RockLife Rock Metal Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

New Model Army Türkiye Konserleri Öncesi Röportajı

YazarMesaj
EnK@z
Rock-Lowe
Rock-Lowe
EnK@z

Başarı Puanı : 463
Rep Puanı : 1
İş/Hobiler İş/Hobiler : öğrençi

New Model Army Türkiye Konserleri Öncesi Röportajı  Empty
MesajKonu: New Model Army Türkiye Konserleri Öncesi Röportajı    	 New Model Army Türkiye Konserleri Öncesi Röportajı  Icon_minitimeC.tesi Kas. 20, 2010 9:17 am

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

İngiltere�nin en sevdiğimiz gruplarından New Model Army 1 Ekim�de İstanbul�da Ghetto�da, 2 Ekim�de Ankara�da 312 Arena�da sahne alacak. Grubun lideri Justin Sullivan�a bağlandık...

�BÜYÜMEYİ ÖZELLİKLE REDDETTİK�

Röportaj: Doğu Yücel

2010 New Model Army�nin 30. yılı. Grubu kurarken hiç bu kadar mesafe kat edeceğinizi düşünüyor muydunuz?
Kesinlikle hayır. Bir pub�da iki konser veririz, olay biter diye düşünüyorduk. O zamanlar müzik bir kariyer olarak aklımızdan geçmiyordu, sadece sevdiğimiz bir şeyden ibaretti. Aslında hâlâ da öyle� Müziğe bir iş gözüyle bakmıyoruz, bu hâlâ bizim yapmayı çok sevdiğimiz bir şey. Ve ne şanslıyız ki 30 yıl boyunca sevdiğimiz işi yapabildik.

Peki kariyerinize baktığınızda en büyük başarınız nedir diye sorsam�
Sanırım bu 30 yıl boyunca özümüzdeki ilkelere sahip çıkışımızdır en büyük başarımız. İş kısmı için müziğimizden hiç taviz vermedik. İnsanlar hep bize �Şunu şöyle yapsanız, bunu böyle yapsanız daha çok para kazanırsınız�� gibi tavsiyelerde bulundular. Biz bunları hep görmezden geldik, ne istiyorsak onu yapmaya devam ettik. Dünya çapında kitlesel bir grup olamamamızın sebeplerinden biri de bu. Bizim için önce doğru olan şey gelir, yapılması gereken şey değil. Günümüzde bizimle aynı dönemden gelme birçok grup var. Ama şu an o gruplar konserlerinde eski şarkılarına ağırlık vermek zorundalar. Ama bizim öyle bir mecburiyetimiz yok. Biz ne çalmak istersek onu çalarız ve insanlar yine de konserlerimize gelirler, çünkü bizim yeni şarkılarımıza da inandığımızı bilirler.

Evet, genelde klasikler çalınmazsa olay çıkar�
Sanırım işin sonunda biz insanların isteklerini yarı yarıya umursuyoruz. En çok umursadığımız şey kendimize karşı tamamen dürüst olmak. Bunu yapabiliyoruz çünkü bizim müziğimiz sadece insanları eğlendirmek için yapılmış bir müzik değil. Her şarkımız bir şey hakkındadır, bir fikir hakkındadır. Bazı insanlar bizi çok politik bulur ama her zaman o kadar politik değilizdir. Bazı şarkılarımız dini fikirler etrafında döner, ama işin sonunda her şarkımız fikirler üzerine kurulmuştur. Sadece dans ettirmek, eğlendirmek için olmamıştır yani. Ama onu da yapabiliriz:)

Peki kariyerinizin en kötü zamanları diye bir şey var mı?
Var, olmaz mı? Mesela grubu en az dört defa terk ettim ilk dönemlerimizde. Kavgalarımız, tartışmalarımız oldu. Ayrıca �90�ların ortaları zor zamanlardı. Dört sene boyunca albüm yapamadık. Sürekli kendi içimizde tartışıp durmaktan albümü tamamlayamadık. Sanırım kariyerimizin en kötü dönemi o dönemdi.

New Model Army hayli politik bir grup ve eminim ki hayranlarınızdan birçoğunun uyanışında rolünüz olmuştur. Peki sizce yazdığınız sözler hayranlarınız dışında insanlarda ve dünyada bir değişime yol açtı mı?
New Model Army�in salt politik bir grup olmadığının altını çizmeliyim öncelikle. Mesela bir Rage Against the Machine gibi sadece politika üzerine şarkılarını yapan bir grup değiliz. Sadece politik nedenlerden dolayı var değiliz, müzikal nedenlerden dolayı varız. Diğer yandan, dünya hakkında yazmak bizim ilgimizi çekiyor. Bence politik şarkılar dünyayı değiştirmez, onların yaptığı en iyi şey; insanlara yalnız olmadıklarını hatırlatmak. Televizyonu açıp gördüğünüz bir olaydan sonra hiddetlenirsiniz ya, �Nasıl bir insan buna izin verir? Böyle korkunç bir olay nasıl olabilir?� dersiniz ya, derken bir şarkı duyarsınız, o şarkı sizin nasıl hissettiğinizi ifade eder. Böylece o şarkı sizi güçlendirir, yalnız olmadığınızı size hatırlatır. Herhangi bir insanın fikrini değiştirmez ama güç ve birlik duygusu verir.

Geçenlerde U2 buradaydı ve medyanın ilgi odağı oldular. Onların politik duruşu birçok gruptan farklı, çok sert protest şarkılar yazmıyorlar ama doğrudan politikacılarla konuşup o yolla bir şeyi değiştirmeye çalışıyorlar. Bu tavır farkını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Öncelikle U2�yu sevdiğimi söylemeliyim, etrafımdaki çok insan sevmez ama ben severim, çok da büyük saygı duyarım onlara karşı. Ama bir fark var. Onlar her zaman büyük bir iş yapmak istemişlerdir. Bono koyu Katolik bir aileden gelmiştir ve İsa kompleksi vardır onda. O Katolik öğretilerle büyümüş biri ve o yüzden de büyük olanı yapmak ister her zaman. Onlar o büyük işte iyidir zaten, çünkü en baştan beri onu istemişlerdir. Sanırım biz bir noktada büyümek istemedik. �90�ların başında bir ara o noktaya gider gibi olduk ama sonra sanki bilinçli olarak sıçtık:) Belki de bilinçaltımızda onu istemiyorduk.

New Model Army�nin hayran kitlesine baktığım zaman, yurt dışında bilemeyeceğim ama özellikle bizim ülkemizde çok fazla heavy metal dinleyicisi görüyorum. Bunu nasıl değerlendiriyorsun?
Neden sevmesinler ki? Güçlü, karanlık rock müzik� Daha fazla ne isteyebilirsin ki? Bu yaz çok garipti, bir hippie festivalinde çaldık, sonra bir folk festivalinde çaldık, sonra gotik festivalinde, sonra metal festivalinde çaldık, üstelik setlist�imizi hiç değiştirmedik! Bunu yapabilecek başka bir grup bilmiyorum. Kimse gerçekten ne olduğumuzu pek tanımlayamıyor. Bazı öğelerimiz gerçekten çok metal, bazıları da hiç öyle değil. Ben bu bariyerlerin çok yapay olduğunu düşünüyorum. Sevdiğim metal grupları var, sevdiğim reggae grupları da var, müzik koleksiyonum acayip karışık. Her şeyden biraz var.

En sevdiğiniz metal gruplarını sorsam?
Metallica derim tabii ki. Bir de son zamanlardan Queens of the Stone Age. Onlar metal sayılır mı?

Pek değil:)
Ne nedir, pek bilmiyorum gerçekten. Son albümde var biraz doğrudan rock-metal rifleri, ikinci şarkıda mesela, �Today is a Good Day�. O sayılır mı mesela?

Evet sayılır, son albümde başka �metal anları� da var�
Güzel! Sanırım tarihimiz boyunca o anlardan oldu. Yoksa Sepultura cover�ımızı yapmazdı herhalde:)

Ben de onu soracaktım, Sepultura�nın �The Hunt� cover�ını beğenmiş miydiniz?
Evet, tabii ki. İlginçtir, pek değiştirmemişlerdi şarkıyı. Çok merak ediyorduk, neye çevirdiklerini. İlk dinleyince çok beğendik ama bir yandan da şaşırdık çünkü vokal dışında şarkıyı hiç değiştirmemişlerdi neredeyse. Brezilya�ya gidince tanıştık onlarla, güzel muhabbet döndürdük.

Medya genelde heavy metal�i politik olarak sağ kanatta değerlendirmeyi sever. New Model Army ise solun en ucundaki gruplardan biri. Burada bir çatışma var mı sence?
Bu bence çok saçma. Ben müzik seven herhangi birinin sağ kanatta olabileceğini düşünemiyorum. Bu bir paradoks bence ama ben gerçekten buna inanıyorum. Müziği gerçekten seven bir insanın sağ görüşlere sahip olabileceğini sanmıyorum. Çünkü sağ; insanları bölmekle alakalıdır, müzik ise insanları birleştirir. Müzik her yerden gelir. Müzik bir ırka, bir millete aittir gibi sağ görüşler çılgınlıktan ibarettir. Bizim sevdiğimiz müzik, blues ve rock�ın birleşmesidir. Bu da beyaz ve siyah müziğinin birleştiğini gösterir. Müzik var olan tüm bariyerleri yıkar.

Şarkı sözlerinizdeki şiirsellik ve edebi derinlik New Model Army�nin en ön plana çıkan özelliğidir. Edebiyat dünyasından kimlerden etkileniyorsunuz?
Beraber yaşadığım kişi Joolz (Denby) beni bu anlamda en çok etkileyen isimdir. Şair ve romancıdır. Müzik dünyasından Bob Dylan, Leonard Cohen ve diğer ozanlar. Bruce Springsteen, özellikle hikâye anlattığında. Yazarlardan Wilfred Owen�ı çok severim, 1. Dünya Savaşı yazarıdır kendisi. Daha çok var tabii�

Son albümde en sevdiğim şarkı sözleriniz �Autumn� şarkısına ait. O şarkının nakaratında �Her şey çok güzel, çünkü her şey ölüyor.� diyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız?
�Today is a Good Day� albümü 2008 senesinde sonbaharda yazıldı. Tam da Wallstreet�in çöktüğü günlerde. O yüzden albümün üzerine o hava sindi. �Her şey çok güzel, çünkü her şey ölüyor.� aslında çok basit, çok yalın bir fikir. Bugünlerde popüler kültürün en çok faydalandığı öğelerden biri vampirler. Birkaç senede bir vampir olayı hep hortlamıştır, arada bir çıkar bu, bu defa �Twilight� yüzünden oldu, birkaç sene sonra başka bir şeyle yine olur. Vampirlerle ilgili cazip olan şey; çok insansı bir güdüyü yakalamasından gelir. Ölümsüzlüktür bu. Sonsuza kadar yaşama fikri, ki bu tarihin başlangıcından beri var olmuş bir düşüncedir. Fakat düşündüğünüzde sonsuza kadar yaşam çok sıkıcı bir şeydir. Çünkü yaşama sonsuza kadar sahip olursanız, her şeye sahip olursanız onların değerini bilemezsiniz. Hayat o zaman yaşamaya değmez ki! İşte her sene sonbahar olduğunda etrafımızdaki ağaçların, yaprakların ölümünden bunu hatırlıyoruz ve hayatın güzelliğin o zaman farkına varıyoruz. Geçenlerde bir arkadaşım ikinci defa ölümün mutlu bir şey olduğunu yazan biriyle karşılaşıyorum dedi. İlki ise tabii ki Blue Öyster Cult�ın �Don�t Fear the Ripper�ı.

New Model Army genelde çok ciddi görünür. Merak ettim, İngiliz mizahıyla aranız nasıl, mesela Monty Python...?
Monty Python�a bayılırım tabii ki. Bill Bailey�i çok severim. Mizahla aram bayağı iyi. Aslında ben New Model Army�nin de mizahtan sık sık faydalandığını düşünüyorum. İnsanlar genelde çok ciddi olduğumuzu düşünürler ama satır altlarında hayli mizah var, sadece biraz daha yakından bakmak gerekiyor. Mesela �Autumn�dan bahsediyorduk, o şarkının sonunda koronun girdiği yer (Burada şarkının nakaratını söylüyor.) bence çok komik. Eminim birçok kişi orada gülümsüyordur.
Evet o korolu nakarat bana �Life of Brian�ın sonunda çarmığa gerilmiş bir sürü insanın �Always Look on the Bright Side of Life�ı söylemesini anımsatır biraz.
Hehe evet! Aynen öyle. İnsanlar, biz insanlar gerçekten çoğumuz çok saçma varlıklarız. Dünyada yaptıklarımız, dünyaya yaptıklarımız gerçekten dışarıdan bakıldığında çok absürt. Dünyayı düşündüğümde sürekli çalışan, sürekli yeni binalar inşa eden, yeni şeyler yapan, sonra yaptıkları için birbirlerini öldüren yaratıklar gözümün önüne geliyor.

Uzaylılar izlese bizi epey mizah malzemesi çıkarırlar herhalde.
Evet işte o yüzden kendimize gülmemiz de çok önemli.

New Model Army�nin aslında göründüğü kadar ciddi olmadığını belgeleyen bir anı en son İstanbul konserinizde yaşandı. Sahneden inip Parkorman�ın havuzuna atladınız� Nasıl oldu?
Pekâlâ� Bir kere havuz oradaydı. Seyircilerin arkasında havuzu görüyorduk. Hava çok sıcaktı. Bu yapılmalıydı, biz de yaptık:)

Başka unutulmaz anılarınız var mı Türkiye ziyaretlerinizden?
Bir kere Ankara�da çalıyorduk. O turne sadece Eskişehir ve Ankara�yı kapsıyordu, İstanbul�da çalmamıştık. O yüzden İstanbul�dan gelen hayranlarımız da olmuştu. Ankara�da sahnede �Bu defa İstanbul�a gelemedik, kusura bakmayın!� dedim. Derken seyirciler arasından biri yüksek sesle �Fuck İstanbul, siz bir Ankara grubusunuz!� diye bağırdı. O anda Ankara ve İstanbul seyircisi arasında bir sürtüşme olduğunu fark ettim:) Komikti.

Ankaralılar bizi kıskanıyor biraz, normalde iyi / büyük gruplar hep İstanbul�a gelip Ankara�yı pas geçiyor da ondan:p
İstanbul inanılmaz bir kültür hazinesi ama ben Ankara�yı da seviyorum, kendine has bir ruhu var. İkisini de çok seviyorum.

Bu defa sizden ne bekleyebiliriz?
Bu 30. yıl turnesine iki hafta önce başladık. Aynı şehirde, aynı kulüpte iki gün üst üste çaldığımızda her gece birbirinden tamamen farklı setlist çalıyoruz. İlk 13 albümden dörder şarkı seçtik, onları paylaştırıyoruz. Ama Türkiye�de iki farklı şehirde çalacağımız için bu farklı olacak. Farklı dönemlerimize ait best of tadında ilerleyeceğiz. Her gece iki set çalacağız. Önce yarı-akustik olacak, tansiyon yavaş yavaş artacak sonra ara verip tekrar döndüğümüzde elektrikli bir şov icra edeceğiz. Bu mini turneyi iple çekiyorum. Türkiye�de çalmayı her zaman çok sevmişimdir. İlk geldiğimizde orada dinlendiğimize şaşırmıştık ama seyircisinin enerjisi bizi çok etkilemişti. Çok tutkulu bir seyirciniz var. Çok tutkulu ve doğrudan bir kültürünüz var, sizden çok iyi rock seyircisi oluyor!

Ben New Model Army�nin müziğinin gerçekten de konserde çok daha iyi anlaşılabileceğini düşünüyorum. Mesela şahsen konser albümlerini çok sevmem ama �Raw Melody Men� isimli konser albümünüz en çok dinlediğim albümlerden biri olmuştur. Şarkılarınızın konser versiyonlarını albüm versiyonlarından daha çok seviyorum�
Ben de katılıyorum. Ben şahsen albüm kaydetmeyi sevmiyorum, çok fazla çalışma, hesap kitap gerektiriyor. Albümlerde her şeyi mükemmel kılmaya çalışıyorsunuz, o yüzden sürekli değiştiriyorsunuz, sürekli değiştiriyorsunuz. Konserler öyle değil, ne yapıyorsanız o, tüm hatalarıyla birlikte orada. Grup olarak çok iyi müzisyenlerden kuruluyuz ama bence en güzel anlarımız hatalarımızdan, yaptığımız kazalardan ortaya çıkıyor. Bu da ancak konserlerde olabilen bir şey. Özellikle son beş seneki kadromuz en iyi, en dengeli, en sıkı New Model Army kadrosu. Konserlerde bu daha iyi görülüyor.

Röportaj için çok teşekkürler Justin.
Ben teşekkür ederim. Herkese selamlar. Orada görüşmek üzere!

New Model Army Türkiye Konserleri Öncesi Röportajı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
»  Ancestry Röportajı
» Caparison Mattias IA Eklundh Signature Model
» WipeOut TÜrkiye
» Türkiye’nin Sismotektoniği
» Türkiye GP'si biletleri ucuzladı