel sayı diye bir şeyden bahsetti.Acaba bu mükemmel sayı kaçtır?(Sultan Çul)

924.) Bir hidrojen santralı ne kadar yer kaplamaktadır?(Vedat Çiftçi)

923.) Hidrojen enerjisinin uygulanabilmesi için neler gerekmekte acaba?(Vedat Çiftçi)

921.) Üniversitemde robotik kulüp kurmak istiyorum.Bu konuda nerden yardım alabilirim?(Recep Kulan)

920.) Sigara bağımlılığının ilaçla tedavisi varmı?

919.) Eller neden ve nasıl çatlar?

918.) Soğuk bir yerden sıcak bir yere girdiğimizde yüzümüzün yanma sebebi nedir?

917.) Alternatif yakıtlardan ****nol'un daha kapsamlı bilgisini gönderebilirseniz çok mutlu olurum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.(Ahmet Çıralı)

916.) Telefonlar AC gerilim mi yoksa DC gerlim mi ve kaç volt .izolesiz telefon kablosu arkadaşlarıma bir etki yapmaz iken beni neden etkiledi?teşekkür ederim.(Utku Kıyar)

915.) Kaç çeşit kuvvet vardır? Sürtünme kuvvetinin yararlı ve zararlı etkileri nelerdir? Sürtünme olmasaydı neler olurdu?(Reyhan Öztürk)

914.) Zararlı manyetik etki açısından Mikrodalga Fırın'ların çalıştırıldıkları sırada yanında bulunuyor olmanın ve de içerisinde işlem gören yiyecekler üzerinde olası ve tartışmalı etkileri nelerdir ?(Fikriye Yardım)

913.) Palladyumun kullanım alanları, nerden temin edebileceğim ve fiyatı hakkında bilgi istiyorum.(Mustafa Dalgıç)

911.) Neptünyum Elementi hakkında bilgilerinizi talep ediyorum. Bu elementin işlenerek kullanılabilir hale getirilmesini sağlayan kuruluşlar hakkında da bilgilerinizi bekliyorum.Saygılarımla..(Türker Kayma)

910.) İnsanın DNA yapısıyla oynansa insanlarda değişim olur mu yada insanın DNA�sının değişmesi mümkün mü? Değişirse faydaları ve zararları ne olur? Açıklama için teşekkürler. (Mustafa Sarı)

909.) Hücre zarından hangi büyüklükteki moleküller geçebilir? Hücre zarından geçebilen moleküllerin farklı özellikleri neler olabilir? (İsmail Demiröz)

908.) Karabasan denilen olay benim de başıma sık sık gelir oldu. Bunun tanrıyla bir ilgisi olmadığından eminim ve bilimsel açıklamasını merak ediyorum. Beni bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum. Yayın hayatınızda başarılar.(Cumhur Cantürk)

907.) Apandist'i alınan bir insan vücudunda nasıl değişiklikler olur?Ve bu durum insan vücudunu nasıl etkiler?(Hasan Hüseyin Keklik)

906.) Kemal özdenin ışıkla ilgili sorusunda gözlerimizi kapatıncada olsada ışığın gözümüze girdiği söylenmişti..peki bu ışık gözümüze girince bir görüntü oluşması gerekmez miydi..oysa herhangi bir görüntü oluşmuyor..neden?(Yahya Araz)

905.) Dünyanın yer çekimi insanları nasıl kendine bağlıyor?(Çağlar Kemahlı)

904.) Benim biyolojiden bir donem odevim var konusu: hücre organelleri ve görevleri yardımcı olur musunuz?(Özkan Yılmaz)

903.) Bir karadelik kendi olayufkundan daha geniş bir yıldızı yutabilir mi?(Elbruz Murat Baba)

902.) Ay dünyaya degerse ne olur?(Medeni Sungur)

901.) Bilimsel olarak big bang öncesiyle ilgili neler bilinmektedir?(Murat Onkun)
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 4:13 pm

1000.) Güneşe daha çok yaklaştığımız halde, en yüksek dağların tepeleri neden çok daha soğuktur? (Önder Candaş)

999.) Her çiçekli bitkinin meyvesi var mıdır?Varsa eğer neden karanfil gibi çiçeklerin meyvesi yok?

998.) İnsan yada diger canlılarda geriye donuk bilgiler nasıl ve ne kadarı elde edilebilir acaba? Yani bir canlının geçmişte geçirdiği bir hastalık, sadece hastalığın canlının vucudunda yarattıgı tahribatla mı belirleniyor yoksa bu bilgiler bir sekilde bir yerlede saklanıyormu? Bu bilgiler içerisinde şu sonuçları almak mümkün olmaz mı acaba?1 yıl önceki kan sekeri durumu, 10 gün önceki tansiyonu gibi.Teşekkür ederim.(Şenol Aldıbaş)

997.) Omurilik zedelenmelerinin tedavisinde bilim hangi noktaya gelmiştir? Kaç yıl içinde bu problem çözüme kavuşabilir?( Belgin BULUZ)

996.) Hava soğuk olduğu zaman neden burnumuz kızarır?(Canan Bağrıyanık)

995.) Fillerdeki dişler ne işe yarar? (Yaşar Yapıcı)

994.) İnsan ölünce kemikleri nasıl oluyor da toprak oluyor? Benim bildiğim kadarıyla kemik sert bir yapıya sahip ve çürümemesi gerekir. Teşekkürler. (Erol Kazancı)

993.) Gerçekten mükemmel satranç oynayan özdeş iki bilgisayar maç yapsa beyaz mı kazanır siyah mı?(Engin Sansarcı)

992.) Merhaba. İşletim sistemleri için yazılmış yazılımlar (program,oyun,driver vs) genelde Türkçe bir arayüz bulundurmuyor. Bunun nedeni Türkiye'nin bu alanda bir pazar oluşturmaması mı, yoksa yazılım korsanlığının had safhada olması mı? Bir çok dilde arayüz var Türkçe neden yok? Bunu açıklarsanız sevinirim, teşekkürler.(Samet Kesgin)

991.) Şahmeran nedir? (Yaşar Yapıcı)

990.) Selülozu sindirebilen canlı hangisidir? (Gülbin Bağcı)

989.) İyi günler efendim, ben sigara bağımlılığı üzerine araştırma yapan bir üniversite öğrencisiyim. Günlerdir kaynak sıkıntısı çekiyorum. Bu konuda yardımınızı bekliyorum. (Mehmet Kenar)

988.) Selam, dergiyi her ay takip ediyorum. Sorum şu, sürüngenlerden tuataraların kertenkelelerden anatomik farklılıkları nedir? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim. (Hakkı Ünlü)

987.) Ağustos böceklerinin ötme mekanizması nasıldır ? Ötme sırasında çıkarılan ses hava üfleme tarzında bir yöntem yardımıyla mı yoksa bazı vücut komponentlerinin titreşimiyle mı olmaktadır? Mekanizma ne olursa olsun, böcek akşama kadar öttüğü için yemek yemediğine göre günde 12 saat durmadan ses çıkaracak enerjiyi nasıl temin ediyor ? Yoksa bu hayvan geceleri mı avlanıp besleniyor? Beni aydınlatırsanız sevineceğim. Mutlu yıllar dileğiyle, selam ve saygılar. (Akın Kösetorunu)

986.) Amiplerde hareketi açıklar mısınız? (İsmail Gezekci)

985.) En zehirli ve en tehlikeli yılan hakkında bilgi verebilir misiniz? (Yaşar Yapıcı)

984.) İnsan, kedi, köpek, fare, balık, bit, pire, kene, tavuk, kuş vs. canlıların kaç kHz aralıklarındaki sesleri duyabildiklerini merak ediyorum. (Selami Özyuva)

983.) Mite'lerin (alerjik etkilere sebep olan) ultraviyole ışınımından nasıl etkilendiklerini ve güneşin ultraviyole ışınımının bu canlılara etkisi nedir? Daha fazla ve ayrıntılı bilgi için ulaşabileceğim kaynaklar nelerdir? Çok Teşekkürler! (Filiz Kundakçı)

982.) Hava sıcaklığı -20-30'lara kadar düşen iklimi soğuk yerlerde mazotla çalışan araçlar seyir halindeyken mazotun donması sonucu yolda kalıyor.Bunu önlemek için, motorun sıcaklığını mazot deposu ile mazot pompası arasındaki bölgeye bir boru vasıtasıyla götürmek mümkün mü?(İbrahim Çetinkaya)

981.) İnsan klonlama gerçekten oldu mu? Olduysa sonuçları neler olabilir?(Mustafa Dağaşar)

980.) Sorular arasında gazın nasıl oluştuğu sorusunu okudum. Peki çıkarttığımız gaz neden nasıl kokar?(Ali Yetkin )

979.) Çinli bir buluşçu işiten dişi geliştirmiş ve bu aygıt fişle çalışıyormuş.O zaman, işiten dişi kullanan kişi insanları nasıl işitiyor?(EZGİ YALÇIN)

978.) ABS sistemi bulunan bir araçta cep telefonu kullanımının hayati tehlike açısından önemi yüzde kaçtır?(Emre Yıldız)

977.) Uçak, kanatların altındaki ve üstündeki basınç farkı nedeni ile havada kalıp yol alabiliyor. Peki, ilk havalanma anında uçağın burnunu havaya kaldıran prensip nedir ? Kritik bir hız limiti mi söz konusu yoksa başka bir prensip mi devreye giriyor ?(Burakcan Öztürk)

976.) Uzayda başka bir gezegende su veya bir canlılık belirtisi bulundu mu?(Tuna Alptekin)

975.) Yeryüzündeki suların Everest dağına kadar yükseldiğini düşünürsek; Açık Hava Basıncı değişir mi? Yoksa aynı mı kalmak zorunda?

974.) Mikron ne kadardır? Örneğin 13 mikrondan bahsederken, ne kadarlık bir ölçü söz konusu?

973.) Dünyanın çekirdeğinin yaklaşık sıcaklığı nedir ? Nasıl ölçülebilir?

972.) Helyum yeryüzünde nerelerde bulunur? Tanklara nasıl dolduruyorlar? Helyum maden gibi topraktan mı çıkarılır ve sonra da ayrıştırılır?

971.) Çoğu katı cisimler sıvılardan daha yoğun oldukları halde, sıvılar neden katılara oranla daha az sıkıştırılabiliyorlar?

970.) Uçak havalanırken kulaklarımızda neden basınç oluşur?

968.) Sayılar piramidi ile biyo- kütle piramidi arasındaki fark nedir?

967.) Sümüklüböcekler üzerlerine tuz dökülünce neden erirler?

966.) Çözülemeyecek bir şifre yapılmış mıdır? Sözcük, harf ve betileri kullanıyor dahi olsa çözülemeyecek şifreden söz edilebilir mi?

965.) Hava niçin gözle görünmez? Havayı oluşturan madde saydam mıdır? Niçin göremiyoruz?

964.) Niçin bazı radyo istasyonları gece olunca gündüze oranla daha iyi dinlenebiliyor?

963.) Salep bitkisi nasıl ürer nasıl üretebiliriz? Çeşitlerini nasıl tanıyabiliriz? (Sedat Demir)

962.) Lizozomun serbest kalınca hücreyi parçaladığını biliyoruz, hücre bölünmesinde dıştaki zar erimesine rağmen hücre neden parçalanmıyor? (Mert Kalmış)

961.) Normal bir insanın spermleri hep hareketli midir?Mikrosakopla baktığımızda hareket göremiyorsak o insanda üreme sorunu vardır diyebilir miyiz ve son olarak testisler çok ağır bir darbe aldığında insan kısır olur mu?(Engin Kırbaç)

960.) Rakı homojen bir madde midir? Su ile karıştırılırsa oluşan karışım homojen midir?(Elif Asan)

959.) Neden göz kırparız? (Cem Duru)

958.) Lüt gölündeki ve sıcak bölgelerde yetişen sebzelerin bünyesindeki suyun yapısında hidrojenin izotoplarından döteryum, protiyuma göre daha fazla bulunmuştur, nedeni ne olabilir? (Baran Öztürk)

956.) Antifriz nedir?

955.) Farzedelim ki bir sunucuya takılı TV kartım var. sunucuya bağlı 10 tane de makinem var, herbir makinede TV seyredebilir miyim?(Abdurrahman Bayraktar)

954.) Optimal bandwidth nedir? Niçin kullanılır? (Uygulamalı matematik sorusu)(Burak Hoca)

953.) Kan yolu ile bulaşan hastalıklar,belirtileri ve tedavisi nedir?(Tufan Kula)

952.) Kibritin yapım maddesi nedir? Kibritte barut var mıdır?(Yaşar Yapıcı)

951.) Altın ve gümüş üretiminde kullanılan siyanür nasıl etkisiz hale getirilir.(Engin Yıldızhan)
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 4:13 pm

1050.) Bilim Teknik'e sorduğumuz soruların hepsinin cevabını verir misiniz yoksa çok soru soran kişilerin cevabını vermezmisiniz?(Yaşar Yapıcı)

1049.) Bir asker ,yer ile 90 derece açı yapacak şekilde havaya makinalı tüfekle atışlar yaptığında o mermiler yere ,askerin başına düştüğünde öldürür mü? Çünkü havaya atılan eşya atılan hızla yere çarpar kuralına göre.Sürtünmeyi göze alsak da ,askerin en azından ağır yarlanması sözkonusu olmaz mı, ama neden olmuyor? Cevabınız bekliyorum, teşekkürler..(Orhan Koçak)

1048.) Uzay bilimcileri uzayda keşfetdikleri yıldız yada gezegenleri nasıl ayırt ediyorlar ve yıldızlardaki bileşenleri kğ ve m3 ne kadar hesaplıyabiliyor bunun nasıl olduğunu asıl sorum 2,3 milyar ışık yılı uzaklıkdaki bir gezegen yada yıldızı bulabilmelri için oraya gönderilen ışığın dönmesi gerekmezmi buda doğal olarak 2,3 milyar ışık yılı denektir ordaki gezegen ve yılızları nasıl tespit ediyorlar. Vereceğiniz cevaba şimdiden teşekür ederim biraz uzun oldu ama gerçekden çok merak ettiğim bir konu.(Kemal Pektezel)

1047.) Benim sorum, maddelerin ısı nedeniyle sahip oldukları enerjiyi kullanmak mümkünmü?(ısıyı soğuk yere nakletmeden,doğrudan ısının enerjiye dönüştürülmesi)Mümkün değilse ilgili yasa hakkında bilgi.Teşekkürler.(Musa Su)

1046.) İnsan ölünce bütün hücreleri ölür mü?(Onur Bülbül)

1045.) Canlılığın varoluşunda ilk önce enzim mi oluştu? Eğer enzim oluştuysa bunun proteinlerinin oluşması için gerekli olan DNA şifresi nereden geldi? Yok DNA oluştuysa bunun oluşmasını sağlayan enzimler nasıl oluştu?(Hakan Türk)

1044.) Gen mühendisleri şu anda Türkiye 'de iş bulabilirler mi?(Müslüm Tokgöz)

1043.) Prokaryot hücrelerde çekirdekçik olmadığı halde RNA nasıl bulunuyor? Aklıma takıldı ve bit türlü düzgün bir mantık getiremedim. Size de bir danışayım dedim...(İsmail Özgen)

1042.) Disleksi tam olarak nedir?

1041.) Çoğunluk haberlerde, �kalabalık göz yaşartıcı gazla dağıtıldı� ifadesine rastlıyoruz, bu göz yaşartıcı gaz nedir ve ne yapar?

1040.) Sarımsak soğan gibi inatçı kokuları ellerden çıkarmanın bir yolunun da paslanmaz çelikten bir kaşığı elle ovmak ya da yine paslanmaz çelik bir evyenin kenarına ellerimizi sürtmek olduğunu duydum. Bu nasıl oluyor?

1039.) Evde bir teleskop nasıl yaparım?

1038.) Uzayda hava olmadığını biliyoruz. hava olmayan bir yerde hiçbir nesnenin alev almadığınıda biliyoruz. o halde güneş nasıl bir alev topudur.(Deniz Sever)

1037.) Evet ve hayır kelimeleri Türkçeye nereden gelmiştir?(Olgun Bayraktar)

1036.) Merak ediyorum da satrançta tek bildiğim kısa yollu mat çoban matı o da 4 hamlede oluyor bunun gibi rakibi kandırıcı hareketler var mı?(Mehmet Yiğit Karakılıç)

1035.) Neden insanlarda gamze oluşur? (Yaşar Yapıcı)

1034.) Tohumların zengin besin kaynağı oluş nedenini açıklayabilir misiniz? (İsmail Demiröz)

1033.) Merhaba; yararlı mutasyona örnek verdiğimizde "şu naki canlıların atalarına göre daha küçük yapılı olmaları" diyoruz ama şu anki canlıların ataları dinazorların yok olmasından sonra kalan küçük canlılar değil mi?Öyle ise biz atalarımıza göre küçük değil büyüğüz, neden büyüdük, küçük olmak her zaman daha yararlı değil mi?(Mutlu Erdoğan)

1032.) Hıçkırık neden oluşur ve geçmesi için yapılması gereken bir şey var mı? (Nilda Gengönül)

1031.) Minerallerin sahip oldukları sertliği belirli yöntemlerle öğrenebiliyoruz. Mineral olmamasına karşın dişin sertliği kaçtır? (Gülbin)

1030.) ****l yorgunluğu diye bir olgu var mıdır var ise konu hakkında geniş bilgi verirseniz sevinirim.(Hüseyin Atak)

1029.) Hücre organellerinin kimler tarafından bulunduğunu ve adlandırıldığını merak ediyorum. 'Posterler ve Kitapçıklar' bölümüne de baktım fakat istediğim gibi bir bilgi edinemedim. Yardım ederseniz sevinirim... (Gökçe Yazgan)

1028.) İnsanlar hapşırırken gözlerini açık tutamazlarmış. Eğer açmaya çalışırlarsa gözbebekleri dışarıya fırlayabilirmiş. Böyle bir şey duymuştum ve çok şaşırdım. Bunun doğruluk payı ne kadar? Bilimsel bir açıklaması var mı? Şimdiden ilginize teşekkürler. (Tuğçe ???)

1027.) Burunda bulunan sinüs nedir ve görevi nedir? (Müslüm Tokgöz)

1026.) Merhaba. Temelde, daha canlılık yokken, hayatta kalma savaşı denen durum söz konusu değilken, neden kendini eşleme -oğul döl yaratma- gereği duyulmuştur ve bu nasıl olmuştur (cansızdan canlıya geçiş!)? (Mutlu Erdoğan)

1025.) Zehirlerin vücutta hangi aktiviteleri durdurup canlının ölmesine neden olduğunu öğrenebilir miyim (yılan zehrinden kompleks biyolojik zehirlere kadar)? (Hakan Selvi)

1024.) Evrim aşama aşama gerçekleştiyse canlılardaki cinsiyet farkı neden ve nasıl oluştu?Bir canlı neden kendi soyunun devamını ister ve bunun için çabalar?Teşekkürler.(Olcay Karbeyaz)

1023.) Kromozom incelenmesi nasıl olur bu konu hakkında bilgi istiyorum, maliyeti nedir nerelerde yapılır?(Mert Kalmış)

1022.) Geçenlerde televizyonda, bir kaç baharat kokusunun birleşiminden meydana gelen kokunun japonya�da bayanları zayıflatmada kullanıldığını duymuştum. Kokular insanları ne kadar etkiler ve bu duyduğum şey nasıl oluyor?(Barış Demirci)

1021.) Son zamanlarda internette bir "Neptünyum" maili dolaşıyor ve bir takım insanlar bu maile karşı çıkıyor. Bilimsel olarak konuya açıklık getirerek aşağıdaki sorularımı cevaplarsanız sevinirim...1-Türkiyedeki Neptünyum rezervi ne kadar?2-Bu rezervi çıkarmak için neler gerekli?(teknolojik ve maddi olarak)3-Türkiye�den sonra en büyük rezerv hangi ülkede?4-Sahip olduğumuz Neptünyum elementinin maddi değeri nedir? 5-Neptünyum elementi doğada ne şekilde bulunur? 6-Neptünyum elementinin ticari kullanım alanları nelerdir?7-Bu adresteki bilgiler doğru mu?-http://www.sabah.com.tr/04/www/w/hydepark15.html-(Melih Eroğlu)

1020.) Bütün hayvanlar işer mi? (Alper Aydın)

1019.) İlk böcekler nasıl ortaya çıkmıştır? (Veli Acar)

1018.) Darvin teorisine göre sudan karaya çıkan balığın türü neydi? Bu balık hakkında bilgi verir misiniz? (Müslüm Tokgöz)

1017.) Artık pek çok yerde karşımıza çıkmaya başlayan dokunmatik ekranlar nereye dokunulduğunu nasıl anlıyor?

1016.) EPIRB denilen acil durum radyo vericileri nasıl çalışır? EPIRB neyin açılımı?

1015.) Atom ve hidrojen bombası nasıl üretilir?(Müslüm Tokgöz)

1014.) Bizim şu an 10parmağımız olduğu için 10'luk sayı sistemini kullandığımızı biliyorum.Bunun yanında Babilliler neden 60lık sayı sistemini kullanmışlar?(Umut Ulutaş)

1013.) Sorum şu; Neden yalnızca hatchback arabalarda arka cam sileceği vardır?Yeni Yılda en iyi dileklerimle,(Seda Toksoy)

1012.) Satrançta rok hangi durumlarda yapılamaz, eğer rakibin son taş olarak sadece şahı kaldıysa kaç hamlede pat olur ve geçerken alma kuralı nedir?(Alper Bilge)

1011.) Merhabalar.Biz insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da diş sorunu oluyor mu?Köpek balıklarının dişi herhangi bir nedenle kırıldığında yenisi birkaç saniyede çıkıyormuş.Doğru mu?Saygılarımla.( Füsun Tabakoğlu)

1010.) Her şeyden önce böyle bir bölüm hazırlayıp bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.Benim sorum şu dünyada ilk konuşulan dil nedir? Saygılarımla(Mucahit Can Çalı)

1009.) Termometre veya derecelerde civa elementinin kullanılmasının nedeni nedir?(Mert Ay)

1008.) Merhaba. Öncelikle teşekkür ediyor ve bu güzel servisin devamını diliyorum. Sesten 2 hatta 3 kat daha hızlı uçan savaş uçaklarını yakalayabilmek için ses dalgası kullanırsak, gönderdiğimiz dalga uçaktan yansıyıp bize geri gelinceye kadar uçak bizim radar üssünü gecmis olmayacak mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.(Ümit Kurşun)

1006.) Türkiye'de bulunan borun fiyatı ne kadardır. Hangi sektörlerde kullanılabir. Ve biz bundan niye faydalanamıyoruz?(Oktay Sinan)

1005.) Benim bir sorum var, neden öksürürüz? Yani öksürmemizin ve hapşırmamızın nedeni nedir, birbirinden farkları nelerdir? Neden hapşırırken ve öksürürken öne doğru düşeriz de arkaya düşmeyiz? Neden hapşırırken ağzımızı kapattığımızda şiddetli basınç olur? Hapşırmakla kanımızdaki basıncın alakası nedir? (Fatih Yılmaz � Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Orman Mühendisliği bölümü)

1004.) Köpek balıklarının destek yapısının kıkırdak olmasının ona sağladığı bir avantajı var mı?(Müslüm Tokgöz)

1003.) Niçin strese gireriz?( İsmail Demiröz)

1002.) Bir mikroçipin hazırlanış aşamaları nelerdir? Bu mikroçipler nasıl programlanmaktadırlar?(Veli Acar)

1001.) Yaprakları suyun içinde olan nilüfer gibi su bitkilerinin epidermislerinde gözenek var mıdır? (İsmail Demiröz)
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

1100.) x üzeri x = 64 denkleminin çözümü var mıdır?(Uygar Polat)

1099.) (n) büyük 2 den x üzeri (n) + y üzeri (n) = z üzeri (n) doğal sayılarda çözümü yoktur, yani Fermat'ın son teoremi hakkında bir sorum olacaktı. 400 yıldan beri neden hala bu teorem çürütülememiştir. Ya da Fermat'ın teoremi doğrumudur. Fermat bu teoremde nelere dayanmıştır?Teşekkürler...(Yunus Emre Pakyardım)

1098.) İnsan vücudu için pH'ın önemi nedir? (Şeyma Uçar)

1097.) İnsanların kan grupları nasıl belirlenir? (Yaşar Yapıcı)

1096.) Ölüm ve yaşam arasındaki en ince fark ne olabilir?!! (İhsan Nilüfer)

1095.) Kadınlarda kalçaların yuvarlak olması tıbbi olarak açıklanabilir mi ya da bunun kadınlara sağladığı bir kolaylık var mı hayata uyum bakımından? (Esra Keleş)

1094.) Çocukta bilişsel gelişim ile mizah arasında nasıl bir ilişki vardır?(Ebru Aras)

1093.) Bir TV.de sebze ve meyvelerin genleriyle oynanıp bu sebze ve meyvelerin genlerinin arasına başka bir canlının genlerini yerleştirerek bu şekilde daha verimli hale getiriyorlarmış bu esnada bunun zararlarının da ölçülemeyecek kadar çok olduğu çünkü diğer geni yerleştirirken virüs kullandıklarını bu virüsünde ne virüsü olduğunun bilinmeğini ayrıca yerleştirilen genin hangi canlıdan alındığının bilinmediğini mesela marul yerken balık yada fare yiyor olabileceğimizi söylüyorlar bunun doğru olduğunu biliyoruz fakat bunun dünyada ve özellikle de Türkiye�de yaygın olarak kullanılıp kullanılmadığı şu anda Türkiye pazarındaki sebze, meyve, balık, et ve diğer bu tür gıda besinlerin yüzde kaçının genleriyle oynanmış olabilir birde bunları anlamanın bir yolu var mı? Teşekkür ederim. (Kemal Pektezel)

1092.) Neden beynimizin sadece %1�ni kullanabiliyoruz, yüzdeyi arttırmanın yolları yok mu? (Alper Durgel)

1091.) Gözün retinasında bir kör nokta olduğu halde neden tek gözle baktığımızda o gözün görme alanında bir kayıp olmuyor? (Cem Pehlivan)

1090.) Çölde kar yağar mı?(Efe Erden)

1089.) Merhaba öncelikle çok teşekkür ederim her konuda verdiğiniz değerli bilgiler için o kadar çok sey öğrendim ki sayenizde bilmediğim. Benim merakettiğim konu akıl bu insanlarda neye göre belirleniyor bunun bir ölçümü var mı ben üniversiteye gitmek istiyorum bu yıl ama neye karşı başarılı olup olmayacağımı bilmiyorum fizik okumak çok isterdim ama o kadar akıllı olduğumu düşünmüyorum. Bunu nasıl öğrenebilirim.(Seval Mersin)

1088.) Merhaba; dünyada sadece 35 vücut dizaynı var sanıyorum... Bunlar nelerdir, bu dizaynlar hangi koşullara uygundur, bunların evrimsel geçmişini ve şu anki durumunu açıklayabilir misiniz? Şekillerini de bulamadım gösterebilirseniz sevinirim teşekkürler. (Mutlu Erdoğan)

1087.) Ülkemizde en çok ölüme sebebiyet veren hayvan hangisidir? (Onur Türkkan)

1086.) Niçin icat yapılır?(Burcu Yüksel)

1085.) Zaman zaman besinlerin tüketilme biçimine ilişkin farklı bilgiler alıyoruz. Geçen sayınızda çıkan son araştırmada da sebzelerin pişirildiğinde besin değerinin daha iyi korunacağı belirtiliyordu. Araştırma yöntemlerini ve sonuçların zıt yönde çıkma nedenini öğrenmek istiyorum. Teşekkürler... (Muharrem Yalçın)

1084.) Mutasyon sonucunda DNA molekülleri ne ölçüde değişir? Neojenik birleşmenin ve mutasyonun bilimdeki önemi nedir? Spiderman filminin ya da ona benzer bir olayın gerçek olması mümkün olabilir mi? Ayrıca DNA moleküllerini değiştirmek mümkün mü? Mümkünse bunun sonucunda ne gibi etkiler ortaya çıkar? Teşekkür ederim (İsmail Yılmaz)

1083.) Mitoz bölünmede krossing-over olabileceğini duydum ama inanasım gelmedi. Acaba bu konu hakkında bildiklerinizi benimle ve dergi okuyucularınızla paylaşabilir misiniz? Yani gerçekten de şaşılacak bir durum çünkü bunu ilk defa duyuyorum. Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğrencisi olmasaydım böyle bir şeyi öğrenebileceğimi zannetmiyorum. Lise sona kadar sadece mayozda olur dediler. Aslında lise öğretmenim de mitoz bölünmede krossing-over olduğunu bilmiyordu. Zaten ona olduğunu söylediğimde inanmadı ve benden kanıtlamamı istedi, fakat ben kanıtlayamadım. Eğer bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. (Murat Doğru)

1082.) Piyasada,çamaşır makinelerindeki kullanılan suyun kirecini çözen, dışı plastik kaplı, Almanya malı olduğunu belirten, mıknatıs satılmaktadır. Sizden öğrenmek istediğim : Mıknatıs, çamaşır makinesinin içindeki suyun kirecini temizler mi?(Özcan Lüleci)

1081.) Boş yağ tenekesini sobanın üstüne koyarsak niye patlar?(Fatma Tanrıverdi)

1080.) İnsanın gen haritası çıkarılmıştır. Şempanzeninki de çıkarılmış mıdır? Eğer çıkarılmamışsa %99 genetik benzerlik nereden kaynaklanmaktadır?(İhsan Aydın)

1079.) Genetik kopyalamanın kopyalanan insanlar ve insanlık açısından ne gibi ciddi zararları vardır?(Medeni Sungur)

1078.) Kalp belirli bir elektirikle çalışır peki vucut bu elektiriği nasıl üretir?(Murat Tanış)

1077.) Bir kitapta herkes doğduğunda potansiyel bir dahi adayıdır.Ama ailesinden aldığı eğitim ve çevresel etkilerden dolayı bu yetenek kaybolur yazıyor.Bu doğru mu? Yani Einstein ile normal bir insanın beyni aynı mı ? Hayal kurarsak beynimiz gelişir mi? İnsanlar beyninin en fazla kaçta kaçını kullanabilir ve fonetik halfabe nedir kaça ayrılır IQ'ya etki eden faktörler nelerdir?( Erhan Açıkgöz)

1076.) obsesiflik ne demektir?(Yaşar yapıcı)

1075.) Androjen tedavisi nedir nasıl olur?

1074.) Neden bir yerimiz biraz derin kesilince feci bir şekilde kan akıyor da,ta organlara kadar giden ameliyatlarda neredeyse hiç kan görünmüyor ve doktoru engellemiyor?(Yasin Mercan)

1073.) Bitkiler müzikten etkilenirmi?yani farklı frekanstaki ses dalgaları bitkinin büyüme ve gelişimini naslı etkiler?Bu konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.İyi çalışmalar(Meltem Diköz)

1072.) Titreşimin insan psikolojisi üzerine etkileri (tavuklar üzerine yapılan bir deneyde hard-rock müzikte verim azalmıştır)bunun mekanizması ve bizdeki etkileri nelerdir?(Özge Tungar)

1071.) Bor madeninden enerji üretilebilir mi? Pratik ve ekonomik olarak bir otomobil, batarya vs. bir şekilde kullanılmaya hazır bir sonuç elde edilmiş midir? Chrysler firmasının borla çalışan otomobil ürettiği doğru mudur? Bu konuda bilimsel ve objektif bilgiyi nereden edinebilirim? Teşekkürler.(Metin Çalışkan)

1070.) Hava boşlukları nasıl oluşur, hava boşlukları hakkında genel bir bilgi verebilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.(Salih Sezer)

1069.) Dişlerin yapı maddesi nedir? kemik değilse onlara bu dayanıklılığı veren nedir?(Didem Ervural)

1068.) Daha önceki sayılarınızda kısaca değindiginiz. Uçan araba(skycar) hakkında daha detaylı bilgiye(iç yapısı, çalışma mantığı kullanılan motorun çalışma sistemi, normal araba benziniyle çalışabilme mantığı (uçakların kendine has benzinleri var) ve aerodinamik dengeleme sistemi gibi.) nereden ulaşabilirim.Not: Ben kendi yaptığım araştırmalara göre Mr.Moller adındaki Amerikalı bir makina mühendisinin özel dizayn ettiği motor sayesinde uçma kabiliyetime saahip olan M400 adında bir araç, ama çok detaylı bir bilgi yok.Adresi:"http://www.moller.com/skycar/m400/"Bir de böyle bir aracı Türkiyede üretebilmek için ne gibi yasal kurallara uymamız gerekiyor. İlginizden dolayı teşekkür ederim. Cevap verir seniz cok sevinirim. Saygılar!(Yunus Demirci)

1067.) Nostradamusun kehanetleri kitabında yazdıklarının gerçeklik payı ne kadardır sizce?(Samet Gürsoy)

1066.) Sağ akciğerin sol akciğerden büyük olmasının nedeni?(Aslı Ak)

1065.) İnsan utanınca neden yüzü kızarır? (??)

1064.) Bira mayası (Saccharomyces cerevisiae)�nın fermantasyon (O2�siz solunum) yaptığı biliniyor. Bira mayası O2�li solunum yapabilir mi? (Oğuz Orkun Doma)

1063.) Neden iki gözümüz olduğu halde tek görüyoruz? Bunu sağlayan olaylar nasıl gerçekleşiyor? (Sinem Yıldız)

1062.) İnsanlık tarihi ne kadar eski, yani insanoğlu kaç yıldır dünya üzerinde yaşıyor? (Ozan Kayıkçı)

1061.) Bir kara yosunu, eğrelti otu yada çiçekli bir bitki olduğuna karar vermek için yapraklarının görünüşünden nasıl yararlanırsınız? (İsmail Demiröz)

1060.) Titreşimden elektrik enerjisi üretilebilirmi?(Mustafa Demircan)

1059.) Merhaba ben Ahmet.Denizli'de lise 2 öğrencisiyim.Sizden bir konu hakkında yardım etmenizi isteyecektim.Benim sorum şu:duman alarmı nasıl yapılıyor?Yardım ederseniz sevinirim.(Ahmet)

1058.) Merhaba, ögrenicek çok konu olması ve buna zaman yetmemesi özellikle üniversite öğrencilerinin büyük bir sorunudur. Buna çözüm olabilecek bir yontem uykuya ayrılan zamanın azaltılması. İnsanin kendini eğiterek günlük uyku saatini azaltması mümkün müdür? Bunun uzun vadeli ögrenme üzerinde negatif etkisi olur mu?(Görkem Özkaya)

1057.) Işık hızı nasıl ölçülür? (Yiğit Kaçar)

1056.) 2002 NT7 isimli göktaşı veya astroidin 2019 yılında Dünya'nın çok yakınından geçeceği biliniyor. Bir sitede çarpma olasılığını %6 olarak okudum. Bu inanılmaz derecede yüksek bir risk değil mi? Gerçek yüzdesi nedir ve kaç km den geçecektir? (Alper Baki Şimşek)

1055.) Sera gazlar nasıl oluşur?Bunlar hangi gazlardır ve etkileri nelerdir?teşekkürler(Hüsyin Molla)

1054.) Kullandığımz parfüm yada deodorantlardaki kimyasalların ozon tabakasına etkisi nedir? Endişeye düşecek ölçüde zararlı bir etkisi var mıdır?(Nehir Gürkaynak)

1053.) Bir gazete okurken gözüme ilişti. Gözümüz kapalı. Önümüzde bir masa var. 12 madeni para var. Dokunarak yazı veya tura olduğunu bilmiyoruz.. Yalnız bunların yarsının yazı, diğer yarsının da tura olduğunu biliyoruz.. Paraları eşit sayıda iki gruba nasıl ayırırız? Cevabınız için teşekkür ederim..(Yahya Araz)

1052.) Ben neden karıncaların uyumadıklarını merak ediyorum.(Hasan Semal)

1051.) Merhaba.Ben halk arasında colormatik olarak bilinen,fotokromik camlı gözlük kullanıyorum.Fotokromik camlar özelliklerini,neye göre renklerinin değiştiğini ve nasıl elde edildiğini öğrenmek istiyorum.(Serhat İspirli)
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 4:14 pm

1150.) Pusula nasıl oluyor da kuzeyi gösterebiliyor?(Onur Hacıoğlu)

1149.) İnsanlar ve hayvanlar da uyuma olayı nasıl gerçekleşir?(Melis Kar)

1148.) Neden kum saati her seferde aynı sürede dökülür ve kum yerine su yada başka bir şey koysak da aynı sonucu alabilir miyiz?(Ozan Ateş)

1147.) Kivi meyvesi melez bir meyve midir? Eğer öyle ise hangi meyvelerin karışımıdır?(Fatma Selin Altay)

1146.) DNA'sı olan virüs neden RNA'yı eşleyemiyor? Cevabınızı bekliyorum. (Aslı Con)

1145.) Basit bir islemde 0.5=4.0 sıfırlar birbirini götürür mü? Götürmüyorsa neden ?(Mehmet Kart)

1144.) Merhaba, ilk yoğurt nasıl oluşmuştur ya da mayalanacak yoğurt olmadan süt nasıl yoğurda dönüşür? Teşekkürler. (Ayşe Kayacı)

1143.) Genetik rekombinasyonun tanımı üzerine açıklayıcı bir bilgi verirseniz mutlu olurum çoğu yerde sadece terim olarak geçmiş. (Nihat Fahlioğulları)

1142.) Kedilerin vücut ısılarının 40º C olduğu doğru mu? Bu konudaki rekor hangi türde? (Onur Türkkan)

1141.) Hücre zarının yarı geçirgenliği ile seçici geçirgenliği arasında bir fark var mı? Yani bunların arasında herhangi bir farklılık var mı? (Didem Ervural)

1140.) Merhaba. Bazen esnerken yapılan konuşmaları çok az veya hiç duyamamamızın sebebi ne olabilir? (Yahya Araz)

1139.) Dünyada kaç çeşit hayvan vardır? (Cüneyt Mutlu)

1138.) Alıcı ve Verici yapmak istiyorum ama acaba nasıl yapabilirim?En açık biçimde açıklayabilir misiniz?(Umut Rallas)

1137.) Tatlı su kaplumbağalarının doğru beslenmeleri ve üremeleriyle ilgili bilgi verirseniz sevinirim. (Nermin Sağlam)

1136.) Canlılar kimyasal enerjiyi belli bir kurala göre mi kullanır? Yani bir anki durumunu tam olarak bilirsek, ne zaman nasıl davranacağını bilmek mümkün mü? (Can Soysal)

1135.) Vücutta enerjinin ATP olarak depolanması mümkün müdür? (Emre Cenan)

1134.) Ben dalga boyları ve frekanslarla ilgilenen bir kimya müh. öğrencisiyim.Kendim bir telsiz alıcı ve vericiye sahip elektronik devre yapmak istiyorum bu manyatik dalgaları ne şiddette oluşturabileceğime ilişkin bilgi almak istiyorum.acaba bana nereden başlamam gerektiği konusunda bilgi verebilir misiniz?(Erbil Abacı)

1133.) Merhaba ben Fırat Üniversitesi Çevre Mühendiasliği bölümü 3.sınıf öğrencisiyim Biyogaz enerjisiyle ilk olarak okulda tanıştım.Bildiğim kadarıyla tavuk gübresinde ****n eldesi fazla oluyor.Bundan yola çıkarak.Tavuk çiftliklerinden elde edilen biyogazın değerlendirilmesi konusunda bilgi verir misiniz?Örneğin,Tavuk kümeslerinin kışın ısıtılması gibi (Mehmet Ali TEMELTAŞ)

1132.) Bu soruyu çok eski bir sayınızda yayınlamışsınız. Kaptan oğluna şöyle dedi senin yaşının karesinin üç katına 26 eklersen benim yaşımın karesini bulursun. Kaptanın yaşı kaçtır?(Umut Kutlu)

1131.) Neden ev sobalarının dış yüzeyini kahverenginde yaparlar. Başka renk yok mu?(Deniz Sever)

1130.) Radyoaktifliğin tıpta kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?(Hilal Aydın)

1129.) İkinci çocuğuma hamile iken sürekli çikolata ve tatlı ile portakal suyu tükettim. Bebeğim doğduğunda cildi çok kuruydu. Şu an bebeğimde egzama var. Hamililelik esnasında bunların çok fazla tüketildiği zaman çocuklarda egzama görüldüğünü bir dergide okumuştum. Bunun doğru olup olmadığını merak ediyorum.Teşekkür ederim...(Serap Serol)

1128.) Kaslara kıramp girmesi nasıl oluyor,nedenleri ve girdiğinde ne yapılmalıdır? Ayrıca bazı arkadaşlarım ve ben de dahil (16 yaşındayız) güçsüzlük hissediyoruz kavrama yeteneğiniz düşüyor çantamızı bile zor taşıyoruz ceveplayabilirseniz çok seviniriz teşekkürler..(Volkan Özsoy)

1127.) İnsan üremesinde tek yumurtalı erkeklerin çocukları olur mu?(Ahmet Solak)

1126.) Ms hastalığında myelin kılıfın nasıl yok edildiğinin ayrıntılarını merak ediyorum. Saygılarımla(Yalçın Demir)

1125.) Yılda yakalşık 6/8 defa bademciklerim şişiyor ve aşırı ateş yapıyor.Ancak bademciklerimi aldırmak istemiyorum başka çözüm önerilerilerinizi bekliyorum.(Burhanettin Sihir)

1124.) 1985'ten bu yana sürekli kulak çınlaması sorunum var.Tıbben halen çözüm bulnamadı mı? Merak ediyorum(Burhanettin Sihir)

1123.) Yumurtanın sıvısı kaynatılınca neden katılaşır? (Mustafa YILMAZ)

1122.) Merhaba, ben tatlı su (akvaryum) bitkilerinin yapısındaki ana elementleri ve tuzları merak ediyorum, bu gibi bitkilere gübre yapmak istersem ne gibi maddeler kullanmam gerektiğini iletirseniz sevinirim.( Burak Keşişoğlu)

1121.) Atatürk'ün matematik üzerine yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?( Ahmet Öter)

1120.) Köpekler neden dışarı çıktıklarında tuvaletleri gelir de evdeyken gelmez?(Gözde)

1119.) Küçük oyuncak trenlerdeki motorun gerçek bir arabayı saatte 60 kilometre hızla götürebilmesi için kaç volt ve kaç amper gereklidir?(Hulusi Göz)

1118.) "Göz dalması" dediğimiz olay nedir ve neden gerçekleşir? Teşekkürler. (Seçil Tezer)

1117.) Bitkiler nasıl zararlı böceğin fazlalığına göre onların sevmediği madde üretimini fazlalaştırıyor, nasıl refleks merkezleri olmadığı halde yönelim hareketlerini dışarıdaki etkiye göre kontrol edebiliyorlar içgüdüleri de yok.... (Müzeyyen Turuncuz)

1116.) Bir yumurtanın döllenmesi için yumurtanın folikülden çıkması mı gerekir? (Gözde ???)

1115.) Protista aleminde yer alan paramesyum veya amip gibi organizmalar ökaryot ve birçok organele de sahip (kamçı, kırmızı göz lekesi, kontraktil koful, sil, vs). Ancak bu organizmaların mitokondri, golgi, ER gibi organellere sahip olup olmadıklarını merak ediyorum. Eğer sahip değillerse örneğin oksijenli solunum nerede gerçekleşiyor? (Cihat Biçer)

1114.) Niçin gözlerimizin rengi yeşil, mavi, kahverengi veya siyah olabiliyor da farklı renkler olmuyor? (Gamze Duman)

1113.) İnsanlarda neden iki kol ve iki bacak vardır? Şimdiden teşekkürler. (Gülşah Akkaya)

1112.) Canlılarla cansızlar arasındaki en önemli fark enerji kullanımıysa, bir varlığın canlı mı cansız mı olduğunu nasıl anlarız; yani "kullanmak" kelimesi hangi anlamda kullanılmıştır? Sıvı haldeki demirin katı hale geçerken ısı enerjisini dışarı vermesiyle, canlıların yaptığı ve kendilerinin canlı olduğunu belli ettiği işlemler arasındaki fark nedir? (Can Soysal)

1111.) Bir insanda kaç hücre var? Kaçı ölü kaçı sağ? (Yasin Keleş)

1110.) Yaşayan bütün canlılar neden ölürler? (Engin Ulu)

1109.) Kronik kabızlık hakkında bilgi verirmisiniz? günde neler yemeli ve ne kadar su içmeli?(Mehmet Yılmaz)

1108.) Öğrendiğim kadarıyla ışık bir karadeliğin yakınından geçerken bir sapmaya uğruyor. Bize öğretilene göre ise ışık madde değil. Madde olmayan birşeyin kütle çekimden etkilenmesi mümkün mü? Eğer kütle çekimden dolayı sapmaya uğruyorsa zamanda yolculuk yapması da gerekmez miydi?(İsmail Çamönü)

1107.) Otomatik kapıların çalışma sistemleri, kumandalı garaj kapıları, fotosel sisteminin nasıl çalıştığını merak ediyorum bunu açıklarsanız sevinirim.(Sinem Denizli)

1106.) Bermuda şeytan üçgeninin sırrı nedir.. ilginiz için teşekkürler(Ertuğrul YAĞMUR)

1105.) Astronomiye cok meraklıyım matematik öğretmenliğinde okuduğum için eğitimini alamıyorum başlamak için kitap önerisi istiyorum.(Elif Kösek)

1104.) Filmlerde izlediğimiz gibi bir insanı çok kısa bir zaman diliminde dondursak ve 50 yıl sonra tekrar çok kısa bir zaman diliminde çözsek o kişinin yaşama ihtimali var mı?(Mert Uğurlu)

1103.) Merhaba...Sizden ricam , bir transistörün bacak bağlantıları nasıl bulunur ve sağlamlık kontrolü nasıl yapılır? Ayrıca bir sorum daha olucak.(Araba Aküsündeki)12 voltu 5 volt 1A değerine düşürmek için bir devre şeması veya bulabileceğim bir adres verebilirmisiniz?Teşekkür ederim...(Levet Karabulut)

1102.) Saçlarımız uzuyor da neden kaşlarımız uzamıyor? (Yağmur Karagöl)

1101.) Başarılı olan insanların nasıl başarılı olduklarını anlamıyorum başarılı olmak için ne yapabilirim?(ders çalışıyorum.)(Yağmur Karagöl)
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

MesajKonu: Geri: TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular   TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular Icon_minitimeÇarş. Eyl. 08, 2010 4:14 pm

1200.) TUBİTAK' ın simgesi nasil oluştu ve neler ifade ediyor?( Erdem Asan)

1199.) merhaba ben orta düzeyli bir bilgisayar kullanıcısıyım ve merak ettiğim konu "hack" adı verilen diğer bilgisayarlara girme ve onların üzerinde değişikler yapabilme nasıl oluyor..? crack konusu gayet basit ve tek bir yoldan yapılıyor; ancak "hack" konusunda sürekli yenilikler nasıl oluyor... bir bilgisayar nasıl oluyorda kendisine gelen ve istenmeyen komutları gerçekleştiriyor... linux ve windows neden ağ temelleri açısından benzer olmalarına karşın nasıl oluyorda linux daha güvenli olabiliyor.. sorum uzun gelebilir ama merkezi hep aynı nokta.. teşekkürler..( İhsan TOPALOĞLU)

1198.) Ben yaklaşık 4 yıldır program çalışıyorum. Visual basic ve Delphi. Microsoftun kullanmış olduğu yazılım programını öğrenmem mümkün mü?( İlhan Beluk)

1197.) Yaklaşık 3 yıldır flash çalışıyorum. En son öğrenme maksatlı Windows XP'nin yapmış olduğu tour flash 6.0 da yapılmış bir animasyonla uğraştım ve 3 ayımı aldı microsoft bu animasyonu nasıl yapmış onlarda benim uğraştığım gibi uğraşıyorlar mı?Ve önemle cevaplanmasını istediğim bir soru var.Microsoft yazılım programlarını nasıl yapıyorlar.Örneğin Visual basic ve işletim sistemlerinin Windows XP önemle cevaplanmasını istediğim bir soru sorumun cevaplanacağını umarak işlerinizde başarılar diliyorum. (İlhan Beluk)

1196.) Merhaba. Öncelikle böyle bir hizmet verdiginiz icin teşekkür ederim..Aslında iki sorum var: Birincisi modem hakkında daha önce sorulan soruyla ilgili daha ayrıntılı bilgi isteyecektim. Diger sorum ise, kullandıgımız RAM belleklerin, örneğin 128MB diye kapasiteleri var. Acaba bu 128MB kapasite HDD lerdeki 128MB kapasiteyle eşdeğer midir, yoksa bölümleme ve diğer sebeplerden dolayı karşılaştırma yapılamaz mı?(Özkan ?)

1195.) Merhaba! Benim Sony marka hem kaydeden, hem de oynatabilen LCD ekranlı ve TV'ye kablolu ya da kablosuz görüntü aktarıp oynatabilen bir Video kameram var. Hi8MM küçük kaset kullanıyor. Bu kamerayı PC'me ara kablo ile bağlayarak sabit diske görüntü kopyalamak istiyorum. AVI uzantılı olsun, Web siteme aktarıp oynatabileyim istiyorum. Ama nasıl? Teşekkür ederim.( Ahmet Kutlubay)

1194.) Kuantum Mekaniği tam olarak nedir?Kuamtum teorisi ile kuantum mekaniği aynı şey midir?(İskender Yalçınkaya)

1193.) Acaba havadaki oksijen miktarını belirleyen ve insanları ona gore belirli bir sesle uyarı veren bir alet var mı? Yoksa bunu biz yapabilir miyiz?Mesela çocuklar için oksijen önemli sanırım.Eğer böyle bir alet yoksa kendimizin yapması için bilgi alabileceğimiz web sayfaları ve işinin ehli insanlar var mı?( Burak Hasan)

1192.) Alkolmetreler nasıl çalışıyor? Teşekkürler(Olcay Karbeyaz)

1191.) Lazer ışığı (yani oyuncakçıda satılan) lazerlerin nasıl ve hangi tür mercekten yapıldığını merak ediyorum.teşekkürler(Özgür Taşkın)

1190.) Akciğer kanseri ya da diğer kanser türleri bulaşıcı mıdır?Irsi olarak geçtiğini duydum,doğru mu?

1189.) Merhaba. Bana ışınlanma hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Bilim, bu konuda ne kadar ilerleme kaydetti? Teşekkürler.(U.Güvenirgir)

1188.) Merhaba!Benim sorum şu:Burnumuzu parmaklarımızla sıkıp konuştuğumuzda neden robot sesi olarak konuşuyoruz.Sorunun yanıtını çok merak ediyorum.Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkür ederim...(Bünyamin Şahan)

1187.) Klinefelter sendromu olan bir şahısta sperm ya da ersuyu oluşumu mümkün müdür?

1186.) Parmak uçlarında epitel dokunun meydana getirdiği parmak izi niye farklılık gösterir?(Serkan Karataş)

1185.) Waters grafisi ayakta çekilir mi?Çekilirse ne amaçla?(Bayram Demir)

1184.) Dişilerde prolaktin hormonunun annelik iç güdüsüne neden olduğunu biliyoruz.Erkek bireylere prolaktin verirsek bunun ne gibi bir sonucu olur ,onlar da süt salgılayabilirler mi?(Özlem Yıldırancan)

1183.) Coğrafi koşulların evrime etkisi nedir, ne kadar çok etkiler? (Mehmet Nuri Eti)

1182.) Türkiye�de biyogaz üretimi üzerine ve bu gazın özellikleri hakkında yayınlanmış kitap varsa (Türkçe) birkaç tanesinin adını almak istiyorum.(Aytaç GÜLSEVEN)

1181.) Merhaba, benim merak ettiğim konu, fotoğraf çekilirken patlayan flaş insanın gözünün kırmızı görünmesine neden oluyor. Bunun açıklaması nedir ? Birde benim gözüm kırmızı görünüyor da neden köpeğimin gözü sarı ve çok parlak. Hatta ve hatta benim köpeğimin gözü sürekli sarı ışık saçıyor etrafa, arkadaşımın köpeği masmavi ışık saçıyor ama benim gözlerimde sadece ufak bir kırmızılık oluyor...(Emre Ozcan Eyioz)

1180.) Evde fotoğraf makinası yapabilir miyim ?Teşekkürler.(Meltem Cılız)

1179.) Merhabalar. Canlılarda kalıtım ile ilgili ilköğretim seviyesindeki öğrencilere yönelik Türkçe bilgilere ihtiyacım var. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar dilerim (Serhat Şişman)

1178.) Merak ettiğim bir şey var. At çatalı nedir ve hangi durumlarda yapılır? Tesekkurler....(Gökçe Deniz KINAY)

1177.) Klonlamada yeni canlının yüzde yüz aynı protein benzerliği var mıdır? Yoksa sadece fiziksel benzerlik mi var?cevaplarsanız sevinirim.( Emre Altıntaş)

1176.) 21.asrın başlangıç tarihi nedir?( Teoman Ünal)

1175.) Hayvanlardaki kitlesel intihar eylemi nasıl açıklanabilir. Bugüne kadar bu eylemin gözlemlendiği canlı türlerine örnekler verebilir misiniz.(Muzaffer Aydın)

1174.) Çiçeksiz bitkilerde hem eşeyli hem eşeysiz üremenin görüldüğü üreme şekli nasıl gerçekleşir? (Aslı Ak)

1173.) Köpekler için eğitim sırasında ona verilen bilgide evin dışındaysa dışarı çıkmayı bekler dediniz. Peki tuveletini nasıl tutuyor ve tutmak onun için zararlı oluyor mu?( Gözde)

1172.) Engelli bireylerin toplumdaki yeri ve işlevini araştıran bir master tezi hazırlıyorum. Kavramsal aşamada bana yardımcı olabilir misiniz veya bundan önceki yapılan araştırmalara nasıl ulaşabilirim?( Fatma Koca)

1168.) Kas hücreleri bölünme yeteneğine sahip midir ?(Serkan Kurt)

1167.) Pi sayısı nasıl hesaplanır?(Ahmet Hacer)

1166.) Matematik dersinde karmaşık sayıları öğrendik i üzeri i ne yapar?( Coşkun Nad)

1165.) Ben elektronik öğretmeniyim. Merak ettiğim, elimizdeki bir epromun içindeki programı başka bir eproma kopyalayabiliyor muyuz? Bununla ilgili yazılımlar mevcut mu?Teşekkürler.(Ramazan Öztürk)

1164.) Neden erkek el parmaklarının üzerinde kıllar vardır? Ne işe yararlar? (Bülent Ateş)

1163.) Hapşırırken göz kırpmadan durabilmek neden imkansızdır? (Özgü Dirik)

1162.) Ben en çok biyolojide görmüş olduğumuz hücrenin çekirdeğindeki porlardan nasıl sitoplazmadaki sıvının içine girmediğini anlamıyorum. Yani nasıl olurda o sıvı içeri girmez ve kromozomları oynatamaz merak ediyorum. Eğer bu soruma cevap gelirse nice sorular soracağım. Teşekkürler. (Tuğba Mehmetoğlu)

1161.) Otizm'le ilgili bilgilere nasıl ulaşırım?(Nusret Açıkgöz)

1160.) Deniz suyundan tatlı su nasıl elde edilir?(Celal Yıldırım)

1159.) Ben şunu öğrenmek istiyorum ozon tabakası delinirse ölür müyüz ve neden?(Özlem Demirci)

1158.) Bir insan günde ne kadar kalori almalı ve ne kadar su içmeli?(Yaşar Yapıcı)

1157.) Altın madeni toprakta nasıl tespit edilir? Doğadaki oluşma ve bulunma koşulları nelerdir? Siyanürle elde etme dışında daha kolay çıkarma yöntemleri var mıdır?Bu konuda inceleyebilecegim site ve kaynaklar mevcut mudur?Türkiye nerelerde altın madeni hangi yöntemlerle çıkarılmaktadır?Bağımsız olarak altın aranabilir mi?Bulanların neler yapması gerekli hangi yasal prosedürleri ve yaptırımları vardır?(Engin Işık)

1156.) Neden zenciler hemen hemen tüm kara sporlarında(tenis,basketbol,atletizm,vs) başarılı olmalarına karşın su sporlarında başarılı zenci isimlere rastlamıyoruz?(Elçin Kahveci)

1155.) İlk çağlardaki neolitik, mezolitik ve paleolitik devirlerindeki inanış ne idi? Hangi din(ler)e inanırlardı?(Eda Can)

1154.) Ben rüya görmüyorum ya da görüyorum da hatırlayamıyorum , nadiren hatırlayabilsem de bu anlık oluyor yine tekrar unutuyorum.Bunun nedeni ne

1153.) Küresel ısınmaya insan etkinliklerinin neden olduğu düşünülüyor. Peki insanın üretebileceği sera gazları, dünya üzerinde yaşadığımız %30�luk alana bakılırsa ne derecede etkili olabilir yada iklim değişikliği gibi büyük çapta bir olay için sadece insanın ürettiği enerji yeterli olabilir mi?(Simge Dağ)

1152.) niçin Homo sapiens�in Neandertal denen canlının yerini almasında onun (mesela) rekabet edememe gibi bir özelliği etkili olmamıştır da doğurganık periyodunun seyrekliği ve yaşam süresinin etkili olduğu düşünülmektedir? onlar da ayrı bir tür halinde yaşamlarını idame ettiremezler miydi? yoksa tüm bunların altındaki asıl mantık da gene rekabete mi dayanıyor?(Su Yosungil)

1151.) Merhaba, enzimlerin protein yapıda olduğunu biliyoruz. Amino asitler eğer hücre zarından geçemiyorsa enzimler nasıl geçiyor? (Meltem Al)
ßy_€L€kTroO
Özel Üye
Özel Üye
ßy_€L€kTroO

1250.) Neden deniz atının erkeği doğurur? (Serpil Dokgöz)

1249.) Boa, piton ve anakonda türü yılanların yaşadıkları bölge, boyları, çapları ve insanlar için en tehlikeli tür hangisidir? (Serdar Ateş)

1248.) Çok zehirli yılan veya diğer hayvanlar, diğer hayvanlar tarafından öldürülerek yeniyor. Zehirli hayvanların zehiri sindirim esnasında yiyen hayvana nasıl zarar vermiyor? (Serdar Ateş)

1247.) Yumurta kabuğu kalitesine etki eden etmenler nelerdir? İlginize teşekkürler. (Murat Çil)

1246.) Merhaba, ben evrimcilerin canlılardaki üreme sisteminin oluşma sebebini nasıl açıkladığını merak ediyorum. Üreme hangi amaçla kendini oluşturmuştur? Canlı nasıl neslinin devamı için üremenin gerektiğini düşünmüştür? İleriyi, çoğalma gereğini nasıl düşünüp üreme sistemini oluşturmaya karar vermiştir merak ediyorum. Teşekkürler. (Müzeyyen Turuncuz)

1245.) Benim merak ettiğim, kızlar ile erkekler arasındaki gelişim farklılıkları. Örneğin neden erkeklerin ses telleri ergenlik döneminde değişim gösterirken kızlarda böyle bir şey söz konusu değil? Bunun hormonlarla ilgisi var mıdır? (Rüstem Kal)

1244.) İnsanlar ne zaman ve nasıl mutasyona uğrarlar? (Zeynep Erkan)

1243.) Deniz ve göllerin yüzeyinin buz tutmasına rağmen altında canlılar nasıl yaşar? (Ufuk Kavuzlu)

1242.) Kafeinin tıpta kullanımı? (Esra Kunt)

1241.) Fizik kurallarına göre 90 derecedeki suyun 30 derecedeki sudan daha geç donması gerekir.bu olay denendiğinde tam tersi olmaktadır.bunun nedeni nedir?(Cumhur OĞUZ)

1240.) Oyuncaklarda bulunan motorlar nasıl yapılır?(Egemen Eskici)

1239.) Efendim benim gece uyurken dişlerimi birbirine sürtüyorum diş gıcırdatıyorum acaba çaresi var mıdır ve neden yapıyorum bunu açıklayabilirseniz sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar.(Ahmet Ala)

1238.) Merhaba, eşim hemofili hastası. Bebek düşünüyoruz, bu hastalık gen x üzerinde taşındığına göre bizim erkek çocuk yapmamız gerekiyor. Bu ihtimali yükseltebilmemiz mümkün mü? Bunun için ne yapabiliriz? Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum teşekkür ederim.(Ünzile Aksu)

1237.) Hiperdehisratasiyon tam olarak nedir?Tedavisi var mı?Nasıl?(Tayfun GÖKGÖZ)

1236.) Monoray sistemler ve elektrikli (şarjlı ) motorlar hakkında bilgi veya nereden araştırabileceğim hakkında sizden yardım rica ediyorum. Şarjla çalışan otobüsler varmış motorları hakkında bilgiyi nerden bulabilirim?(Banu Barkan)

1235.) Cep telefonları ile görüşme yapılırken neden televizyonlar etkilenir ve ses çıkarır?(Mert Baylan)

1234.) İnsanda MSH sekresyonu var mı? (Levent Adalı)

1233.) Canlı cansız bütün varlıklar atomlardan oluştukları için canlılığı sağlayan şey başka bir şey olmalı. Nedir o başka bir şey? (Ahmet Genç)

1232.) Merhaba, alkali ne demektir, açıklayabilirseniz sevinirim. Teşekkürler..

1231.) Elektromanyetik kirlenme ve radyasyon yayan cihazlarla çalışanların çalışma koşulları ile ilgili yasal düzenlemeler hakkında (ulusal ve uluslararası) bilgi verebilmeniz mümkün mü?(Osman Köse)

1230.) İyi çalışmalar diliyorum; benim sorum şu:Nasıl oluyor da bir vericiden çıkan sinyaller -havada nasıl yol alıp- taa uzaydaki yansıtıcıdan yansıyarak insanların alıcılarına(TV,radio) saniyelik olarak ulaşabiliyor? Örneğin bir canlı yayın !(Faik Yılmaz)

1229.) Ozon tabakası kaç katlıdır? (Muhterem Erkan)

1228.) Duyduğuma göre ozon tabakası kendini onarmaya başlamış. Merak ettiğim bu yenileme olayı doğru mu, doğruysa ne ölçüde ve bu olay ne kadar sürede tamamlanabilir? Lütfen en kısa zamanda yanıtlamaya çalışın, teşekkürler. (Fulya Fulya)

1227.) Ozon tabakası çeşitli sebeplerden dolayı her geçen gün deliniyor. Bu tabaka bizi zararlı ışınlardan koruyor. Öyleyse bizi daha ne zamana kadar koruyabilir? (Simge Hür)

1226.) Hologram tam olarak nedir?Yansıma mı? Işık oyunu mu? Herzaman olur mu?Hologram hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz?(Abdullah Akalın)

1225.) El sabunları eldeki kiri nasıl temizliyor?(Süleyman Ziyagil)

1224.) Sualtı rugby sporuyla uğraşıyorum. Oyun, 5 metre derinlikte maske,palet,şnorkel yardımıyla nefes tutularak oynanıyor. 2 devreden oluşup toplam 20-30 dakika sürüyor. Oyun esnasında nefes tutmak çok önemli. Nefes almaya çıktığımızda bacaklarımızın uyuştuğu bile oluyor. Bu oyunun ve sabit nefes çalışmasının sakıncası var mıdır? Yüzme sporu beyin hücresi öldürüp, ömrü kısaltır mı?Teşekkürler(Doğa Yılmaz)

1223.) Periyodik tabloda 104. element ve sonrasındaki elementlerin adları ve sembolleri bazı kaynaklarda farklı biçimlerde geçiyor.Bu elementlerin doğru isimleri ve sembolleri nelerdir?Ayrıca şu anda tam olarak kaç element var?Teşekkürler.(Umut Güvenirgir)

1222.) Kimya biliminin hayatımızda ve bilim dünyasında önemli bir statüsü vardır.Ve bu bilimde önemli yere sahip periyodik tablonun işlevi benim merak konum.Sorum şu kimya bilimi periyodik tablodan nasıl yararlanıyor?Yani periyodik tablonun kimya bilimine katkıları nedir?Açıklarsanız memnun olurum...(Caner Altın)

1221.) Tahtada bir vezirim varken yeni bir tane çıkabilir miyim?

1220.) Annenin beslenmesiyle bebekte gaz oluşması (sütten geçmesi) arasında bir ilişki var mıdır?(Muharrem Yalçın)

1219.) Kalp hastalarının neden banyoda sıcak su ile banyo yapması önerilmiyor?(Yusuf ?)

1218.) Merhaba sorum şu: Yumurtayı döllemeye çalışan spermlerin sayısı milyonlarca, peki ama bu kadar spermden yalnızca biri veya üçü beşi yumurtayı döllerken diğerleri nasıl bunu başaramıyor? Hız farkı bunu tek başına açıklayamaz herhalde?... (Emre Altıntaş)

1217.) Komik gibi görünebilir ama ciddiyyetle ilginç ve çok merak ettiğim bir sormak istiyorum, erkeklerin neden memesi vardır? Bu sizce de gereksiz değil mi yoksa sadece fiziksel bir simetri sebebi mi var? (Nezihi Topaloğlu)

1216.) Biyokimya okuduktan sonra genetik üzerinde uzmanlaşıp insanların genetik şifrelerinden yararlanarak onlara uygun parfümler üretmek mümkün müdür? (Özgü Dirik)

1215.) Memelilerdeki aynı tür içindeki canlılarda süt verimi aynı mıdır? Bu verim -insanlar için- göğüslerin büyüklük oranı ile değişir mi? Diğer bir deyişle süt bezlerinin miktarı her annede eşit midir? Eğer değişirse erkeklerdeki eş seçiminde daha sağlıklı bir soyun devamı için genelde iri göğüslü partnerlerin tercih sebebi bu olabilir mi? Teşekkürler. (Olcay Karbeyaz)

1214.) İnsan vücudu en fazla kaç voltluk elektriğe dayanabilir? 35000 Volta bile karşı koyan bazı insanların varlığını biliyorum. Bu insanlar genelde de elektrikle uğraşan kişiler. Bu insanlar bu güce nasıl karşı koyabiliyorlar? Teşekkürler.. (Olcay Karbeyaz)

1213.) Yüksek bir ses duyunca neden gözlerimizi kırparız? (Nesli Parlar)

1212.) Önce yaptığınız yararlı çalışmalar için size ve kurumunuza teşekkür eder başarılar dilerim.Ben mıknatısların itme ve çekme kuvvetinden yararlanarak dönme hareketi elde etmek istiyorum, yaptığım araştırmalarda bulduğum bilgileri size yazıyorum. www.freeenergy.co.za/ da magnet(permanet magnet motor)(magnetic energy de mini romag genarotor) bunlar ingilizce olduğu için pek anlayamadım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. www.alternatifenerji.8m.com (mıknatıslı motor) bu sitede Recep Kurt adlı arkadaş hiç enerji gerektirmeden çalışan mıknatıslı motoru yaptığını idda ediyor ama göstermiyor, belki siz konumunuz itibarı ile bilgi elde edebilirsiniz bu calışma ülkemiz icin bence cok önemli bir konudur arştırma yapılması ve işbirliği yapılması cok yararlı oalacagı kanatindeyim. Sizden ricam telefonunuzu verirseniz yüzyüze görüşmenin daha yararlı olacağı kanatindeyim teşekürler.(Fatih Mehmet Özmen)

1211.) Ceviz kabuğu programına çıkan ve Piri Reisin haritasını tamamladığını ve haritanın üzerinde 16 tane nokta ve bu noktaların 22.5 derecelik açıyla bağlantılı olduğunu söyleyen kişi dünyanın onaltıgen şeklinde olduğunu iddia ediyor ve uydulardan çekilen fotoğrafların su küre ve hava küre nedeniyle yerin şeklini yuvarlak gösterdiğini savunuyor,sizce bu doğru olabilir mi?Teşekkürler..(Hakan Selvi)

1210.) Uzayda ışık saçan güneş ve yıldız olduğu halde neden orası siyah ya da neden pembe değilde siyah?Uzayın sınırı nerde?(Erkan H.)

1209.) Evde projeksiyon aleti veye slayt gösterme aleti basit olarak nasıl yapabilirim?Teşekkürler(Tuğrul Eraslan)

1208.) Geçen gün arkadaşımla oynarken 3 hamlede mat yolu bulduk.Bu mümkün müdür?(Onur Yavuz)

1207.) Sudan H ve O nasıl ayırabiliriz ve bunları ayrı ayrı nasıl depolayabiliriz? Böyle birşey mümkün ise bundan enerji elde edemez miyiz?(Enis Uslu)

1206.) Merhaba, acaba denizlerde oluşan dalgaların sahip olduğu enerjinin dönüşümü sağlanabilir mi? Bu potansiyel kullanılabilir enerjiye dönüştürebilir miyiz?(Sercan Yengeç)

1205.) Dünyada nece cur hayvan var? (Senan Xankishiyev)

1204.) Dünyamız kaç yaşında?(Burcu Çınar)

1203.) merhaba, acaba neden everest tepesine tepe denilmiş,dağ denilmemiştir,tepe ile dağın arasındaki fark nedir?( Hakan Kurt)

1202.) Bilgisayar kendi içinde matematiksel olarak toplama işlkemini nasıl yapar. Nasıl bir sistem kullanır?( Engin BÜYÜK)

1201.) Selamlar ben radyo dalgasıyla çalısan kumanda yapmak istiyorum hani uzaktan kumandalı arabalarda olur ya ondan. hiçbiryerde bulamadım yardım ederseniz sevinirim.(Cemil Ova)

TÜBİTAK Bilim Dergisine Sorulan Sorular
1 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
 Similar topics
-
» D-Smart Sıkça Sorulan Sorular
» Açıköğretim hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları
» Din ve Bilim
» Bilim ve Teknoloji /// İlginç Doğa Olayı
» Kimya Bilimine katkı sağlamış bilim adamları